Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Narodowe w Szczecinie z nowymi nabytkami

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W piątek Muzeum Narodowe otwiera wystawę „Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka”.

Bohaterami wystawy są Dogonowie - lud zamieszkujący masyw Bandiagary, usytuowany w południowo-centralnej części Republiki Mali. Opowieść o Dogonach, ich religii, wiedzy kosmogonicznej i mitologii osnuta jest wokół sztuki, uznawanej za jedną z bardziej autentycznych i nieskażonych wpływami europejskimi.

Do zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie trafiło około 100 nowych eksponatów kultury dogońskiej.

- Dogonowie w naszym muzeum istnieją od 40 lat - mówi Ewa Prądzyńska, kurator wystawy. - W tej chwili nasza kolekcja liczy około 700 obiektów. Ich kultura jednak cały czas się zmienia, więc nie przestajemy gromadzić naszej kolekcji. W tej chwili koncentrujemy się na wyodrębnieniu samej sztuki typu malarstwo czy rzeźba.

Dogońskimi artystami są najczęściej kowale, uważani za „mistrzów drewna”. Zdarza się jednak, że twórczością artystyczną zajmują się również członkowie stowarzyszenia Awa.

Główny materiał stanowi drewno, choć pojawiają się też figury wykonane z kamienia, żelaza czy rzadziej z gliny. Dla twórcy dogońskiego najważniejsze znaczenie ma kontekst duchowy, symboliczna nadbudowa ukryta w formie.

Wśród obiektów sztuki dogońskiej uwagę zwracają maski. Mieszkańcy masywu Bandiagary mają ponad 70 ich rodzajów, związanych z ceremonią pogrzebową dama. Są one odbiciem świata znanego Dogonom.

Pojawiają się wśród nich podobizny zwierząt żyjących w buszu, wyobrażenia sąsiednich ludów, reprezentanci zawodów, spotykanych w lokalnej społeczności i związani z tym przedstawiciele kast. Dostrzec można również postaci mityczne oraz symbolicznie ukazane przedmioty materialne. Maski dogońskie w części oddającej twarz są zgeometryzowane i abstrakcyjne. Tworzą całość dopiero ze strojem wykonanym z barwionych włókien roślinnych. Zresztą to właśnie włókna są tematem licznych opowieści tłumaczących pochodzenie masek.

Wernisaż wystawy będzie 15 września o godz. 18 w Gmachu Głównym MNS.

Zobacz także: Szczecin Tattoo Convention 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński