Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz sprawdzić, gdzie powietrze jest nieczyste

Redakcja
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnia na swoich stronach wyniki pomiarów jakości powietrza on-line z automatycznych sieci monitoringu zanieczyszczeń powietrza w województwach.

Możemy sami się przekonać, gdzie jest najbardziej zanieczyszczone powietrze np. w Szczecinie.

- Każdy zainteresowany może sprawdzić aktualny stan powietrza w swoim mieście - mówi Andrzej Miś z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Jednak w sezonie grzewczym wyniki nie są optymistyczne. Zmorą polskich miast i wsi jest zimowe palenie węglem niskiej jakości oraz śmieciami w domowych piecach.

Właściciele indywidualnych instalacji CO, kuszeni źle rozumianą oszczędnością, pozbywają się odpadów ogrzewając nimi własne domy lub mieszkania. Chociaż wydajność energetyczna takiego opału nie jest wcale duża, a spalanie śmieci jest karane, proceder wciąż kwitnie. W konsekwencji do atmosfery przedostają się szkodliwe, a nawet rakotwórcze substancje, które znacząco obniżają jakość powietrza.

W staraniach o czystsze powietrze pokutuje wciąż przeświadczenie, że to przede wszystkim duże zakłady przemysłowe zatruwają atmosferę. Rzeczywistość jest jednak inna.

Szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia pyłowe powstają głównie podczas nieekologicznego spalania węgla i odpadów w przestarzałych urządzeniach grzewczych emitujących do atmosfery znacznie więcej szkodliwych substancji niż nowoczesne piece.

Wychodząc na ulice wdychamy wraz z drobnym pyłem zawarte w nim metale ciężkie (np. ołów, kadm, nikiel, arsen), sadzę czy związki organiczne takie jak np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Wdychanie takiego pyłu może powodować duszności, astmę, a niektóre ze związków znajdujących się w pyle mogą nawet mieć wpływ na rozwój choroby nowotworowej. Szczególnie wrażliwi na zanieczyszczone powietrze są alergicy, dzieci oraz osoby starsze.

Sprawdź zanieczyszczenie powietrza online dla wybranego miejsca w regionie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński