Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOPR chce wiedzieć, dlaczego jest tak drogo w DPS przy al. Wyzwolenia w Szczecinie

Mariusz Parkitny [email protected]
DPS przy al. Wyzwolenia został otwarty w połowie grudnia. Na seniorów czekają pokoje 1, 2 i 3-osobowe oraz fachowa opieka.
DPS przy al. Wyzwolenia został otwarty w połowie grudnia. Na seniorów czekają pokoje 1, 2 i 3-osobowe oraz fachowa opieka. Andrzej Szkocki
Chodzi o koszty pobytu seniorów w DPS należącym do Kościoła.

3,5 tysiąca złotych - na tyle dom pomocy społecznej przy al. Wyzwolenia wyliczył koszty miesięcznego utrzymania seniora. Placówka zbudowana na terenie dawnego szpitala miejskiego należy do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Przygotowano tu sto miejsc dla osób starszych chorych psychicznie.

Mogą tu trafiać pacjenci prywatni i osoby ze skierowaniem z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Takich pacjentów - ze skierowaniem - jest w Szczecinie prawie 80, a w regionie kolejnych 50. Nie oznacza to, że wszyscy mają trafić do placówki przy al. Wyzwolenia. Każda sprawa ma być rozpatrywana indywidualnie. MOPR chce wiedzieć, dlaczego pobyt wyceniono na 3,5 tysiąca złotych. Średni koszt pobytu w DPS dla osób psychicznie chorych to niespełna trzy tysiące złotych. Skąd taka różnica?

- Zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej, średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej, który rozpoczął działalność ustala się w wysokości średniej wojewódzkiej dla domu pomocy społecznej danego typu. W tym przypadku, średni koszt utrzymania mieszkańca w DPS dla osób psychicznie chorych w województwie zachodniopomorskim wynosi 2971 zł - mówi Maciej Homis z MOPR.

Przedstawiciele DPS przy al. Wyzwolenia twierdzą, że ich cena jest konkurencyjna i dobrze skalkulowana, bo w DPS przy ul. Broniewskiego utrzymanie chorego kosztuje miesięcznie około 3,7 tys. zł.

W piątek o pieniądzach rozmawiały dyrektorki MOPR i DPS przy al. Wyzwolenia.

- Podczas spotkania omawiane były warunki współpracy pomiędzy instytucjami w zakresie kierowania do nowo powstałej placówki. Ustalono, iż przygotowane zostanie porozumienie, określające szczegółowe zasady współpracy pomiędzy instytucjami. Główną kwestią będzie ustalenie wysokości kosztu odpłatności za jedno miejsce - tłumaczy Maciej Homis.

Zapewnia, że urzędnicy mają już gotowe pierwsze dokumenty, na podstawie których można umieszczać chorych w DPS.
- Pierwsze komplety dokumentacji ze strony MOPR są już gotowe, a przesłanie ich do DPS to tylko kwestia podpisania porozumienia na obustronnie zaakceptowanych warunkach, wynikających z obowiązujących przepisów - dodaje.

Na terenie po byłym szpitalu miejskim archidiecezja chce stworzyć centrum leczniczo-rehabilitacyjne. Do 2017 roku ma być gotowy szpital, a wcześniej DPS dla osób starszych, które nie cierpią na choroby psychiczne. Władze miasta chcą w tym roku rozpocząć budowę DPS dla cierpiących na chorobę Alzheimera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński