MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mocne uderzenie w międzynarodowy gang narkotykowy. Przerabiali leki na metamfetaminę

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Tabletki wyprodukowane w Rumunii oficjalnie były nabywane przez firmy w Czechach, Bułgarii, Litwie i Hiszpanii, które zakupiły je bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w tych krajach. Leki nie docierały jednak do zadeklarowanego miejsca przeznaczenia, lecz do różnych miejsc w Polsce, skąd były dystrybuowane dalej przez polskich członków zorganizowanej grupy przestępczej.
Tabletki wyprodukowane w Rumunii oficjalnie były nabywane przez firmy w Czechach, Bułgarii, Litwie i Hiszpanii, które zakupiły je bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w tych krajach. Leki nie docierały jednak do zadeklarowanego miejsca przeznaczenia, lecz do różnych miejsc w Polsce, skąd były dystrybuowane dalej przez polskich członków zorganizowanej grupy przestępczej. fot. CBŚP
Zatrzymanie 18 osób, przejęcie w Rumunii ok. 3 ton prekursorów narkotykowych, a w Polsce około 3,3 mln tabletek zawierających efedrynę i pseudoefedrynę - to efekt działań CBŚP, KaOSG, pionu PZ Prokuratury Krajowej, służb i prokuratur z Rumunii, Słowacji i Czech. Działania były wspierane także przez Eurojust i Europol. Ustalono, że grupa przestępcza łącznie mogła zrealizować blisko 100 dostaw prekursorów zawierających 168 mln tabletek, z których można by uzyskać około 4,7 tony metamfetaminy o czarnorynkowej wartości ponad pół miliarda złotych. O akcji informują prokuratura oraz CBŚP.

Na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 7 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się dostawą prekursorów narkotykowych w postaci tabletek zawierających efedrynę i pseudoefedrynę. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty. Na wniosek prokuratora 5 podejrzanych trafiło do aresztu.

Prokuratorskie zarzuty

Skoordynowane działania międzynarodowe przeprowadzono w Polsce, Czechach, Słowacji i Rumunii. Zatrzymano łącznie 18 osób. W Polsce, na terenie województw: śląskiego, łódzkiego, dolnośląskiego oraz w Warszawie, funkcjonariusze zatrzymali 8 osób. W trakcie czynności przeszukano kilkanaście nieruchomości, w tym miejsca zamieszkania podejrzanych, pomieszczenia magazynowe oraz siedziby biur księgowych.

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i pomocnictwa do wytwarzania znacznych ilości narkotyków. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

W toku kolejnych czynności, tym razem przeprowadzonych pod nadzorem dolnośląskich "pezetów", zatrzymano kolejną osobę, której prokurator przedstawił zarzut przewozu i przetwarzania prekursorów do produkcji narkotyków. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczania majątkowego.

5 podejrzanych trafiło do aresztu

- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował do sądu 5 wniosków o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy - mówi nam Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

W toku śledztwa prokuratura dokonała zabezpieczeń majątkowych w postaci gotówki – w łącznej kwocie ponad 366 tysięcy złotych, ponad 177 tysięcy euro, 260 USD, 1400 koron czeskich.

Międzynarodowy charakter grupy

Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od stycznia 2021 roku do lutego 2023 roku na terenie kilku krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, Republiki Czeskiej, Słowacji, Litwy i Rumuni. Jej członkowie zajmowali się wewnątrzwspólnotową dostawą do Republiki Czeskiej i Rzeczpospolitej Polskiej z terenu Rumunii, znacznej ilości prekursorów w postaci leków zawierających w swoim składzie efedrynę, która była następnie przetwarzana na terenie Republiki Czeskiej w substancje psychotropowe w postaci metamfetaminy.

Z uwagi na międzynarodowy charakter śledztwa powołany został międzypaństwowy zespół śledczy (JIT – Joint Investigation Team), w którego skład weszły polska Prokuratura Krajowa z wydziałów w Katowicach i Wrocławiu, rumuńska Prokuratura przy Najwyższym Sądzie Kasacyjnym w Rumunii, słowacka Prokuratura Generalna Republiki Słowackiej i czeska Prokuratura Generalna Republiki Czeskiej.

Działania w poszczególnych krajach były wykonywane przez miejscowe służby, w tym rumuńską Poliția Română, słowacką Národná Kriminálna Agentúra, czeską Policie České Republiky oraz były koordynowane przez Europol i Eurojust. Wsparcia udzielili także policjanci z Zarządu we Wrocławiu CBŚP.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że do realizacji przestępczego celu wykorzystano założoną w latach 90-tych prywatną firmę rumuńską produkującą leki, w której jeden z podejrzanych był wspólnikiem i dyrektorem.

- Rolą rumuńskiej firmy była sprzedaż konfekcjonowanych prekursorów w postaci formuły pozwalającej na ich rozpuszczenie i szybką ekstrakcję w nielegalnych laboratoriach, gdzie były wykorzystywane do produkcji metamfetaminy. Prekursory zostały włączone do dwóch produktów farmaceutycznych - 50 i 120 miligramowych tabletek efedryny i pseudoefedryny, z których jeden został zarejestrowany jako lek dopuszczony do obrotu tylko w Rumunii (nie dopuszczony w żadnym innym kraju UE), bez uzyskania pozwolenia na wywóz - mówi Karol Borchólski.

W przypadku drugiego produktu, firma rumuńska nie posiadała pozwolenia na produkcję i wprowadzanie do obrotu w Rumunii ani w krajach UE. Tabletki te nie były dostarczane do szpitali ani aptek w Rumunii.

Przerabiali leki na metamfetaminę

Z ustaleń postępowania wynika, że tabletki wyprodukowane w Rumunii oficjalnie były nabywane przez firmy w Czechach, Bułgarii, Litwie i Hiszpanii, które zakupiły je bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w tych krajach. Leki nie docierały jednak do zadeklarowanego miejsca przeznaczenia, lecz do różnych miejsc w Polsce, skąd były dystrybuowane dalej przez polskich członków zorganizowanej grupy przestępczej. Na terenie Polski przesyłki były dzielone na mniejsze, po czym dostarczano je do Czech i Słowacji, gdzie trafiały do laboratoriów, w których wykorzystywano prekursory do nielegalnej produkcji metamfetaminy. W okresie działalności grupy przestępczej zrealizowano łącznie 97 dostaw do odbiorców w Republice Czeskiej i innych krajach.

- Wykorzystując „czeską metodę” wytwarzania metamfetaminy w tajnych laboratoriach, z jednego kilograma efedryny/pseudoefedryny chlorowodorku uzyskiwano około 0,70 kg metamfetaminy. Członkowie grupy przestępczej zorganizowali transport i dostawę do spółek skupujących w ilości ponad 168 milionów tabletek, z czego można było wyprodukować ok. 4,7 tony metamfetaminy. Cena hurtowa kilograma metamfetaminy wynosi około 40 tysięcy euro, a cena sprzedaży grama metamfetaminy wynosi od 70 do 100 euro - wyjaśnia prok. Borchólski.

Hurtowa wartość tego towaru na czarnym rynku to ponad pół miliarda złotych.

JIT czyli Wspólny Zespół Śledczy

W wyniku podjętych działań czynności procesowe podejmowane były również w ramach powołanego wspólnego zespołu śledczego poza terytorium RP, w tym na terenie Rumunii, gdzie w trakcie przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono ok. 3 ton prekursorów kategorii I, kilka partii leków oraz kwotę ok. 600 tysięcy euro. Sąd w Bukareszcie zastosował tymczasowe aresztowanie wobec dwóch podejrzanych. W toku czynności zatrzymano dokumenty dotyczące sprzedaży przedsiębiorstwa.

W wyniku działań prowadzonych na terenie Słowacji policja zatrzymała 4 osoby – wszystkie to obywatele Słowacji. Są oni podejrzani o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 3 podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy. W wyniku podjętych czynności zabezpieczono gotówkę w kwocie ponad 1,1 miliona euro.

Natomiast na terenie Czech zatrzymano 4 podejrzanych w tym wobec 2 sąd zastosował tymczasowe aresztowania na okres 3 miesięcy. W wyniku przeprowadzonych czynności zabezpieczono gotówkę w kwocie ok. 20 tysięcy euro, 2 000 dolarów, 22 500 złotych, ponad 711 tysięcy CZK oraz 12 sztuk srebrnych i złotych monet inwestycyjnych o szacunkowej wartości około 150 tysięcy euro.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Mocne uderzenie w międzynarodowy gang narkotykowy. Przerabiali leki na metamfetaminę - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński