Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Montujemy taras z włókien bambusowych

opr. jsz
Budowa własnego tarasu jeszcze nigdy nie była tak prosta. Dostępne na rynku systemy tarasowe, wykonane z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, pozwalają na samodzielny i łatwy montaż tarasu.

Aby móc z niego w pełni korzystać przez długie lata, już w trakcie budowy warto zastosować się do kilku zaleceń.
Innowacyjnym i prostym w montażu materiałem, przy tworzeniu tarasu, są oryginalne eccowoody, czyli deski z włókien bambusowych oraz polimerów HDPE. Taras takiej konstrukcji, w przeciwieństwie do innych systemów tarasowych, może zamontować praktycznie każdy bez pomocy specjalisty. Pierwszym etapem planowania jest wybór lokalizacji. To od naszych preferencji zależy, czy będzie to miejsce nasłonecznione czy przyciemnione.

Przed budową powinniśmy sprawdzić czy podłoże jest suche, czyste, wypoziomowane. Należy również zadbać o prawidłowe odprowadzenie wody z podłoża. Następnie powinniśmy zorientować się, czy posiadamy odpowiedni sprzęt do montażu deski tarasowej. Zazwyczaj korzystamy z tych samych sprzętów, co przy obróbce drewna (tj. wiertarki, wkrętarki, piłyz drobnymi zębami, miary, poziomicy, młotka, wyrzynarki, rękawic ochronnych). Po upewnieniu, że posiadamy wszystkie materiały, przystępujemy do montażu, który można podzielić na następujące etapy:

Najważniejsze jest podłoże

Budowę zaczynamy od przytwierdzenia legarów, które należy rozłożyć równomiernie na całej powierzchni montażowej, tak żeby przylegały do podłoża. Jeżeli montaż odbywa się na istniejącej konstrukcji, należy legary zastąpić elementami z drewna, stali bądź aluminium. Zalecany odstęp belek podtrzymujących konstrukcję powinien wynosić nie więcej niż 30 cm. Odległość między szczelina dylatacyjną, a deskami, nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Po przytwierdzeniu legarów sprawdzamy czy główki śrub nie wystają ponad powierzchnię, ponieważ może to spowodować w przyszłości zarysowanie powierzchni.
Dobre łączenia

Następnie mocujemy klipy łączące na legarach oraz przywiercamy do nich wkręty ze stali nierdzewnej, przy zachowaniu proporcji jeden klip na jedną belkę. Prawidłowe łączenia to podstawa trwałego tarasu na lata.

Deski podstawą tarasu

Po zamontowaniu klipów przystępujemy do montażu desek. Przed rozłożeniem sprawdzamy kierunek ułożenia ryfli (faktura deski). Ważne jest, aby wszystkie były rozmieszczone w tym samym kierunku. Rozpoczynamy składanie desek, przy zachowaniu odstępu pomiędzy nimi, odpowiednio 5mm przy szerokości i 10mm na długości. Łączenie desek, należy wykonać na przemian z minimalnym 50 cm przesunięciem.

Liczy się każdy szczegół

Mamy już prawie gotowy taras, ale nie zapominajmy o wykończeniu. Pozostaje nam już montaż listw wykończeniowych lub zaślepek końcowych, w zależności od materiałów, jakie posiadamy. Do zamocowania listw używamy śrub ze stali nierdzewnej, natomiast do zaślepek gumowego młotka.

Przy realizacji każdego z powyższych etapów powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu desek przed uszkodzeniami. Po zamontowaniu tarasu, należy jak najszybciej usunąć plamy tak, by nie wniknęły w strukturę materiału. Do usunięcia brudnych śladów, wystarczy nam woda i delikatne środki czyszczące. Zastosowanie się do wymienionych wskazówek zagwarantuje trwały, ekologiczny taras, który będzie nam służył przez całe lata.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński