Na dawnym cmentarzu odkryli kawałek historii Warszewa. Zobacz zdjęcia

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Grupa miłośników historii Szczecina uporządkowała dawny cmentarz przy ulicy Wapiennej w Szczecinie. Udało się odnaleźć osiem nowych nagrobków.

Inicjatorem akcji był Marek Łuczak. Grupa odnalazła osiem 8 nowych nagrobków, a wśród nich należący do Alberta Müllera (1869-1928), Anny Mühler z domu Knispel (1871-1938), Wilhelmine Tegge z d. Stelltner (1878-1942), Fridy Nitz z d. Tegge (1899-1943) i Wielhelma Tegge (ur. 1878), Marie Schütt z d. Hitz (1851-1929), Hermanna Schütt (1853-1936), oraz Emilie Voight z d. Becker (1872-1929) i Hermanna Voigt (1870-1935) z dużym reliefem z przedstawiającego Jezusa pukającego do drzwi.
Nagrobki zgodnie z ustaleniami z Zakładem Usług Komunalnych w Szczecinie przeniesiono i złożono przy istniejącym lapidarium.

Jedna z ciekawostek wiąże się z płytą betonową upamiętniającą Hermana Dinse, który poległ w rejonie Stalingradu.

ZOBACZ TEŻ:

- To symboliczny nagrobek ufundowany przez żonę Gertrud Dinse z domu Schmidt i ustawiony prawdopodobnie po 1942 roku przy grobie rodziców Hermanna Dinse (ur. 1865), Mathilde Dinse z d. Salzwedel (1868-1942) z Warszewa. Ciała Hermanna znając realia nigdy nie zabrano spod Stalingradu - tłumaczy komisarz dr Marek Łuczak, szczeciński policjant i autor książek o historii Szczecina. - Oglądałem akt zgonu poległego żołnierza, z której wynika, że poległ 16 września 1942 roku. Tymczasem na inskrypcji jest podana błędna data, czyli styczeń 1942 roku. Walki o Stalingrad wówczas jeszcze nie toczyły się.

Poszukiwaczom udało się również ustawić 3-tonowy granitowy głaz - pomnik Alberta Nehls (1887-1932), który został ustawiony z powrotem na miejscu pochówku. Albert Nehls rozwoził mleko, skąd kogoś o takiej profesji było stać na tak okazały pomnik?

- Nazwisko panieńskie jego żony brzmi Tillack, znanej rodziny z Warszewa i z tej strony były pieniądze - opowiada pan Marek.

POLECAMY:

Cmentarz przy obecnej ul. Wapiennej powstał około 1870 roku. To niewielka nekropolia, położona na wzniesieniu terenu w południowo-zachodniej części wsi Warszewo. W 1911 roku gmina Warszewo wystąpiła do Rejencji Szczecińskiej o zgodę na kolejne rozszerzenie cmentarza. Po 1914 roku nastąpiło rozszerzenie cmentarza w kierunku północnym, a po 1936 roku – w kierunku wschodnim. Prawdopodobnie wówczas wytyczono poprzeczną aleję główną by skomunikować wszystkie części cmentarza.

W latach 60. XX wieku nieużywana kaplica ulegała stopniowej dewastacji. Najpierw wyrwano z muru okna i drzwi, a następnie rozebrano dach i ściany, zostawiając jedynie betonowe fundamenty budowli. W 1972 roku rozpoczęła się likwidacja cmentarza o powierzchni 1,01 ha.

WARTO ZOBACZYĆ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie