Moda tylko na dokładkę

Braas
Pamiętajmy, że dach o skomplikowanym kształcie zawsze jest droższy i wymaga większych uAmiejętności od ekipy dekarskiej.
Pamiętajmy, że dach o skomplikowanym kształcie zawsze jest droższy i wymaga większych uAmiejętności od ekipy dekarskiej. Braas
Zanim wybierzemy konkretny projekt i kształt dachu, sprawdźmy warunki zabudowy na naszej działce. Może się bowiem okazać, że będziemy musieli zrezygnować z naszych marzeń. Należy przypomnieć, że warunki zabudowy i zagospodarowania przestrzennego działek reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy, a w przypadku jego dezaktualizacji lub braku - decyzja o warunkach zabudowy. Tak więc warunki zabudowy na upatrzonej działce dobrze jest sprawdzić jeszcze przed jej zakupem oraz przed wybraniem projektu domu. Potem bowiem może się okazać, że nasz projekt nie zostanie dopuszczony do realizacji na danym terenie, ponieważ kąt nachylenia dachu jest zbyt mały lub zbyt duży w stosunku do wymogów decyzji lub dlatego, że minimalna powierzchnia działki, na której można budować, jest większa niż powierzchnia działki, którą kupiliśmy. W szczególnych sytuacjach dodatkowo swoje uwagi może wnieść konserwator zabytków. Na przykład narzuci nam kolor dachówki, którą zamierzamy pokryć konstrukcję naszego dachu.

Płaski czy spadzisty?

Jedna z podstawowych decyzji, którą musimy podjąć przed budową, to wybrać, czy budujemy dom z dachem płaskim czy spadzistym. Ten drugi jest zdecydowanie ciekawszy. Nie tylko wygląda efektownie, ale daje też możliwość zaprojektowania poddasza użytkowego, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia budynku.

Jeśli wiemy już, że nasz dach będzie spadzisty, pora na wybór jego kształtu. Moda na różne rodzaje dachów stromych często się zmienia, jednak niektóre z nich, zwłaszcza te o najprostszych kształtach, przetrwały niezmienione do naszych czasów.

Atrakcyjny czy użytkowy?

Kształt dachu w dużej mierze zależy od architektury całegodomu - czy jest on na planie kwadratu czy na przykład w kształcie liter L lub U.

Dach może ponadto posiadać wiele elementów uatrakcyjniających jego wygląd, a jednocześnie pełniących funkcję użytkową. Na przykład jeżeli będziemy wykorzystywać poddasze do celów użytkowych, z pewnością potrzebne nam będą okna. Możemy się zdecydować na zamontowanie okien połaciowych lub wykonać tzw. lukarny (rodzaj małego daszku z oknem). Są to elementy nie tylko doświetlające poddasze, ale także zdobiące.

Lukarny bywają proste, półokrągłe lub pochyłe. Swoistą odmianą tego elementu jest tzw. wykusz spiczasty oraz lukarna typu "wole oko" - bardzo efektowna, ale trudna do wykonania.

Pamiętajmy, że wszelkie elementy "wystające" poza płaszczyznę dachu (na przykład lukarny) wymagają dokładnego ocieplenia. W ten sposób mamy gwarancję, że ciepło nie będzie uciekać przez nie z wnętrza budynku i nie będziemy musieli pomieszczeń dogrzewać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie