Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na południu kraju smog, a jak jest w Zachodniopomorskiem?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W piątek media z południa Polski alarmowały, że stan powietrza w ich regionach jest zły lub bardzo zły. A jak było w Zachodniopomorskiem i jakie są prognozy zanieczyszczeń dla naszego regionu?

- Na szczęście Szczecin i województwo zachodniopomorskie są bardzo korzystnie położone - uspokaja Anna Bakierowska, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Szczecinie. - U nas nie ma takich zagrożeń.

Jakość powietrza w Zachodniopomorskiem nie jest tak zła, jak w innych regionach kraju właśnie ze względu położenie i na występowanie częstych wiatrów, a także opadów deszczu i niskiego ciśnienia.

ZOBACZ TEŻ:

- W miejscach, gdzie występuje wysokie ciśnienie atmosferyczne, brak wiatru oraz opadów, dochodzi do kumulacji wyemitowanych zanieczyszczeń i wzrostu stężeń substancji w powietrzu - informuje Anna Bakierowska. - Natomiast tam, gdzie stale wieje wiatr i występują opady, są warunki do właściwego rozpraszania zanieczyszczeń i stan powietrza pozostaje na dobrym poziomie.

Do tego Szczecin leży na nizinach, a na południu Polski, gdzie przeważają wyżynno-górzyste obszary, występują utrudnienia rozpraszanie zanieczyszczeń przez góry (na nich zatrzymuje się powietrze i nie ma cyrkulacji).

- Zatem oprócz czynników antropogenicznych na jakość powietrza mają wpływ również czynniki naturalne - dodaje naczelniczka Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska.

ZOBACZ TEŻ:

Jak podkreśla RWMŚ wstępna analiza poziomów substancji w powietrzu za rok 2019 wskazuje, że na żadnym stanowisku pomiarowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie nie wystąpiły przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.

- Warto dodać, że jest to już kolejny rok, kiedy obserwujemy dobrą jakość powietrza w naszym województwie na tle kraju - twierdzi Anna Bakierowska i namawia aby śledzić stan zanieczyszczenia na portalu powietrze.gios.gov.pl. - A prognozy o stanie powietrza w naszym regionie są bardzo dobre.

Ma bowiem wiać silny wiatr i spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

Specjalne drony będą szukać smogu w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

ZOBACZ WIĘCEJ:

ZOBACZ TEŻ:

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

Polskie miasta należą do jednych z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Najgorzej jest z benzo(a)pirenem, który jest jedną z najgroźniejszych substancji rakotwórczych. Zawierają go także papierosy, dlatego można porównać oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do palenia. By lepiej to zobrazować, Omni Calculator, start up z Krakowa, stworzył kalkulator smogowy, w którym możemy przeliczyć, ile papierosów dziennie wypalamy, oddychając powietrzem w danej miejscowości.W wyliczeniach pod uwagę wzięto średnią ilość powietrza wdychanego przez dorosłego człowieka na godzinę, średnie roczne stężenie benzo(a)pirenu zarejestrowane poza budynkami oraz zawartość B[a]P w jednym papierosie. Wyniki są zatrważające! Zobacz, gdzie jest najgorzej! Tam mieszkańcy wypalają w godzinę paczkę papierosów... tylko oddychając.

Smog w Polsce jak palenie papierosów. Zobacz, gdzie spalasz ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński