Morze zaszalało i odkryło ciekawy zabytek z II wojny!...

  Morze zaszalało i odkryło ciekawy zabytek z II wojny! Szczątki haubicy Wespe na plaży między Dziwnówkiem a Łukęcinem [ZDJĘCIA]

  Marek Jaszczyński

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Znalezisko z dziwnowskiej plaży, czyli koło. Będzie poddane konserwacji i zostanie w Kamieniu.
  1/5
  przejdź do galerii

  Znalezisko z dziwnowskiej plaży, czyli koło. Będzie poddane konserwacji i zostanie w Kamieniu. ©Grzegorz Kurka

  Haubica Wespe, czyli po polsku „Osa”. To szczątki tego działa odkryto ostatnio na plaży między Dziwnówkiem a Łukęcinem. Trafiły do kamieńskiego muzeum.
  Nie tylko poszukiwacze bursztynu lubią sztormy, ale także tropiciele historii. Morski żywioł odsłania ciekawe pamiątki wojenne.

  - Po ostatnich sztormach mamy kolejny niezwykły eksponat. Tym razem z czasów II wojny światowej - mówi Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - To element pojazdu gąsienicowego. Na 90 procent to niemieckie działo samobieżne Wespe. To nasz drugi eksponat tego typu związany z wojną. Wcześniej z Bałtyku pozyskaliśmy radziecki karabin maszynowy, który przekazaliśmy do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

  To lekka haubica z... Warszawy

  Wszystko wskazuje na to, że pojazd został wysadzony. Pozostało koło jezdne, które należało prawdopodobnie do lekkiej haubicy na podwoziu czołgu lekkiego Panzerkampfwagen II, czyli Wespe (Sd.Kfz. 124). Pojazd zadebiutował na froncie w 1943 roku. Podwozie czołgu przebudowano w ten sposób, że silnik został przesunięty do przodu, a kadłub nieco wydłużony, aby pomieścić zamontowaną z tyłu haubicę 10,5 cm leFH 18. Nadbudówka, w której kryła się pięcioosobowa załoga, była lekko opancerzona, zaledwie 10 mm płytą.

  Zobacz galerię

  Jest też polski wątek w dziejach „Osy”. Była produkowana do połowy 1944 roku przez zakład FAMO Ursus w Warszawie. Od lutego 1943 roku do czerwca 1944 roku, kiedy Armia Czerwona zbliżyła się do miasta, z taśm produkcyjnych zjechało 676 sztuk tych pojazdów. Dodatkowo wyprodukowano 159 wozów amunicyjnych.

  Działa Wespe wchodziły w skład batalionów artylerii (Panzerartillerie Abteilungen) dywizji pancernych i wraz z ciężkimi działami Hummel (szerszeń) stanowiły trzon artylerii samobieżnej.

  Do dziś zachowane egzemplarze można oglądać w niewielu miejscach: w niemieckim Munster, w Saumur we Francji oraz w Kubince pod Moskwą. zniszczony egzemplarz „Osy” jest też elementem dioramy bitwy pod Falaise we francuskim Bayeux.

  CZYTAJ TEŻ: Sztorm spowodował, że ulice przy kanale portowym w Świnoujściu są zalane. Morze zabrało plażę [ZDJĘCIA]


  ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sztorm w Świnoujściu. Bałtyk zatopił plażę oraz nabrzeża wysp. Takiej sytuacji nie było tu już dawno [ZDJĘCIA]


  WIĘCEJ: Megabryła bursztynu w Świnoujściu! Widzieliście kiedyś taki okaz?! [ZDJĘCIA]


  ZOBACZ WIDEO: Sprzątanie po sztormie w Świnoujściu

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Kamienia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo z Kamienia

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów