Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. To tylko mała namiastka a już robi wrażenie [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
11 morskich eksperymentów jest dostępnych dla mieszkańców Szczecina na Łasztowni, w miejscu powstającego Centrum Nauki. Wśród eksponatów znajdują się m.in. Wielki Kran wykorzystujący zjawisko złudzenia optycznego nieskończenie przelewającej się wody, śluza - eksponat tłumaczący fizyczne działanie śluzy wodnej czy stanowisko obrazujące powstawanie fizyczne fal wodnych.

- Wybraliśmy już inżyniera kontraktu, firmę PM Services Poland - informuje Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki, które powstanie na Łasztowni. - To umowa na niemal milion złotych. Była inżynierem kontraktu na Amazonie w Kołbaskowie, na Zalando w Gryfinie, obecnie na Posejdonie czy na Czarnej Perle, ma więc duże doświadczenie. Dla nas pracuje już od miesiąca analizując projekty wykonawcze dostarczane nam przez architekta. Liczymy na to, że za chwilę będziemy mieli pełną dokumentację do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę, jak również możliwości optymalizacji kosztowej budynku.

Trzy miesiące temu MCN ogłasiło przetarg na ruchomą wystawę interaktywną. Dwa dni temu kontener z eksponatami przyjechał na Łasztownię. Tym samym jeszcze przed budową, Morskie Centrum Nauki będzie mogło w całym województwie prezentować wystawę 11 eksponatów. Za dwa tygodnie w Świnoujściu, za trzy tygodnie w Szczecinku, a już w ten weekend na bulwarach na Łasztowni będą je mogli zobaczyć mieszkańcy Szczecina.

Dzisiaj MCN ogłosiło przetarg na rozpoczęcie inwestycji.

- Do końca sierpnia podpiszemy umowę na trwałe ogrodzenie całości terenu, które będzie funkcjonowało 2-3 lata - wyjaśnia Jabłoński. - Oraz umowę na rozbiórkę budynku, który obecnie stoi na tym terenie. Rozbiórka zacznie się 10 września, czyli po wszystkich imprezach miejskich. A po rozbiórce wejdzie tu firma, która zajmie się przebudowę sieci ziemnych. Następnie nastąpi wybór generalnego wykonawcy i fizyczne rozpoczęcie budowy centrum.

Na obwoźnej wystawie, reklamującej przyszłe MCN prezentowane jest 11 różnych urządzeń interaktywnych pokazujących bardzo ciekawe elementy nauki. Opowiada o nich Grzegorz Adamowicz, specjalista od wystaw.

- Wystawa jest prezentacją naszego charakteru i przewagi nad innymi centrami w całej Europie, zbudowanymi według jednego standardu. Nasze będzie miało własny charakter i tożsamość oraz morskość, co będzie motywem przewodnim doświadczeń i eksperymentów.

Na wystawie przykłady tych doświadczeń. Potężny kran z lejącą się wodą do małej beczki, która nie przelewa się. Miejsce do ćwiczeń zawiązywania węzłów marynarskich i inne, z lunetami w starym stylu i laserowym tłumaczeniem, na jakich zasadach te lunety działały. Obok mało znany już alfabet Morse’ a, gdzie można ćwiczyć "kropki" i "kreski". Ciekawe stoisko z flagami do porozumiewania się między statkami i jachtami.

- Cieszymy się, że już na wstępnym etapie powstawania MCN możemy zaprezentować mieszkańcom wizję przyszłego obiektu i jego eksponatów - mówi Witold Jabłoński. - A to tylko drobna namiastka przyszłych wspaniałości.

Czytaj więcej: Muzeum Morskie Centrum Nauki w Szczecinie: Jakie pojawią się eksponaty? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Kossobudzki prezentuje hełm nurka (trzyma go marszałek Olgierd Geblewicz). Zakładając go (będzie połączony z symulatorem) będzie można się przekonać, jakie siły działają na człowieka pod wodą.

Muzeum Morskie Centrum Nauki w Szczecinie: Jakie pojawią się...

Centrum Nauki Łasztownia ma być gotowe w 2020 [WIZUALIZACJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński