Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz zanocować w Puszczy Wkrzańskiej. Leśnicy zapraszają na legalny biwak

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Nocleg w Puszczy Wkrzańskiej - ciekawa opcja na letnia przygodę?
Nocleg w Puszczy Wkrzańskiej - ciekawa opcja na letnia przygodę?
Nadleśnictwo Trzebież zaprasza wielbicieli przyrody do nocnego wypoczynku na łonie natury. Jednak, żeby zanocować legalnie trzeba przestrzegać określonych zasad.

- W Nadleśnictwie Trzebież jest wyznaczony obszar do zanocowania o powierzchni ponad 1800 hektarów. Przeznaczony dla miłośników bushcraftu i survivalu, ale również zwykłych ludzi, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury - mówi Agata Cyrus, specjalista Służby Leśnej z Nadleśnictwa Trzebież.

Miejsce, gdzie można nocować to fragment Puszczy Wkrzańskiej, między Węgornikiem a Policami -Jasienicą, parkingi leśne znajdują się od strony Gunic, czyli opuszczonej wsi.

  • W jednym miejscu może nocować maksymalnie 9 osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.
  • Nocleg powyżej limitu osób i czasu określonego, należy zgłosić za pośrednictwem e-maila na adres Nadleśnictwa Trzebież, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Formularz zgłoszenia noclegów, regulamin i inne ważne informacje znajdują się na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce turystyka Program "Zanocuj w lesie".

Turyści muszą pamiętać, że Nadleśnictwo Trzebież należy do I kategorii zagrożenia pożarowego.

- Z tego powodu na terenie obszaru "Zanocuj w lesie", jak i całego nadleśnictwa nie można używać otwartego ognia w tym kuchenek gazowych - przypomina Agata Cyrus.

Leśnicy zalecają użycie hamaka, płachty biwakowej, a w przypadku rozbicia namiotu, żeby robić to na trwałej nawierzchni, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Wielbiciele nocowania w lesie muszą mieć worek na odpadki i po biwakowaniu zabrać je ze sobą.

- Zachęcamy, aby do przechowywania przyniesionych do lasu posiłków i napojów używać pudełek i butelek wielokrotnego użytku. Nie wyrzucać pozostałości jedzenia. Nie są one naturalnym składnikiem ekosystemu leśnego i mogą zaszkodzić dziko żyjącym zwierzętom - przypominają leśnicy.

Należy również pamiętać o bardziej przyziemnych sprawach.

- Załatwiając potrzeby fizjologiczne, trzeba zatrzeć po sobie ślady. Trzeba również ograniczyć używanie środków higieny osobistej ingerujących w środowisko naturalne np. chusteczek nawilżanych - dodają leśnicy.

Zwierzęta domowe można zabrać ze sobą do lasu, jednak psa należy trzymać cały czas na smyczy.

TUTAJ sprawdzisz, gdzie można nocować w lesie.

Tereny "noclegowe" Puszczy Wkrzańskiej między Policami-Jasienicą a Węgornikiem. Zaznaczone zostały parkingi
Tereny "noclegowe" Puszczy Wkrzańskiej między Policami-Jasienicą a Węgornikiem. Zaznaczone zostały parkingi Lasy Państwowe
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński