Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogą odpalać kotły

Maciej Janiak, 15 lutego 2005 r.
Szczecińska Energetyka Cieplna może już legalnie produkować i sprzedawać ciepło wytworzone w ciepłowni przy ulicy Benesza.

Benesza to najnowocześniejsza w kraju ciepłownia olejowo-gazowa. Pod koniec ubiegłego roku trwał próbny rozruch obiektu, a wyprodukowane ciepło podgrzewało przez kilka dni wodę w sieci na lewobrzeżu.

Na trzaskające mrozy

Ciepłownia Benesza jest jedynie gotowa do pracy. Przysłowiowy czerwony guzik, który uruchomi całą aparaturę, będzie wciskany, gdy temperatura powietrza spadnie drastycznie, czyli w tzw. okresie szczytowego zapotrzebowania na ciepło.

Koncesja z Urzędu Regulacji Energetyki jest w SEC-u od kilku dni. To oznacza, że ciepło może przy Benesza być produkowane i sprzedawane klientom.

- Ciepłownia pozwoli zabezpieczyć dostawę energii cieplnej dla lewobrzeżnej części miasta w najzimniejszych okresach sezonu grzewczego, a także w czasie nieprzewidzianego postoju innego źródła zasilającego system - zapewnia Danuta Misztal z SEC-u.

Oznacza to, że SEC po uruchomieniu ciepłowni będzie mógł obniżyć wielkości mocy zamówionej o wartość konieczną do zapewnienia ciepła w szczytowych okresach zimowych oraz będzie posiadał rezerwowe źródło zasilania, gdyby doszło do niespodziewanej awarii.

Ma być taniej

- To oszczędność - zapewnia Danuta Misztal. - ciepło będzie tańsze, a mieszkańcy lewobrzeża powinni to odczuć po sezonie grzewczym, w którym Benesza zacznie w pełni pracować. Dlatego też w tej chwili trudno powiedzieć, o ile taniej będzie.

Jest na olej, może być na gaz

Ciepłownia ma moc 52 MW. Kosztowała ok. 10 mln. zł, a o jej sile decydują dwa największe w kraju kotły gazowo-olejowe. Obiekt ma również własną bazę paliw, w sumie sześć zbiorników o łącznej pojemności 600 m sześć. i bazę do rozładunku oleju opałowego.

O ile okaże się, że jest to ekonomicznie uzasadnione, SEC ma w planach przełączyć ciepłownię na spalanie gazu co może sprawić, że ciepło na lewobrzeżu będzie jeszcze tańsze.

Krótka historia ciepłowni

* We wrześniu 2003 roku prezydent Szczecina wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę ciepłowni.

* W październiku tego samego roku została podpisana umowa z firma LOOS na dostawę największych w Polsce kotłów do nowej ciepłowni.

* W kwietniu 2004 roku kotły przypłynęły do Szczecina. Transportowano je z Wałów Chrobrego na specjalnej, sprowadzonej z zachodu platformie. Kotły wieziono nocą i trasą opracowaną w najmniejszym szczególe ze względu na ich wielkość.

* W grudniu ubiegłego roku zakończono budowę kotłowni. Procedura uzyskania koncesji trwała około miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński