Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Na dobre ruszył sezon motocyklowy. Policja prowadzi działania i sprawdza motocyklistów na szczecińskich drogach

Karolina Nowak
Karolina Nowak
Sezon motocyklowy 2020 na szczecińskich i zachodniopomorskich drogach
Sezon motocyklowy 2020 na szczecińskich i zachodniopomorskich drogach Andrzej Szkocki
Wina za spowodowanie kolizji czy wypadku nie zawsze leży oczywiście po stronie prowadzącego motocykl. Aby bezpiecznie poruszać się po drogach, kierowcy samochodów i motocykliści powinni pamiętać o kilku istotnych zasadach wzajemnej współpracy. Na szczecińskich i zachodniopomorskich drogach policja prowadziła działania sprawdzające osoby, kierujące motocyklami.

WYPADKI W 2019 ROKU

Jak podaje policja, w 2019 roku na zachodniopomorskich drogach motocykliści byli sprawcami 53 wypadków, w których 12 osób zginęło, a 49 osób zostało rannych.

- Od lat główną przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez motocyklistów jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. - informuje zachodniopomorska policja.

19 kwietnia w Policach doszło do wypadku drogowego. 20-letni motocyklista stracił panowanie nad jednośladem i uderzył w słup oświetleniowy. W wyniku zderzenia odniósł poważne obrażenia kręgosłupa. Jak się okazało 20-latek nie posiadał uprawnień do kierowania, a motocykl pożyczył od znajomego.

ZOBACZ WIĘCEJ:

W 2019 roku kierujący motocyklami uczestniczyli w 102 wypadkach drogowych, w których zginęło 16 osób, a 99 zostało rannych. Motocykliści uczestniczyli w 204 kolizjach.

Na te niechlubne statystyki wpływ mają przede wszystkim błędy popełnianie przez kierujących pojazdami, jak również słaby system szkolenia kierowców pojazdów jednośladowych, jak i kierowców samochodów. Do tego dochodzi wzrost zarejestrowanych pojazdów, a także sprzyjający jeździe motocyklem długi, a niekiedy całoroczny wręcz sezon.

KIEROWCO - PATRZ W LUSTERKA

Wina za spowodowanie kolizji czy wypadku nie zawsze leży oczywiście po stronie prowadzącego motocykl. Aby bezpiecznie poruszać się po drogach, kierowcy samochodów i motocykliści powinni pamiętać o kilku istotnych zasadach wzajemnej współpracy. Jak przekonuje Radosław Jaskulski, instruktor bezpiecznej jazdy, to przede wszystkim uprzejmość, której w Polsce wciąż brakuje.

- W krajach Europy zachodniej, gdzie dzięki sprzyjającej pogodzie motocykle i skutery są obecne przez cały rok, wygląda to inaczej. Na przykład na skrzyżowaniu kierowcy samochodów czekając na zmianę światła przepuszczają do przodu jednoślady. U nas wciąż motocyklista przeciskający się naprzód jest traktowany źle. Warto zacząć od zmiany tego nawyku i zostawiać właścicielom jednośladów miejsce między autem, a linią na jezdni – apeluje Radosław Jaskulski.

Warto pamiętać, że pojazd szybko nabierający prędkości, niewielkich rozmiarów (w tym wypadku motocykl) jest mniej widoczny. Dlatego na przykład podczas wyprzedzania samochodu motocyklista powinien unikać pozostawania w tzw. martwym punkcie. Jeśli motocyklista widzi w lusterku samochodu wzrok kierowcy, to znaczy, że jest przez niego widziany.

Z pomocą kierowcom samochodów przychodzą nowe technologie. To m.in systemy monitorujące martwe pole, czy specjalne lusterka, o poszerzonym polu widzenia. Coraz częściej samochód potrafi ostrzec kierowcę o zbliżającym się szybko do samochodu motocyklu. Mimo to warto mieć oczy dookoła głowy i stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników dróg.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński