Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie rozbłyśnie na biało czerwono. Szykuje się niezwykła illuminacja

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Wyjątkowy kolor obiektu to nawiązanie do pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.
Wyjątkowy kolor obiektu to nawiązanie do pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Andrzej Szkocki
W niedzielę późnym wieczorem elewacja budynku Morskiego Centrum Nauki przypominać będzie wielką biało-czerwoną flagę.

To nawiązanie do pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.

Oprócz 34. rocznicy tych wydarzeń po raz 10. obchodzony jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich ustanowiony przez Sejm w 2013 roku.

- Iluminacja w narodowych barwach rozświetli budynek Morskiego Centrum Nauki przez dwie godziny po zmierzchu - zapowiada Jarosław Dobrzyński z MCN.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie

Przypomnijmy, że MCN zostało uruchomione pod koniec maja. To sztandarowa inwestycja władz województwa zachodniopomorskiego. Nowoczesne wystawy, odbywające się w bryle przypominającej statek, mają przyciągać turystów z Polski i zagranicy.

Obecnie jest wyeksponowanych 213 eksponatów. Nie są jedynie muzealiami. Można je dotykać a nawet na nich trochę eksperymentować - 40 animatorów pomaga wykonać doświadczenia i tłumaczy o co w nich chodzi.

Jedna ze stref muzeum umożliwia udział w akcji ratowniczej na statku, a także w ewakuacji z tonącej jednostki.

Wystawa podzielona jest na pięć stref tematycznych usytuowanych na trzech piętrach - dla najmłodszych przygotowano wodny plac zabaw "Chlap". W centralnym punkcie MCN znajduje się betonowa kula, w której mieści się planetarium z 44 miejscami. Na razie można w nim obejrzeć film o gwiazdozbiorach i poznać związane z nimi legendy i mity a także odbyć spacer po niebie, czyli dowiedzieć się, co codziennie można zobaczyć na niebie nad Szczecinem.

Morskie Centrum Nauki ma 14 metrów wysokości i 122 metry długości (7 tys. m.kw.), a swoim kształtem nawiązuje do kadłuba statku. Posiada dodatkowo taras z widokiem na Szczecin. Budowa, organizacja wystawy i planetarium kosztowały 162 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński