Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mózg wolny od wolnych rodników

SN
Miłorząb japoński - azjatyckie drzewo chroniące szare komórki.

W medycynie ludowej Dalekiego Wschodu miłorząb japoński uchodzi za niemal cudowne lekarstwo dla mózgu - ma rozjaśniać umysł, poprawiać pamięć i kiepski nastrój. Wyciąg z miłorzębu jest też powszechnie stosowany jako środek na wzmocnienie sił fizycznych. Niewykluczone, że nie są to wszystkie zalety tej rośliny. Naukowcy zza oceanu ogłosili ostatnio, że w miłorzębie mogą się znajdować również związki zmniejszające ryzyko udarów mózgu.

Autorami tych badań byli neurobiolodzy z kliniki Oregon Stroke Center w Portland (USA), którzy na co dzień zajmują się leczeniem udarów. Zarazem prowadzą też badania nad przyczynami i przebiegiem tej niebezpiecznej dla życia choroby. Wierząc jednak w zasadę, że profilaktyka jest lepsza od leczenia, poszukują sposobów wzmacniania pracy układu nerwowego. - Podejmujemy rozmaite tropy. Interesują nas wszystkie substancje, które wydadzą nam się obiecujące. Dlatego poddaliśmy analizom również te, które znajdują się w miłorzębie japońskim, choć wiemy, że jest wiele wątpliwości co do wartości zdrowotnych tej rośliny - mówi profesor Wayne Clark, szef zespołu badawczego. - Rzeczywiście znaleźliśmy w niej związki, które być może dałoby się wykorzystać do opracowania leków ratujących mózg przed rozległymi udarami - informuje uczony. Naukowcy od dawna pracują nad takimi lekami. Wiele obiecujących związków przechodziło pozytywnie testy na zwierzętach. Jednak nadzieje na nowy środek szybko pryskały, gdy przechodzono do eksperymentów na ludziach. Dlatego Clark jest ostrożny. - Niewątpliwie miłorząb japoński zawiera dużą ilość czynnych biologicznie substancji. Wygląda na to, że potrafią one rozprawić się ze szkodliwymi wolnymi rodnikami, które niszczą nam komórki. Ale to wymaga jeszcze sprawdzenia - podkreśla naukowiec.

By sprawdzić, czy miłorząb rzeczywiście może pomóc w walce z udarami, Clark przeprowadził kilka eksperymentów na myszach. Gryzonie otrzymywały przez wiele tygodni porcję ekstraktu z tej rośliny. Następnie badacze sprowokowali u myszy wystąpienie udarów. Rozmiary szkód w mysich mózgach były o jedną trzecią mniejsze, w porównaniu z osobnikami, którym nie dawano leczniczej mikstury. - Teraz konieczne są testy na ludziach - zauważa Clark. Dodajmy, że w Chinach miłorząb japoński jest uważany za święte drzewo. Sadzi się je w pobliżu świątyń. Ma żółtozielone liście, które jesienią zmieniają barwę na złocistą. Jest też cenioną rośliną ozdobną, spotykaną w parkach i ogrodach na całym świecie. Popularność mikstur leczniczych przygotowanych z niego szybko rośnie, choć ich jakość bywa bardzo różna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński