Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na najem mieszkania decydują się przeważnie młodzi ludzie. Dlaczego nie kupują mieszkań? Najnowsze dane

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Statystyczny Polak najmujący mieszkanie jest w związku. Tylko co dziesiąty najmujący to singiel. Często mają zwierzęta - najczęściej są to psy. Najczęściej wynajmujący to ludzie młodzi, do 34 roku życia. Dlaczego wynajmują a nie kupują? Okazuje się, że chcą uniknąć zaciągania kredytu, ale także mieć swobodę gdzie zamieszkają.

Firma analityczno-badawcza Zymetria, na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich, przeprowadziła w marcu br. wśród mieszkańców dużych miast badanie "Rynek wynajmu w Polsce 2022".

Co wynika z tego badania?

Z badania wynika, że statystyczny Polak najmujący mieszkanie to osoba będąca w związku i prawie w co drugim przypadku mieszkająca z dzieckiem (lub dziećmi). Co dziesiąte mieszkanie wynajmuje singiel. W przypadku najmu prywatnego przeważają ludzie młodzi — 61 proc. to osoby w wieku do 34 lat. Więcej wynajmujących mieszkania to kobiety.

Najmujący decydują się na wynajem ze względu na swobodę w wyborze miejsca mieszkania, jak i unikanie konieczności zaciągania kredytu, na co wskazało od 23 do 26 proc. badanych. Ok. 23 proc. wskazało na łatwość zmiany mieszkania w razie potrzeby.
Badanie pokazało również, że wśród zalet wynajmu najemcy prywatni znacznie częściej wskazują łatwość zmiany jednego mieszkania na drugie (38 proc.) oraz możliwość szybkiego usamodzielniania się, na co zwróciło uwagę 31 proc. respondentów.

Jeśli chodzi o wady, to wynajmujący prywatnie wskazywali na obowiązek wpłaty kaucji, wiążący się z ryzykiem nieodzyskania tej kwoty (32 proc. wynajmujących prywatnie). Dodatkowo wynajmujący prywatnie obawiają się odciążenia dodatkowymi kosztami w razie zniszczeń w mieszkaniu (30 proc.). Co trzeciej osobie przeszkadza fakt, że mieszkania nie można urządzić po swojemu, według indywidualnych potrzeb i gustów.

Co drugi statystyczny najemca prywatny posiada zwierzę i w zdecydowanej większości jest to pies (70 proc.), a co czwarty najemca instytucjonalny mieszka ze zwierzęciem, przy czym niemal równie często, jak pies (52 proc.) jest to kot (42 proc.).
W badaniu "Rynek wynajmu w Polsce 2022" przeprowadzonym w marcu 2022 przez firmę analityczno-badawczą Zymetria na zlecenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich wzięły udział osoby w wieku od 18 do 50 lat mieszkające w dużych miastach (powyżej 100 tys. mieszkańców).

W Europie wynajem mieszkania cieszy się dużą popularnością. Średnia wynosi 31 proc. W Polsce po ten sposób zaspokajania potrzeb mieszkaniowych sięga zaledwie 4 proc. obywateli.

Co jeszcze wiemy o wynajmujących mieszkania?

Najwięcej Polaków wynajmuje mieszkania na 1‒2 lata. Typowy najemca mieszka w nieruchomości nieco ponad rok (32 proc. ogółu). Na drugim biegunie znajdują się stali najemcy, którzy użytkują jedno lokum ponad 5 lat – zwykle rodziny z dziećmi, o niższych dochodach i mieszkające w miastach do 100 tys. mieszkańców.

Większość wynajmujących mimo wszystko zamierza docelowo przenieść się do własnej nieruchomości – 65 proc. chce w przyszłości kupić mieszkanie lub dom. Jedynie 3 proc. wskazuje najem jako preferowaną formę własności niezależnie od okoliczności finansowych.

Przy wyborze lokum najemcy kierują się przede wszystkim wysokością miesięcznego czynszu (77 proc.). To między innymi dlatego częściej wynajmują mieszkania od osób prywatnych niż od firm – zdaniem 55 proc. z nich to właśnie niższy czynsz przeważa na rzecz najmu bezpośrednio od właściciela.

Przede wszystkim poszukiwane są lokale w dobrej lokalizacji – tym kryterium kieruje się 36 proc. osób. W samym mieszkaniu najbardziej pożądaną cechą jest jego wyposażenie, np. lodówka, pralka i inne sprzęty AGD i RTV (45 proc.), meble (39 proc.) oraz rozkład pomieszczeń (38 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński