Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moc atrakcji w Zagrodzie Jamneńskiej. Wkrótce otwarcie dla mieszkańców

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Radek Koleśnik/archiwum
Trwa odliczanie czasu do otwarcia Zagrody Jamneńskiej. Termin? Niedziela 7 kwietnia w godz. 11 - 17.

Otwarciu będzie towarzyszył Jarmark Jamneński, na którym będzie można kupić prace artystów ludowych. Oferta będzie, jak zwykle bogata - moc pięknych, niepowtarzalnych przedmiotów. Nie zabraknie też smakołyków - domowych ciast, pierogów, wędlin, miodów i jamneńskiego piwa.

Podczas otwarcia będzie można wziąć udział w jednej z największych atrakcji planowanych w zagrodzie - warsztatach rękodzielniczych. Tym razem odbędą się warsztaty z wykonywania palm wielkanocnych oraz odbijania dekoracyjnych stempli.

Dobiega końca renowacja Kościoła filialnego pw. Matki Bożej Różańcowej w Koszalinie, w dawnym Jamnie. To jednonawowa świątynia gotycka zbudowana w XIV wieku. Rozbudowany i przebudowany został w 1737 roku i XIX wieku. Posiada liczne fragmenty barokowego zabytkowego wyposażenia z XVIII wieku (ambona, chrzcielnica). Wewnątrz świątyni znajduje się strop z polichromią z motywami jamneńskimi. Dodatkowym, niezwykle cennym elementem, wymagającym również prac konserwatorskich są organy zachowane w stanie oryginalnym. Stanowią one dużą wartość historyczną.W sąsiedztwie kościoła jamneńskiego powstaje Zagroda Jamneńska, która ma być atrakcją już od nowego sezonu letniego.Zobacz także Świąteczne iluminacje w koszalińskim parku

Kościół jamneński wypiękniał. Turystyczne perełki w Jamnie [ZDJĘCIA]

Jarmark nie może odbyć się bez ludowej muzyki - na scenie wystąpi zespół rodem z Jamna, Jantarowy Kwiat wraz z zaproszonymi gośćmi. Na koniec wystąpi artysta, który inspiruje się tradycją miejskich grajków - Witek - Muzyk Ulicy.

Jednak największą atrakcją ma być zwiedzanie wystawy etnograficznej w kmiecej chałupie. Ekspozycja została podzielona na dwie części. W pierwszej, interaktywnej, znajduje się makieta Jamna oraz atrakcje dla małych i dużych.

Zagroda jamneńska, która jest budowana w pobliżu jamneńskiego kościółka, jest coraz bliżej ukończenia. Byliśmy wczoraj na placu budowy. Ma to być przysłowiowa perełka turystyczna Koszalina i regionu. W ramach rekonstrukcji historycznej zagrody jamneńskiej z XIX w. stanęły dwa budynki - muzealny i edukacyjny. Budynek muzealny ma być odpowiednikiem chałupy - chaty mieszkalnej z XIX wieku, która będzie pełnić funkcję ekspozycji - tu będzie miejsce na prezentację codziennego życia. Natomiast drugi budynek - edukacyjny, będzie obiektem gospodarczym i tym samym będzie stanowił rekonstrukcję budynku gospodarczego z XIX wieku. Tu z kolei będą organizowane prelekcje, zajęcia warsztatowe, tu także będzie biuro.   Budynki (oba dwukondygnacyjne) to łącznie ok. 500 m kw. powierzchni zabudowy. Wszystko zostało zaplanowane pod okiem etnografa i konserwatora zabytków. - W chałupie mamy już wstawione dwa piece kaflowe oraz kuchnię. Wstawione są także okna, choć jeszcze bez oszklenia. W warsztacie stolarskim, izbie tkackiej, pomieszczeniu gospodarczym i częściowo w sieni położona jest posadzka ceglana - wylicza Bogna Buziałkowska z koszalińskiego muzeum. - Natomiast w stodole została już pomalowana konstrukcja, położono izolację cieplną. Kładziemy ogrzewanie podłogowe. Na zewnątrz  wybudowana została studnia  i rozpoczynamy prace ziemne - pod budowę pod bruk kamienny. Obiekt znajduje się na działce o powierzchni blisko 2 tys. m kw., które zostaną zagospodarowane tak, aby można było tu organizować, między  innymi, różnego rodzaju imprezy, w tym jarmarki. Cały kompleks, a więc zagroda wraz z odrestaurowanym kościołem, ma stanowić atrakcję począwszy od sezonu letniego 2019 roku. - Według zapewnień kierownika budowy wszystko jest realizowane zgodnie z planem i harmonogramem. Spodziewamy się, że po nowym roku obiekt zostanie oddany do użytku. Choć dziś trudno jeszcze mówić o konkretnym terminie - dodaje Bogna Buziałkowska. Obecnie trwają także prace nad urchomieniem między innymi specjalnej aplikacji mobilnej „Z Julkami w chacie jamneńskiej”, która ma stanowić dodatkową atrakcję. Chodzi o wykorzystanie lokalnej legendy o dobrych skrzatach z Jamna, a także stworzenie trasy rekreacyjnej „śladami pozostałości historycznych zabudowań w Jamnie”, która zostanie przedstawiona w dwóch formach - na drukowanej mapie i w formie aplikacji „Z Julkami po Jamnie”. Zobacz także Trwają prace w koszalińskiej katedrze

Zagroda jamneńska coraz piękniejsza. Byliśmy na placu budowy [ZDJĘCIA]

W drugiej można zobaczyć, jak mieszkali dawni mieszkańcy Jamna i Łabusza.

Zobacz także Piotr Jedliński o budowie Zagrody Jamneńskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Moc atrakcji w Zagrodzie Jamneńskiej. Wkrótce otwarcie dla mieszkańców - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński