MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Morskie Centrum Nauki: nie wszystko z inwestycją było jak trzeba

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie Andrzej Szkocki
Radni koalicji rządzącej województwem przegłosowali "lżejszy" raport z kontroli powstającego Morskiego Centrum Nauki. Ale nawet ta wersja potwierdza, że na budowie sztandarowej inwestycji nie działo się dobrze.

Morskie Centrum Nauki na Łasztowni kilka dni temu zachwyciło szczecinian pokazem świetlnej iluminacji na elewacji. Ale wewnątrz już nie jest tak kolorowo...

MCN to sztandarowa inwestycja władz województwa zachodniopomorskiego. Nowoczesne wystawy, odbywające się w bryle przypominającej statek, mają przyciągać turystów z Polski i zagranicy.

Jakiś czas temu okazało się, że na budowie są problemy: m.in z siatką opinająca budynek, która nie dała są zamontować jak planowano, z przygotowaniem wystaw stałych czy konfliktem między inwestorem a wykonawcą, który zażądał dodatkowego wynagrodzenia.

MCN. Sprawie przyglądała się komisja rewizyjna sejmiku

Wysłuchano inwestora, wykonawcę, sprawdzono plac budowy. W efekcie powstały dwa protokoły pokontrolne. Pierwszy, łagodniejszy co do wniosków sygnowany przez radnego Artura Nycza, reprezentującego koalicję wspierająca marszałka województwa. Drugi, z ostrzejszymi wnioskami, autorstwa radnego Pawła Muchy, przewodniczącego komisji rewizyjnej.

Na wtorkowym posiedzeniu komisji przegłosowano wersję łagodniejszą.

- Kontrolowane umowy i aneksy zostały zawarte w sposób zgodny z prawem i w związku z tym nie wnosimy zastrzeżeń do legalności działań Zarządu Województwa i Morskiego Centrum Nauki w związku z realizacją zadania inwestycyjnego – budowa Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie - napisał radny Nycz.

Ale nawet w tym protokole dostrzeżono problemy. M.in. z "wadami i niedostateczną jakością dokumentacji projektowej, co wpłynęło na dodatkowe koszty".

- Opóźnienia w realizacji zadania inwestycyjnego wynikają z przesłanek obiektywnych np. COVID -19, perturbacji na rynku budowlanym czy wojny w Ukrainie, ale także są spowodowane wadami i niedostateczną jakością dokumentacji projektowej, co na etapie uzyskania pozwolenia na budowę i projektu wykonawczego nie stanowiło większego problemu, ale w trakcie realizacji inwestycji wpłynęło na wydłużenie terminu i wzrost kosztów realizowanej inwestycji - napisano.

Władze MCN zapewniają, że inwestycja będzie gotowa późną jesienią, ale są obawy, czy w terminie uda się przygotować wystawy. Bez nich nie ma większego sensu otwierać placówki.

- Na obecnym etapie prace związane w realizacją wystawy stałej i planetarium nie są zagrożone i powinny zostać zrealizowane do końca bieżącego roku, aczkolwiek nie ma pewności, co terminowego zakończenia prac - napisano w raporcie radnego Nycza.

Więcej zastrzeżeń do inwestycji jest w raporcie radnego Pawła Muchy. Zwraca uwagę, że mimo pierwotnych założeń prace budowlane nadal trwają, choć miały się zakończyć już w ubiegłym roku.

- Przedłużenie terminu realizacji inwestycji w toku budowy miało miejsce kilkukrotnie, a kolejne terminy zakończenia prac budowlanych nie były dotrzymywane - zauważa radny Mucha.

Kolejna sprawa to rozbieżności między pierwotną koncepcją inwestycji, a tym co jest w dokumentach obecnie.

- W ocenie Komisji Rewizyjnej, w przypadku uwzględnienia w pierwotnej dokumentacji zmian, które były zlecane
w drodze aneksów, udałoby się uniknąć części wzrostu kosztów inwestycji - dodaje przewodniczący komisji rewizyjnej.

Kolejny mankament to za mały parking wokół MCN oraz opóźnienie w budowie wystaw stałych.

- Co do stopnia przygotowania ekspozycji kontrolujący stwierdza, że w konsekwencji opóźnienia robót budowlanych nie ma też pewności co do terminowego zakończenia prac związanych z przygotowaniem ekspozycji stałej, na co zwracał też uwagę przedstawiciel wykonawcy tej ekspozycji TRIAS-AVI - dodaje Mucha.

- Komisja Rewizyjna stwierdziła brak odpowiedniej współpracy Zarządu Województwa i Urzędu Marszałkowskiego z Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Na tej podstawie Komisja Rewizyjna stwierdza, że Zarząd nie spełniał właściwie swojej roli w
procesie inwestycyjnym - podsumowuje Mucha.

Na jednym z posiedzeń komisji rewizyjnej wyszło na jaw, że dyrektor właściwego wydziału urzędu marszałkowskiego nie miał na bieżąco wiedzy o kolejnej planowanej zmianie terminu realizacji prac.

Budynek MCN miał kosztować 91 mln zł (wynik przetargu). Do tej kwoty doliczyć trzeba koszt wykonania i wyposażenia planetarium (5 827 740 mln zł) oraz koszt wykonania interaktywnej wystawy stałej złożonej z ponad 200 eksponatów (27 867 mln zł).
- W ciągu kilku lat realizacji inwestycji wzrosły centy rynkowe materiałów budowlanych i ceny usług, które trudno było przewidzieć formułując warunki przetargów. Na wzrost kosztów, jak powszechnie wiadomo, miała również wpływ pandemia coronawirusa. Stąd wartość aneksowanej umowy z generalnym wykonawcą firmą Erbud wynosi 107,4 mln zł - wyjaśnia Jarosław Dobrzyński z MCN.

Pierwszy pokaz iluminacji na Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Zobacz całą świetlną galerię! >>>

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie olśniło mieszkańców blask...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński