Mostostal nie wrócił na plac budowy. U prezydenta narada

  Mostostal nie wrócił na plac budowy. U prezydenta narada

  Mariusz Parkitny

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Wykonawca szczecińskiej spalarni odpadów nie wrócił dzisiaj na plac budowy, po tym jak zszedł z niego we wtorek. Tym samym nie zareagował na ulitmatu jakie wczoraj postawiał Mostostalowi Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, miejska spółka odpowiadająca za powstanie inwestycji wartej 711 mln zł.
  Mostostal nie wrócił na plac budowy. U prezydenta narada
  1/27
  przejdź do galerii

  ©Sebastian Wołosz

  Termin budowy spalarni upływa w grudniu. Jeśli zostanie zawalony, miastu grozi odebrania 280 mln zł dofinansowania.

  Powody zejścia Mostostalu z placu budowy nie są jasne, tym bardziej, że wykonał już 80 procent prac. Niedawno poprosił o wystawienie gwarancji zapłaty, co w budowlance oznacza często zamiar zejścia z budowy. Władze ZUO twierdzą, że od pewnego czasu Mostostal zwolnił prace na budowie. Czyżby zdał sobie sprawę, że nie dokończy na czas inwestycji, lun odkrył inny problem. Nie wiadomo. Rzeczniczka firmy nie odbiera od wtorku telefonu.

  Pełna treść komunikatu ZUO:

  ZUO wypowiedział kontrakt z Mostostalem Warszawa  Zakład Unieszkodliwiania Odpadów sp. z o.o. wypowiedział dzisiaj kontrakt z Mostostalem Warszawa na budowę szczecińskiej spalarni odpadów komunalnych i rozpoczął rozpoznanie rynku w poszukiwaniu nowego wykonawcy spalarni.

  Mostostal Warszawa odmówił powrotu na plac budowy szczecińskiej spalarni w terminie wyznaczonym przez Zarząd ZUO. Przesłanym dziś (15 czerwca 2016 r. ) pismem Mostostal podtrzymał swoją decyzję. W tej sytuacji zarząd ZUO zarekomendował właścicielowi spółki, czyli władzom Szczecina zakończenie współpracy z Mostostalem i rozpoczęcie poszukiwań wykonawcy, który będzie mógł dokończyć inwestycję. Rekomendacja została przyjęta. ZUO wypowiedział kontrakt z winy Wykonawcy.

  Opuszczenie placu budowy przez Wykonawcę oznacza konieczność przeprowadzenia inwentaryzacji robót i dostaw wykonanych przez Mostostal Warszawa. Do jej zakończenia ZUO będzie analizować możliwość bezprzetargowego wyłonienia wykonawcy, który dokończy inwestycję.

  Projekt pn. Budowa Termicznego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego otrzymał unijną dotację w kwocie 279 mln zł. Warunkiem zachowania dotacji jest oddanie do użytku EcoGeneratora do grudnia 2016. Jeśli nie uda się dotrzymać terminu, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów podejmie starania, aby otrzymać zgodę Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeniesienie wydatków związanych z projektem na unijną perspektywę budżetową 2014-2020.

  Zakład Unieszkodliwiania Odpadów wypowiedział umowę w Mostostalem Warszawa w trybie klauzuli 15.2.b Kontraktu. Klauzula ta mówi, że Zamawiający jest uprawniony do wypowiedzenia Kontraktu, jeśli Wykonawca opuszcza roboty, lub w inny sposób jasno okazuje zamiar odstąpienia od wykonywania zobowiązań objętych Kontraktem. Ponadto, jeśli rozwiązanie umowy nastąpi z winy Wykonawcy, a skutkiem tego będzie konieczność zwrotu dofinansowania przez Zamawiającego, Wykonawca będzie zobowiązany do zapłaty kary umownej w wysokości dofinansowania.

  W związku z zerwaniem kontraktu z winy Wykonawcy Zakład Unieszkodliwiania Odpadów wystąpił do RBS Bank SA o wypłatę kwoty gwarancji należytego wykonania umowy przez Mostostal Warszawa w wysokości 33,3 mln zł.

  Przyczyny sporu Mostostal v ZUO


  Mostostal Warszawa 14 czerwca 2016 roku złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy z ZUO na budowę Zakładu Termicznego unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Powołał się na dwa powody. Pierwszy dotyczy gwarancji zapłaty wynagrodzenia - zdaniem Mostostalu ma ona fikcyjny charakter. ZUO zgodnie z żądaniem

  Mostostalu, dostarczyło w terminie wymaganą gwarancję, która w opinii zarządu ZUO jest zgodna z przepisami i właściwie zabezpiecza wynagrodzenie Wykonawcy kontraktu.

  Drugi powód to rzekomy brak współdziałania ZUO z Wykonawcą w zakresie budowy oczyszczalni ścieków. Inżynier Kontraktu (w imieniu ZUO rolę tę pełni firma Sweco) odmówił zatwierdzenia przygotowanej przez Mostostal dokumentacji zrzutu ścieków, ponieważ jest ona sprzeczna z tzw. decyzją środowiskową, a tym samym z obowiązującym prawem.

  Obie przyczyny odstąpienia Zakład Unieszkodliwiania Odpadów odrzucił jako bezzasadne.


  Polecamy na gs24.pl:

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.gs24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecina

  Wideo ze Szczecina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów