Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie z certyfikatem z ekologii i kolorową iluminacją

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Budowa Morskiego Centrum Nauki przeszła kontrolę dotyczącą wymogów certyfikatu LEED. MCN będzie pierwszym budynkiem użyteczności publicznej – instytucją kultury w naszym województwie z certyfikatem LEED.

Certyfikat LEED jest wydawany przez amerykańską organizację GBCI (Green Business Certification). LEED ocenia przede wszystkim, w jaki sposób obiekty budowlane wpływają na środowisko naturalne i czy są „zielone”. Certyfikat potwierdza, że zarówno proces powstania budynku MCN, jak i jego eksploatacja ingeruje w środowisko w możliwie najniższym stopniu.

Wymagania dotyczą m. in. wyboru dogodnej lokalizacji, zmniejszenia wpływu obiektu na środowisko, alternatywnych rozwiązań transportowych, ograniczenie zużycia energii oraz wody w budynku. Bierze się pod uwagę również ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a także zdrowie i komfort użytkownika poprzez zapewnienie odpowiednich warunków miejsc pracy, odpowiedniej akustyki pomieszczeń czy jakości powietrza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Co słychać na budowie? T...

LEED skupia się również na odpowiedzialnym prowadzeniu budowy, minimalizacji powstawania odpadów, jakości materiałów budowlanych posiadających odpowiednie certyfikaty potwierdzające brak zawartości substancji niebezpiecznych.

Kolejną nowością jest to, że MCN będzie miał piękną iluminację na zewnątrz

.

ZOBACZ TEŻ:

- Zdecydowaliśmy się przeznaczyć dodatkowe pieniądze na dodatkową atrakcję przy Morskie Centrum Nauki. Będzie to nowoczesna iluminacja, która spowoduje, że ten obiekt będzie atrakcyjny dla turystów, szczecinianek oraz szczecinian nie tylko w dzień, ale będzie również robił imponujące wrażenie nocą – powiedział Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz.

Iluminacja pokryje całą elewację Morskiego Centrum Nauki, która składa się z czerwonych, żółtych i pomarańczowych paneli. Do tego dojdzie oświetlenie, a całość zostanie pokryta czarną siatką cięto-ciągnioną. Żelbetowa kula została tak zaprojektowana, aby sprawiać wrażenie lewitującej.

Morskie Centrum Nauki dołącza do tak spektakularnie oświetlanych obiektów jak Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie oraz stojące obok Dźwigozaury.

Budowa MCN ma się zakończyć w tym roku, a potem będzie wyposażana. Termin wykonania wystawy stałej przez firmę TRIAS to czyli wrzesień 2022 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński