Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modnie na podłodze

mag
To, że na podłodze położymy drewno jest pewne, ale czy będzie to parkiet czy mozaika, a może panele - to już trudny wybór.
To, że na podłodze położymy drewno jest pewne, ale czy będzie to parkiet czy mozaika, a może panele - to już trudny wybór. Marcin Bielecki
Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu. Zwykle od niej zaczynamy projektowanie mieszkania, czy domu.

Najpierw, biorąc pod uwagę nasze upodobania i zasobność portfela, decydujemy się na dany materiał. Kolejnym krokiem jest wybór już konkretnego wzoru i koloru.

Obie decyzje nie są łatwe, gdyż na rynku jest szeroki wybór różnorodnych materiałów, a przecież nasza podłoga powinna być nie tylko funkcjonalna, ale także oryginalna i modna. I każdemu z nas marzy się, by wytrzymała bez zniszczeń, zarysowań, wgłębień przez wiele lat.

Naturalne drewno

Ważne wykończenie

Należy pamiętać, że na ostateczny wygląd podłogi drewnianej wpływ ma sposób wykończenia jej powierzchni. W zależności od zastosowania określonego lakieru (matowego, półmatowego lub z połyskiem), oleju czy wosku, powierzchnia tej samej podłogi może przybrać odmienny wygląd.

To jeden z najstarszych materiałów wykończeniowych, który stale cieszy się dużą popularnością. Jest szlachetne, naturalne, ekologiczne, a w dotyku zawsze ciepłe. Charakteryzuje się małą przewodnością ciepła, dużą wytrzymałością i szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. Cenione jest głównie za swój wygląd i niepowtarzalność wzoru.

Najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych, stosowane zarówno w mieszkaniach, domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej, to: parkiet, mozaika, lite deski i panele drewniane.

O wyglądzie i funkcjonalności podłogi drewnianej decyduje rodzaj zastosowanego drzewa, który jest wyznacznikiem jej twardości, a co za tym idzie wytrzymałości. Twardość drzewa określana jest współczynnikiem Brinella, który im wyższy, tym twardsze jest drewno. Najtwardsze są drewna egzotyczne (merbau, mutenye, sukupira, jatoba). Najmniej odporna na uszkodzenia jest tradycyjna sosna.

Decydując się na określony gatunek drewna, należy wziąć pod uwagę w jakich warunkach będziemy go eksploatować. Do miejsc częściej używanych, lepiej wybrać twardsze drewno, które będzie bardziej odporne na uszkodzenia i wgniecenia.

Z uwagi na dużo wyższą wytrzymałość oraz nietypowy wygląd, coraz większą popularność zdobywają pod logi egzotyczne. Ich kolorystyka waha się od jasno- i ciemnożółtej, poprzez pomarańczowy i czerwony, oraz od różnych odcieni brązu przechodzących nawet w czerń. Uroku podłodze dodają nietypowe usłojenia.

Niektóre gatunki mają wyraźnie pasiaste i fladrowe słoje (np. doussie, jatoba), inne słabo zaznaczone lub niemalże niewidoczne (np. kempas, hewea), z ciemnymi cętkami żywicznymi lub cętkami promieni rdzeniowych i naczyń drewna. To wszystko sprawia, że podłoga z drewna egzotycznego jest atrakcyjna i bardzo oryginalna.

Panele laminowane

W ostatnich latach panele laminowane stały się jednym z najpopularniejszych materiałów podłogowych. Powód? Ładnie wyglądają, są trwałe, praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości.

Ich bezklejowy montaż jest prosty i szybki, a do dyspozycji mamy kilkadziesiąt różnych wzorów i kolorów, które możemy dopasować do wystroju każdego wnętrza. Generalnie wzornictwo paneli odwzorowuje wygląd naturalnych materiałów. Poszczególne wzory często są tak realne, że trudno je odróżnić od oryginałów.

Najpopularniejsze oczywiście są panele laminowane imitujące drzewo. Na topie są wzory egzotyczne o szerokiej palecie barw począwszy od jasnych odcieni miodowych po ciemną, kolorystykę drzew z czarnego lądu, a także wzory imitujące fakturę podstarzałych desek drewnianych.

Równie popularne są panele imitujące kamień oraz płytki ceramiczne. Modne wzory do złudzenia przypominają nierówno ciosany granit, bądź stylizowane są na stare, brukowane posadzki wiejskiego domostwa. Natomiast zwolennicy stylu techno chętnie wybierają panele przypominające metal czy szkło.

Panele laminowane zyskały tak dużą popularność, gdyż są znacznie tańsze od swoich naturalnych inspiracji. Krytykowane są za swoją sztuczność. Materiały chemiczne stosowane przy ich produkcji sprawiają, że bardzo trudno poddają się recyclingowi.
Laminowana warstwa wierzchnia paneli jest dobrym nośnikiem napięcia, dlatego mogą się one silnie naładowywać elektrostatyczne, zmieniając tym samym klimat pomieszczenia. Powstaje wtedy coś na kształt sztucznego klimatu burzowego, który może mieć negatywny wpływ na osoby wrażliwe. Panele utrudniają też wyrównywanie wilgotności w pomieszczeniu, czym przegrywają z innymi pokryciami.

Zdrowa alternatywa

Układanie marmoleum clik

Jest szybkie i bardzo proste. Wystarczy połączyć dwa panele wciskając pióro we wpust. Idealnie pasują one do siebie, tworząc szczelne połączenie bez żadnych szpar.
Dzięki takiemu łączeniu, podłogę możemy kilkakrotnie rozłożyć i złożyć (co jest ważne przy częstych przeprowadzkach), bądź wymienić jedynie uszkodzony panel.

Zamiast paneli laminowanych możemy w domu zastosować panele marmoleum clic z naturalnego linoleum. To ekologiczna i higieniczna podłoga dostępna w łatwych do samodzielnego ułożenia panelach i płytkach.

To produkt całkowicie naturalny. Warstwę wierzchnią marmoleum stanowi naturalne linoleum (2mm), które jest mieszanką oleju lnianego, żywic, mączki drzewnej, wapieni oraz pigmentów sprasowanych z podkładem z juty. Taki skład gwarantuje, że podłoga jest antystatyczna i bakteriostatyczna, więc mikroorganizmy i bakterie nie utrzymują się na niej.

Tego typu materiały stosowane są już od kilku lat na całym świecie w szpitalach i ośrodkach służby zdrowia czyli tam, gdzie higieniczność i sterylność jest bardzo ważna.

W dotyku taka podłoga jest ciepła i przytulna, co jest idealne dla dzieci, które zwykle biegają boso, a podłoga jest najlepszym miejscem ich zabaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński