MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na poligonie drawskim trwają ćwiczenia DEFENDER-20. Komendant poligonu: na strzelnicach i pasach taktycznych wciąż są nieupoważnione osoby!

Emilia Chanczewska
Emilia Chanczewska
Na poligonie drawskim
Na poligonie drawskim archiwum/12 BZ
Dziś, 6 kwietnia 2020 roku, pułkownik Marek Gmurski, który od 10 lat sprawuje funkcję komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, wydał oficjalną informację dotyczącą działań na poligonie drawskim. Trwają tam ćwiczenia wojskowe Sił Zbrojnych RP i wojsk sojuszniczych, pod kryptonimem DEFENDER-20. Mimo zakazu, wciąż pojawiają się tam nieupoważnione osoby. Grozi to utratą zdrowia, życia, także odpowiedzialnością karną.

- Ćwiczenia prowadzone są z użyciem środków bojowych oraz sprzętu wojskowego, w tym sprzętu ciężkiego, tj. czołgów oraz bojowych wozów piechoty - informuje płk. Marek Gmurski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku, zwracając się z prośbą o poinformowanie o zagrożeniach związanych z nieuzasadnionym wejściem na teren poligonu.

Komendant przypomina też, że obecnie obowiązuje całkowity, bezwzględny zakaz przebywania osób postronnych na terenie kompleksów leśnych. Za łamanie tego przepisu grozi mandat karny, który wystawić mogą funkcjonariusze żandarmerii wojskowej, policji, straży miejskiej, także straży leśnej i rybackiej.

- W dniach 11-14 kwietnia br. należy liczyć się należy z działalnością taktyczną wojsk USA - informuje dalej płk Marek Gmurski. - Może to się wiązać z przemieszczaniem się kolumn pojazdów wojskowych po drogach krajowych 10 oraz 20, a także drodze wojewódzkiej nr 175 - zarówno w dzień, jak i w nocy.

Płk Gmurski podkreśla też, że w ostatnim czasie wciąż są przypadki przebywania nieupoważnionych osób w rejonach strzelnic oraz pasów taktycznych. Przypomina, że takie zachowanie może grozić utratą zdrowia, życia i poniesieniem konsekwencji karnych.

- Przypomnę, że tereny, na których prowadzone są ćwiczenia, oznaczone są charakterystycznymi tablicami informacyjnymi oraz czerwonymi kulami ostrzegawczymi, w nocy czerwonymi lampami sygnalizacyjnymi, których górne położenie na maszcie jednoznacznie wskazuje, że na terenie poligonu prowadzone są działania z użyciem środków bojowych oraz ostrej amunicji - informuje płk M. Gmurski. - W takich przypadkach obowiązuje bezwzględny i kategoryczny zakaz wejścia na przyległy teren.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński