Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musimy usuwać trujące plomby

Anna Miszczyk, 4 maja 2006 r.
- Nie tylko w Polsce, stosuje się wypełnienia z rtęcią. To bardzo popularne rozwiązanie. Mam dużo pacjentów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, którzy także noszą takie plomby. - mówi Rafał Zawojski, stomatolog z gabinetów Ra-Dent w Szczecinie.
- Nie tylko w Polsce, stosuje się wypełnienia z rtęcią. To bardzo popularne rozwiązanie. Mam dużo pacjentów z Niemiec i Stanów Zjednoczonych, którzy także noszą takie plomby. - mówi Rafał Zawojski, stomatolog z gabinetów Ra-Dent w Szczecinie. Marcin Bielecki
Z naszych zębów muszą zniknąć amalgamatowe wypełnienia, które zawierają rtęć.

- Zbyt duża ilość amalgamatów (6-8 sztuk) w ustach może powodować bóle głowy i stany zapalne dziąseł - przestrzega Tomasz Cegielski, szczeciński stomatolog.

Parlament Europejski domaga się, by zrezygnować ze stosowania plomb zawierających rtęć. Odwołuje się do badań, które pokazują, że rtęć jest toksyczna: powoduje bóle głowy i uczulenia, uszkadza nerki i mózg. Źle działa także na kobiety w ciąży, bo odkłada się w komórkach płodu.

- Niektóre moje plomby mają po 20 lat - mówi Grażyna Wojtasik z Myśliborza. - Kiedyś innych nie było, więc nikt nie wybrzydzał. Ale teraz wolę dopłacić i nie nosić rtęci w ustach. Każdy wie, że to niebezpieczny metal.

Zdaniem Tomasza Cegielskiego, amalgamaty nie mają racji bytu.

- Nie są szczelne, ponieważ stomatolog tylko wciska je do opracowanego w zębie ubytku. Nowoczesne wypełnienia mocowane są za pomocą specjalnych systemów uszczelniających, które uniemożliwiają przeciek bakterii do zęba - wyjaśnia stomatolog.

Jeśli pod jasną plombą zaczyna się coś dziać, zwykle to zauważymy. W przypadku amalgamatu tak nie jest, bo jego kolor maskuje rozwój próchnicy. Efekt? Pacjent zgłasza się do stomatologa z bolącym i mocno zepsutym zębem.

- Dodatkowo amalgamaty, tak jak każdy metal, kurczą się i rozszerzają pod wpływem temperatury (zimne lody, gorąca kawa), co prowadzi często do odłamania ściany zęba na zasadzie rozsadzenia - wylicza Cegielski.

Większość pacjentów chętnie zrezygnowałaby z amalgamatowych plomb, bo są nieestetyczne. Powstrzymują ich finanse. Za plombę z rtęcią płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli chcesz mieć lepszą, musisz wydać 60-90 zł.

- Stopniowo wymieniam wszystkie szare plomby. Niestety trwa to już kilka lat, bo to kosztuje - mówi pani Joanna Krupska, którą spotkaliśmy przed jednym ze szczecińskich gabinetów stomatologicznych.

O kosztach mówią też pacjenci, których pytaliśmy o opinie na temat amalgamatów.

- Jeśli fundusz płaciłby za zakładanie lepszych plomb, nie miałabym nic przeciwko temu. Ale jeśli mielibyśmy za nie płacić sami, niech lepiej pozostanie jak jest, bo wielu Polaków w ogóle zrezygnuje z leczenia zębów i będą je chcieli wyrywać. A przecież stan uzębienia naszych rodaków jest fatalny - mówi szczecinianin Wiktor Majewski, którego spotkaliśmy przed gabinetem stomatologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński