Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie swoje badania realizuje naukowiec z Indii

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Naukowiec z Indii realizuje swoje badania na ZUT-cie
Naukowiec z Indii realizuje swoje badania na ZUT-cie Mat. prasowe
Sundar Rathnarajan, doktorant z Indian Institute of Technology Madras, przyjedzie do Szczecina w ramach pierwszej edycji konkursu POLONEZ BIS. Naukowiec dzięki otrzymanemu finansowaniu opracuje beton zbrojony zawierający w swoim składzie wodę morską.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki POLONEZ BIS – pierwszego konkursu na 24-miesięczne projekty badawcze realizowane przez naukowców przyjeżdzających z zagranicy.

Projekt doktoranta z Indii dotyczy zrównoważonego nano-modyfikowanego betonu mieszanego z wodą morską o wydłużonej trwałości. Sundar Rathnarajan zrealizuje go na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska pod okiem dr. hab. inż. Pawła Sikory, prof. ZUT. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi milion złotych.

- Sundar wyraził swoje zainteresowanie przyjazdem do Polski na stronie internetowej konkursu. Skontaktowałem się z nim i ustaliliśmy zakres projektu oraz wspólną tematykę badawczą. Następnie przygotował swój wniosek, który uzyskał finansowanie – mówi prof. Paweł Sikora.

Pochodzący z Indii doktorant specjalizuje się w badaniach nad korozją betonów oraz wpływem domieszek do poprawy trwałości betonów cementowych. Posiada znaczący dorobek w tej dziedzinie i jest autorem wielu publikacji naukowych w wiodących czasopismach specjalistycznych. Studiuje na najlepszym uniwersytecie technicznym w Indiach - Indian Institute of Technology Madras. W lipcu uzyska tytuł doktora, a we wrześniu dołączy do Katedry Budownictwa Ogólnego, gdzie pod okiem naukowców z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT, zrealizuje swój dwuletni projekt.

- Badania te nie tylko pozwolą na rozwiązanie problemu zastosowania wody morskiej do produkcji betonu, ale przyczynią się również do opracowania składów mieszanek betonowych o niskim śladzie węglowym – mówi dr hab. inż. Paweł Sikora.

W pierwszej edycji konkursu złożono 151 wniosków, z czego 50 konceptów zostało zakwalifikowanych do finansowania. Zrealizowanych zostanie 27 projektów z zakresu nauk ścisłych i technicznych, 14 z dziedziny nauk humanistycznych społecznych i o sztuce oraz 9 z dziedziny nauk o życiu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński