Morskie Centrum Nauki w Szczecinie rozbłyśnie na biało czerwono. Szykuje się niezwykła illuminacja

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Wyjątkowy kolor obiektu to nawiązanie do pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.
Wyjątkowy kolor obiektu to nawiązanie do pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Andrzej Szkocki
W niedzielę późnym wieczorem elewacja budynku Morskiego Centrum Nauki przypominać będzie wielką biało-czerwoną flagę.

To nawiązanie do pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

Oprócz 34. rocznicy tych wydarzeń po raz 10. obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich ustanowiony przez Sejm w 2013 roku.

- Iluminacja w narodowych barwach rozświetli budynek Morskiego Centrum Nauki przez dwie godziny po zmierzchu - zapowiada Jarosław Dobrzyński z MCN.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Przypomnijmy, że MCN zostało uruchomione pod koniec maja. To sztandarowa inwestycja władz województwa zachodniopomorskiego. Nowoczesne wystawy, odbywające się w bryle przypominającej statek, mają przyciągać turystów z Polski i zagranicy.

Obecnie jest wyeksponowanych 213 eksponatów. Nie są jedynie muzealiami. Można je dotykać a nawet na nich trochę eksperymentować - 40 animatorów pomaga wykonać doświadczenia i tłumaczy o co w nich chodzi.

Jedna ze stref muzeum umożliwia udział w akcji ratowniczej na statku, a także w ewakuacji z tonącej jednostki.

Wystawa podzielona jest na pięć stref tematycznych usytuowanych na trzech piętrach - dla najmłodszych przygotowano wodny plac zabaw "Chlap". W centralnym punkcie MCN znajduje się betonowa kula, w której mieści się planetarium z 44 miejscami. Na razie można w nim obejrzeć film o gwiazdozbiorach i poznać związane z nimi legendy i mity a także odbyć spacer po niebie, czyli dowiedzieć się, co codziennie można zobaczyć na niebie nad Szczecinem.

Morskie Centrum Nauki ma 14 metrów wysokości i 122 metry długości (7 tys. m.kw.), a swoim kształtem nawiązuje do kadłuba statku. Posiada dodatkowo taras z widokiem na Szczecin. Budowa, organizacja wystawy i planetarium kosztowały 162 mln zł.

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie