Jacek Czaplewski
Maroko sensacyjnym półfinalistą! Ronaldo już nigdy nie zostanie mistrzem świata
Maroko sensacyjnym półfinalistą! Ronaldo już nigdy nie zostanie mistrzem świata PAP, EPA
MŚ 2022. Oto największa niespodzianka turnieju! Maroko awansowało do półfinału kosztem Portugalii, wygrywając ćwierćfinał 1:0. To pierwszy afrykański zespół w historii w gronie czterech najlepszych na świecie. Cristiano Ronaldo, próbujący ratować drużynę po wejściu z ławki, już nigdy nie spełni marzenia o złocie; był to bowiem jego pożegnalny mundial w karierze.

- Wiedzieliśmy, że możemy napisać nowy rozdział historii dla Afryki. Dzisiaj powróciła ona na piłkarską mapę świata. Jestem bardzo szczęśliwy, pokazaliśmy właściwe podejście. Trenerom drużyn z Afryki zawsze jest trudno, ponieważ ludzie nam nie wierzą, że taktycznie potrafimy sobie poradzić z takimi przeciwnikami - wyznał selekcjoner Maroka, Walid Regragui (cytat za PAP).

MŚ 2022. Mecz Maroko - Portugalia 1:0. Gol imienia Ronaldo

Spośród wszystkich uczestników 1/4 finału to właśnie Maroko sprawiło największą niespodziankę, wygrywając grupę kosztem Chorwacji czy wysłanej do domu Belgii, a potem eliminując z 1/8 finału Hiszpanię po znakomitym konkursie jedenastek. Zespół oparty na gwiazdach europejskich klubów (Ziyech, Hakimi) w sobotę mógł przejść do historii, gdyby tylko po raz pierwszy dotarł do topowej czwórki. W każdym razie podstawy, by wierzyć w sukces rzeczywiście były i jeszcze przed przerwą Portugalia się o nich przekonała.

Mimo gwałtownej reakcji przed meczem ze Szwajcarią (6:1), Cristiano Ronaldo ponownie zasiadł na ławce. Selekcjoner Fernando Santos wystawił na szpicy znacznie młodszego Goncalo Ramosa, który zapracował sobie na to poprzez ustrzelenie hat-tricka. W pierwszej połowie on i jego koledzy, a zwłaszcza szarżujący Joao Felix, zostali jednak przyćmieni przez zorganizowanych rywali.

Marokańczycy objęli prowadzenie w 42 minucie, kiedy bramkarz Diogo Costa zaliczył pusty przelot po dośrodkowaniu z lewej flanki. Gola głową w stylu Ronaldo, czyli po wysokim skoku strzelił Youssef En Nesyri, występujący na co dzień w hiszpańskiej Sevilli. Portugalczycy tuż przed zejściem do szatni domagali się od arbitra odgwizdania jedenastki, lecz Argentyńczyk Facundo Tello ani myślał podjąć taką decyzję.

Ronaldo wezwany na posiłki

W 49 minucie Maroko mogło prowadzić nawet 2:0, gdy po mocno bitym dośrodkowaniu szczęśliwą interwencję zaliczył Costa. Portugalczycy uznali to za ostatni dzwonek ostrzegawczy. Żeby mecz na dobre nie wymknął się spod kontroli, już w 51 minucie z ławki wszedł Ronaldo razem z Joao Cancelo.

Tuż przed upływem godziny Maroko z powodu kontuzji straciło drugiego podstawowego obrońcę na tym mundialu. Decyzją trenera cały zespół cofnął się, by utrzymać korzystny wynik. Przewaga Portugalii w posiadaniu i tworzeniu akcji okazała się więc przytłaczająca. Ale piłka jak na złość nie chciała wpaść do siatki; źle z czystych pozycji uderzyli wspomniany Ramos, a po nim równie niecelnie Bruno Fernandes.

Trener Santos dorzucił jeszcze do ofensywy Rafaela Leao oraz Vitinhę. Emocje sięgnęły zenitu w samej końcówce. W 82 minucie po wystawieniu piłki przez Ronaldo huknął Felix, ale Bono jedną ręką przeniósł piłkę nad poprzeczką ku uciesze tysięcy marokańskich kibiców.

Mimo ośmiu doliczonych minut, czerwonej kartki dla Walida Cheddiry, wreszcie okazji sam nam sam dla Maroka i odpowiedzi ze strony Pepe wynik nie drgnął.

Maroko przeszło do historii

To największy sukces Marokańczyków, przebijający zdobycie Pucharu Narodów Afryki w 1976 roku.

Rywalem Maroka w półfinale będzie zwycięzca pary Anglia - Francja. Mecz o prawo awansu do finału odbędzie się w środę 14 grudnia o godzinie 20:00 w Al-Khor na Al-Bayt Stadium.

Portugalia nigdy nie została mistrzem świata i nigdy już nie zostanie z Ronaldo w składzie. Największym sukcesem z Cristiano pozostanie zdobycie tytułu mistrza Europy w 2016 roku, kiedy zresztą lider drużyny nabawił się kontuzji i od 25 minuty dyrygował kolegami zza linii bocznej.

Piłkarz meczu: Youssef En Nesyri