Muzeum Morskie w Szczecinie: Nagrodzone projekty

  Muzeum Morskie w Szczecinie: Nagrodzone projekty

  Marek Rudnicki

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Plansze ze zwycięskim projektem warszawskiej firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci

  Plansze ze zwycięskim projektem warszawskiej firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci ©Fot. Andrzej Szkocki

  Po niemal pół wieku od likwidacji Muzeum Morskiego w Szczecinie doczekaliśmy się projektu budowy nowego. Dzisiaj pokazano 86 prac, które wpłynęły na konkurs. Wygrała warszawska firma Płaskowicki & Partnerzy Architekci.
  Plansze ze zwycięskim projektem warszawskiej firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci

  Plansze ze zwycięskim projektem warszawskiej firmy Płaskowicki & Partnerzy Architekci ©Fot. Andrzej Szkocki


  Takich tłumów, jakie zgromadził pokaz projektów Muzeum Morskiego, dawno w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego nie widziano. Świadczy to o tym, jak szczecinianie zainteresowani są przyszłym obiektem. Niestety, w przeciwieństwie do nich nie pojawił się ani prezydent miasta, ani marszałek.

  Zwyciężył warszawskiej pracowni architekta Piotra Płaskowieckiego. Bryła jako żywo kojarzy się z wyrzuconą na skały Arką Noego. Robi wrażenie na tle innych.

  - Aż prosi się, by na jego płaskim dachu usytuowano płytki jeziorko. Pokaże element dynamiki fal i będzie zgodne z założeniem, że muzeum ma być też centrum nauki - mówi Zbigniew Zbroja, znany szczeciński żeglarz.

  - Spokojnie, to dopiero koncepcja, na której nie pokazano wielu szczegółów - uspokaja Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, które prowadzi inwestycję.

  Do konkursu sąd konkursowy wpłynęło 206 wniosków. Do uczestnictwa zakwalifikowano 174 pracownie. Przysłano 86 prac. Przyznano pierwszą i drugą nagrodę główną oraz dwie równorzędne nagrody trzecie, dwie drugie oraz trzy wyróżnienia honorowe.

  - Zwycięski projekt, to rzeźbiarska odpowiedź na oczekiwania - komentował wynik przewodniczący sądu konkursowego, arch. Bohdan Paczkowski. - To kompozycja o silnym wyrazie, wyrazista ikona wschodniego brzegu Odry.

  Komisja dobrze oceniła też projekt architektów z Bytomia, którzy cały obiekt nowatorsko otoczyli kurtyną wodną. Sporo uznania zdobył też projekt szczecińskich architektów, Szymona i Ireneusza Lech za "kształt rzeźbiarski".

  Muzeum ma kosztować około 40 mln zł, z czego 75 proc, kwoty pochodzić będzie z pieniędzy unijnych. Powinno zostać zrealizowane do 2013 r. Istnieje zagrożenie, że termin nie zostanie dotrzymany, a wówczas pieniądze mogą przepaść. Miesiąc temu Urząd Marszałkowski wpisał nawet muzeum na listę inwestycji zagrożonych.

  - Około dwóch tygodni zajmą mi rozmowy z pracownią architektoniczną i negocjacje, czy zdążą - mówi powściągliwie dyrektor Karwowski. - Niezbędne procedury trwają długo, ale jestem dobrej myśli.
  Pytany o zagrożenia marszałek Olgierd Geblewicz nie wyklucza, że inwestycja jednak zmieści się w czasie. Przyznaje, podobnie jak dyrektor, że procedury mogą stanowić duże zagrożenie dla inwestycji.

  Zapewnia jednak:

  - Muzeum powstanie, jeśli nie w tym okresie rozliczeniowym, to w następnym. Nie ma już odwrotu od tej inwestycji.

  W skład komisji konkursowej weszli: architekci Bogdan Paczkowski, Jakub Dąbrowski, Antoni Domicz, Henryk Łaguna, Jan Tarczyński, Wojciech Bal, Ewa Nosek, Ewa Rzymska-Satkiewicz, Maciej Gardiasz, dyrektor Muzeum Narodowego Lech Karwowski i dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku Jerzy Litwin.
  Drugie miejsce. Według komisji ten projekt z Gdańska odznaczał się "piękną elegancją". Fot. Andrzej Szkocki

  Nagrodzony projekt
  (fot. Andrzej Szkocki)


  Ten projekt spodobał się nam, ale nie znalazł uznania w oczach komisji. Fot. Andrzej Szkocki

  Drugie miejsce. Według komisji ten projekt z Gdańska odznaczał się "piękną elegancją".
  (fot. Fot. Andrzej Szkocki)


  Jede3n z ciekawszych projektów z serii tzw. lotniskowców. Też nie znalazł uznania komisji konkursowej. Fot. Andrzej Szkocki

  Ten projekt spodobał się nam, ale nie znalazł uznania w oczach komisji.
  (fot. Fot. Andrzej Szkocki)  Jede3n z ciekawszych projektów z serii tzw. lotniskowców. Też nie znalazł uznania komisji konkursowej.
  (fot. Fot. Andrzej Szkocki)
  Czytaj e-wydanie »
  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  NAUCZYCIEL i SZKOŁA NA MEDAL Głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!