Mural "Kredy" na Szkole Podstawowej nr 5 w Stargardzie nabiera kształtów [ZDJĘCIA]

Grzegorz Świstak
Z dnia na dzień coraz lepiej widoczny jest mural, który już za kilka tygodni ozdobi jedną ze ścian budynku szkoły podstawowej nr 5 przy ul. Kuśnierzy 7. Malowidło jest wykonywane specjalnymi, ekologicznymi farbami, które mają właściwości oczyszczające powietrze.

Autorem muralu na SP nr 5 jest Maciej Kreda Jurkiewicz. To artysta ze Szczecina, który ma już na swoim koncie kilka tego typu prac – jedno z jego malowideł ozdabia ścianę Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Teraz Maciej Jurkiewicz tworzy w Stargardzie. Jego dzieło z każdym dniem nabiera kolorów i głębi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, mural powinien być gotowy do końca sierpnia.

- Zakończenie malowania muralu planuję na koniec tego tygodnia – powiedział Głosowi Maciej Kreda Jurkiewicz. Na muralu widzimy postać Davida Gilly'ego, architekta związanego ze Stargardem, który specjalizował się w projektowaniu budynków świeckich. W tle dwa budynki właśnie jego autorstwa oraz starsze budynki. David Gilly jest również pomysłodawcą pogłębienia jeziora Miedwie.

Mural jest jednym ze zwycięskich projektów Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego, który złożyła Anna Baś. Przedstawia postać znanego architekta stargardzkiego z XVIII wieku David Gilly.

- Obraz ucieleśnia podążanie za marzeniami z głową wypełnioną wizjami i determinacją odkrywcy - czytamy w opisie projektu. Okręt przedstawiony jest jako symbol wodnego charakteru miejsca i okolicy unosi się jak latająca wyspa Laputa z "Podróży Guliwera", królestwa muzyków i matematyków, którzy oddają się całkowicie nauce i sztuce. Za sterami jeden z mieszkańców Stargardu David Gilly, niemiecki architekt, siedzący na tronie z zabytków, stanowiących atrakcję i wizytówkę miasta.

Kim był architekt?

David Gilly - niemiecki architekt epoki klasycyzmu, działający w Prusach. Kładąc duży nacisk na funkcjonalność budynków, rozwinął teorię i praktykę architektury wiejskiej na terenie Prus. W 1772 roku otrzymał stanowisko budowniczego krajowego (Landbaumeister) dystryktu Hinterpommern (Pomorze Tylne) z siedzibą w Stargardzie i piastował je do 1776 roku. Zajmował się nadzorowaniem inwestycji państwowych z udziałem funduszy państwowych na terenie obwodów Trzebiatów, Golczewo, Nowogard, Maszewo, Szadzko, Dolice, Pełczyce i Marianowo. W Stargardzie wzniósł piętnaście domów mieszczańskich, murowanych z cegieł pochodzących z trzech w tym celu założonych cegielni. Ponadto nadal prowadził pomiary i melioracje gruntów prywatnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie