Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zachwyci swoim planetarium. Podpisano umowę na jego wyposażenie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
W Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, odbyło się podpisanie umowy dzięki której planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt
W Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, odbyło się podpisanie umowy dzięki której planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt Andrzej Szkocki
W Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, odbyło się podpisanie umowy dzięki której planetarium zostanie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Zadanie wykona konsorcjum firm AB-Micro oraz RSA Cosmos, a całkowity koszt to ponad 5,8 mln zł.

To będzie atrakcja dosłownie nie z tej ziemi. Na kopule MCN znajdzie się ekran i zostanie zamontowanych pięć specjalnych projektorów. To sprzęt najwyższej klasy. Kolejną nowinką technologiczną jest zainstalowanie w fotelach systemu Voting Box, który umożliwi przeprowadzanie m.in. ankiet czy konkursów dla uczestników pokazów. Szczecińskie planetarium stanie się jednym z najnowocześniejszych na świecie. Wykonawca ma 13 miesięcy na realizację zlecenia. Planetarium pomieści ponad 40 widzów.

ZOBACZ TEŻ:

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Co słychać na budowie? T...

- Wybór projektorów jest kluczową sprawą w przypadku planetarium, ponieważ te projektory i ich parametry pozwalają na duży poziom czerni, co jest istotne przy tego typu pokazach. Te projektory, są wykorzystywane w planetariach na całym świecie. - opowiadała Bahar Gumus z RSA Cosmos.

Światowy potentat

Francuska firma RSA Cosmos, to jedna z najbardziej renomowanych firm na świecie. Bardzo długo była europejskim liderem, a po nawiązaniu współpracy z firmą Konica Minolta, stała się jedną z marek globalnych. W Polsce Francuzi wykonują prace dla trzech planetariów. W konsorcjum z AB-Micro, wyposażają również planetarium w Chorzowie i Białkowie pod Wrocławiem.

AB-Micro, to firma z wieloletnim doświadczeniem w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań automatyki przemysłowej.

- Cieszę się, że naszym partnerem jest jeden z liderów rynku w zakresie planetariów. Bardzo dziękuję partnerom z konsorcjum, że sprawnie przebrnęliśmy przez sprawy przetargowe i będą realizować ten projekt. Firma RSA Cosmos, wykonuje kilka projektów na terenie Polski, ale jest jeden element, który będzie nas wyróżniał. U nas zostanie zastosowany system, który umożliwi nam głosowanie z naszego fotela. Dzięki temu, prowadzący będzie mógł być w kontakcie z widzem, który przez głosowanie, będzie mógł odpowiadać na pytania - mówił przed podpisaniem umowy Witold Jabłoński.

Miesiące dzielą nas od zakończenia prac

Według dyrektora Morskiego Centrum Nauki, prace budowlane powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Działania związane z wystawą, zakończą się pod koniec przyszłego roku, ale już teraz odbierane są pierwsze eksponaty.

- Głęboko wierzymy w to, że powstaje tutaj miejsce, które pokochają mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego, a także przybywający do nas turyści. Mam nadzieję, że to miejsce będzie zarażało pasją do nauki już najmłodszych mieszkańców - mówił przed podpisaniem umowy Olgierd Geblewicz - Wierzę, że już bardziej miesiące niż lata, dzielą nas od momentu oddania obiektu do użytku - dodał.

Umowę wyposażenia planetarium podpisali Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki i Jerzy Białousz, prezes zarządu AB-Micro.

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński