Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mowi Poland w zMOWIe z naturą

DM

Jest tani, lekki i wytrzymały. Z racji swoich właściwości doskonale nadaje się do produkcji wszelkiego rodzaju opakowań i pudełek służących do transportu. Jest z nim tylko jeden (nie)mały problem…
Styropian, czyli polistyren spieniony, jest powszechnie stosowany w przemyśle. Jednak niski koszt produkcji styropianu sprawia, że jego recykling nie jest zbyt opłacalny. Dlatego odpady styropianowe w dalszym ciągu często trafiają na wysypiska, gdzie zmieszane z odpadami komunalnymi praktycznie nie ulegają degradacji. Za to ze względu na swoją dużą objętość przyczyniają się znacząco do powiększenia i tak niemałych hałd śmieci. Okazuje się, że problem ten można rozwiązać, a wiele zależy od polityki postępowania z odpadami w dużych zakładach produkcyjnych.

Od zawsze w zMOWIe.
Łososie z norweskich hodowli trafiają do Mowi Poland w izotermicznych styroboksach – mówi Emilia Schomburg, Dyrektor Komunikacji Marketingowej MOWI i rzecznik prasowy firmy – czyli przeznaczonych specjalnie do celów spożywczych opakowaniach ze styropianu, które pozwalają zachować najwyższą świeżość i jakość mięsa — wyjaśnia.

Z zakładu w Duninowie odbieranych jest nawet 12 ton styropianu dziennie. To oczywiście rodzi problem, co zrobić z tak dużą ilością odpadów.
– W Mowi Poland od zawsze jesteśmy proekologiczni – zaznacza Emilia Schomburg. – Przez długi czas zużyte opakowania, po sprasowaniu, trafiały do firm zewnętrznych zajmujących się recyklingiem. Jednak w ten sposób traciliśmy kontrolę nad tym, co się z nimi dzieje się – zauważa. – Chcieliśmy mieć 100% pewność, że styropianowe opakowania nie będą miały negatywnego wpływu na środowisko, dlatego w 2016 roku postanowiliśmy ostatecznie przejąć inicjatywę – dodaje.

Drugie życie styropianu
W 2016 roku w Mowi Poland zapadła decyzja o nawiązaniu współpracy z partnerami, z których jeden jest przodującym producentem i dostawcą opakowań - w tym opakowań styropianowych, a drugi ma olbrzymie doświadczenie w zagospodarowaniu wszelkiego rodzaju odpadów.

Nowo utworzona, na zasadzie joint venture, firma zainwestowała w modernizację linii do prasowania styropianu w halach należących do Mowi Poland. Przeznaczono znaczne środki finansowe na odnowienie przejętego od Mowi parku maszynowego i zakupiono nowe urządzenia do kruszenia i kompaktowania styropianu. Ostatnim punktem zawartej umowy była budowa nowoczesnego zakładu recyklingu styropianu, który powstał w 2017 roku w Bierkowie.

Dostarczane do zakładu styropianowe odpady są na miejscu magazynowane, a następnie trafiają do kruszarki, a w dalszej kolejności do aglomeratora, w którym następuje skruszenie odpadów do pożądanych rozmiarów. Następnie w wytłaczarce drobne frakcje poddane są procesowi ekstruzji i ostatecznie tracą status odpadu.

Z Bierkowa, końcowy produkt recyklingu, czyli styropianowy regranulat, stanowiący bazę dla wielu produktów, pieczołowicie zapakowany w big-bagi wyrusza w podróż do Finlandii. Tam, w zakładzie należącym do Grupy BEWI (współwłaściciela spółki Remondis Technology), z regranulatu produkowane są mikrogranulki wielkości ziarnka maku. Jako półprodukt wypełnione pentanem mikrogranulki, trafiają do fabryk i służą do produkcji płyt izolacyjnych oraz… styropianowych opakowań.

Dzięki takim działaniom Mowi Poland opakowania dostają drugie życie, a ich wpływ na środowisko naturalne jest znikomy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mowi Poland w zMOWIe z naturą - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński