Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dworcu PKP w Szczecinie można zwiedzić wagon z epoki Gierka

mdr
Fot. Andrzej Szkocki
Na Dworcu Głównym PKP stanął na pierwszym peronie wagon z epoki Gierka. Na nim pytania, jak wolność jest rozumiana dziś, po 30 latach, które minęły od sierpnia 1980 r. Zwiedzać go można również jutro w godz. 12-17.

Wagon2010, to akcja lublinian, gdzie strajki rozpoczęły się już 1 lipca 1980 r. w WSK PZL Mielec. Stąd fala protestów rozlała się po całym kraju. W wagonie młodzi ludzie, którzy zbierają opinie w całej Polsce o tym, jak dziś ludzie czują wolność? Jak pojmują ją ich rówieśnicy, jak również ci, którzy młodzi byli w latach osiemdziesiątych.

- Konfrontujemy ideały i marzenia związane z powstaniem Solidarności z rzeczywistością roku 2010 - mówi odpowiedzialny za projekt, Łukasz Kowalski. - Wszystkie wypowiedzi, zdjęcia i filmy dokumentowane są i publikowane na naszej stronie wagon2010.lublin.pl.

Ogólnie ludzie mówią bardzo dobrze o wolności i opinie bez wzgledu na wiek są podobne. Zdarzają się osoby, które w niecenzuralnych słowach wypowiadają się na temat konkretnych nazwisk, ale nigdy nie przedstawiają się i nie chcą tego powtórzyć przed kamerą.

- Przywieźliśmy m.in. powielacz, na których rozpoczął drukowanie w 1976 r. pisma "Spotkania" Janusz Krupski, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Był jednym z twórców niezależnego ruchu wydawniczego w Polsce. W nowych czasach pełnił funkcję wiceprezesem IPN, a ostatnio kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powielacz podarowała żona, Joanna Krupska. Został przemycony do KUL wraz z materiałami scenograficznymi z Paryża. Na nim wydrukowano pierwszy egzemplarz podziemnego pisma "Spotkania". 14 sierpnia zostanie przekazany do Centrum Solidarności w Gdańsku, gdy dotrze tam lubelski wagon.

- W każdym ważnym miejscu, gdzie zatrzymuje się wagon zdążający śladami sierpnia 1980 roku, zbieramy wypowiedzi osób, które uczestniczyły w wydarzenia sprzed lat - dodaje Joanna Zętar, rzecznik prasowy. - Nazwaliśmy to 17 kamykami, które poruszyły lawinę. Zamierzamy je wydać w formie książkowej. Pierwszą opowieścią będzie nagrana wypowiedź, gdy jeszcze żył, Janusza Krupskiego.

Całą akcję już po raz piąty organizuje Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, instytucja powołana przez lubelski urząd miejski przy współpracy z urzędem marszałkowskim. Jego zadaniem jest poznawanie i propagowanie historii Lublina w całym kraju. Może być przykładem dla naszego regionu, jak praktycznie, racjonalnie i efektywnie można promować miasto i region w kraju.

- W tym roku współpracujemy też z NBP, który 31 sierpnia wypuści serię monet Polski Sierpień 1980, które sprzedawane będą jedynie przez internet - mówi Joanna Zętar.

Wagon będzie można zobaczyć, pobrać okolicznościowe ulotki i znaczek, a także pieczątki jeszcze tylko dziś w godz. 12 - 17. Od nas wyruszy do Zielonej Góry. Do Gdańska dojedzie 14 sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński