Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej przychodni. Nocne leczenie po nowemu

Anna Folkman
– Przedtem obejmowaliśmy opieką 35 tysięcy osób, teraz 145 tysięcy – mówi Grzegorz Kozanecki, dyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiego OśrodkaMedycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego. – U nas przyjmować będzie maksymalnie czterech lekarzy. W sytuacjach wyjątkowych, kiedy pojawisię pacjentów więcej niż zwykle może być tłoczno.
– Przedtem obejmowaliśmy opieką 35 tysięcy osób, teraz 145 tysięcy – mówi Grzegorz Kozanecki, dyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiego OśrodkaMedycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego. – U nas przyjmować będzie maksymalnie czterech lekarzy. W sytuacjach wyjątkowych, kiedy pojawisię pacjentów więcej niż zwykle może być tłoczno. Marcin Bielecki
Od dziś w Szczecinie działają tylko cztery placówki, w których lekarz przyjmie nas w nocy i dni świąteczne. W innych miastach regionu jest po jednym takim punkcie. Szefowie placówek mają obawy.

- Boimy się - przyznaje Jolanta Lewandowska, kierownik Poradni Medycyny Rodzinnej przy ul. Mickiewicza w Szczecinie. - Do końca lutego takie usługi świadczył nasz zakład opieki zdrowotnej przy ul. Odzieżowej, więc mamy doświadczenie, jednak zasady się zmieniły.

W placówce przy ul. Odzieżowej na dyżurującego w nocy i święta lekarza i pielęgniarkę przypadało ok. 30 tys. osób. Przy ul. Mickiewicza, w punkcie, który rozpoczął dyżury z początkiem marca, podwojony personel będzie zabezpieczał ok. 70 tys. 600 pacjentów. Taki stan rzeczy wywołuje obawy o długie kolejki.

- Jak to będzie, nie wiem - mówi Grzegorz Kozanecki, dyrektor ds. lecznictwa Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego. - Może się przecież zdarzyć sytuacja kryzysowa, kiedy przykładowo w czasie wysokiej zachorowalności na grypę po pomoc przyjdzie 300 pacjentów. Nie unikniemy kolejek. Pacjenci muszą zdać sobie sprawę, że wypisywanie recept czy przyjmowanie w sytuacjach, które mogą poczekać do otwarcia przychodni jest wykluczone. To jakich pacjentów mamy obsługiwać jest ściśle określone. Na pewno będzie to teraz bardziej rygorystycznie przestrzegane.

Przy wizytach wyjazdowych może dochodzić do konfliktów. Bywa, że niektóre z ulic przydzielone są po połowie do różnych placówek.

- Nie otrzymaliśmy dokładnej listy ulic, które mamy obsługiwać. Oczywiście przyjmiemy każdego, kto pojawi się na miejscu, ale kłopot będzie przy wizycie wyjazdowej - dodaje Jolanta Lewandowska. - Przykładem mogą być mieszkańcy Mierzyna, którzy należą do powiatu polickiego. O domową wizytę lekarza w nocy czy święta, np. do gorączkującego dziecka muszą prosić w placówce przy ul. Kuźnickiej w Policach. Tymczasem bliżej jest przecież od nas z ul. Mickiewicza. Jednak jeśli my pojedziemy poniesiemy koszty. Ulice powinny być jasno przydzielone, z mapami. Oczywiście NFZ cały czas nas wspiera i obiecuje wyjaśnienia, ale czas ucieka a spraw organizacyjnych, które nie są załatwione jest sporo. Cztery placówki w całym mieście to mało. My ze swojej strony przygotujemy się jak najlepiej.

W Gryficach mimo że z kilku działających do tej pory punktów zostaje jeden, kierownik placówki jest spokojny.

- Pacjentów na pewno będzie więcej, ale trudno wiedzieć to na pewno, bo obowiązujący system to dla nas coś nowego - mówi Waldemar Golisz, kierownik NZOZ Centrum Medycyny Rodzinnej przy ul. Księdza Ruta 2 Gryficach. - Do zmian podchodzimy spokojnie. Myślę, że pierwszy tydzień odpowie nam na pytanie jak wszystko działa w praktyce.

Co się zmienia?

Od 1 marca w przypadkach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, pacjent będzie mógł jechać do lekarza tam, gdzie będzie miał najbliżej. Do tej pory można było korzystać z pomocy tylko w tej palcówce, z którą nasz lekarz rodzinny zawarł umowę. Przyjęty zostanie każdy zgłaszający się pacjent z aktualnym dowodem ubezpieczenia.

- Celem nowej organizacji jest zbudowanie sieci profesjonalnych punktów obsługi pacjentów w sytuacjach nagłego, ale niezagrażającego życiu pogorszenia zdrowia, niezależnie od tego gdzie pacjent mieszka, i do którego lekarza POZ złożył deklarację - tłumaczy Małgorzata Koszur, rzeczniczka szczecińskiego NFZ. - Opieka ta będzie sprawowana tak jak dotychczas: w miejscu udzielania świadczeń, w formie telefonicznych konsultacji, a w szczególnych przypadkach, w domu pacjenta. W razie potrzeby lekarz dyżurny może skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.

W jakiej sytuacji w nocy do lekarza

Dyżurny POZ ma służyć wyłącznie pomocy w przypadku nagłego pogorszenia staniu zdrowia. Dotyczy to jednak sytuacji, w których nie ma objawów zagrożenia życia, takich, które mogą spowodować istotny uszczerbek na zdrowiu i takich, kiedy domowe środki lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. Także wtedy, kiedy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia chorego.

Tutaj od 1 marca nocą i w święta przyjmie lekarz:

Goleniów: Samodzielny Publiczny Szpital Powiatowy, ul. Nowogardzka 2
Gryfice: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medycyny Rodzinnej, ul. Księdza Ruta 9
Kamień Pomorski: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Vita s.c. w Kamieniu Pomorskim, ul. Kopernika 26
Łobez: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Ana-Lek" w Łobzie, ul. Waryńskiego 1
Myślibórz: NZOZ Przychodnia im. Jana Pawła II, ul. Ogrodowa 9
Police: NZOZ "MEDIKA" Usługi Medyczne w Policach, ul. Kuźnicka 1
Stargard Szczeciński: KMW Centrum Zdrowia, ul. I Brygady 18
Szczecin: NZOZ Falck w Szczecinie-Dąbiu, ul. Wrzesińska 3a
Szczecin: NZOZ Poradnia Medycyny Rodzinnej, ul. Mickiewicza 128A
Szczecin: NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej w Szczecinie, ul. Kadłubka 10-11
Szczecin: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy - Zachodniopomorskie Centrum i Profilaktyki , ul. Bolesława Śmiałego 33
Świnoujście: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Miejski im. Jana Garduły, ul. Mieszka I 7
Wałcz: Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne "Puls", ul. Wojska Polskiego 54

W naszym województwie dla obszarów: pyrzyckiego, choszczeńskiego, gryfińskiego, chojeńskiego, barlineckiego postępowania, w których mają być wybrane takie placówki ogłoszono ponownie. Cały czas informacje na temat miejsc, w których świadczona jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna można uzyskać pod czynnym przez całą dobę numerem telefonu 91 46 45 045, na stronie internetowej Funduszu www.nfz-szczecin.pl oraz w przychodniach POZ.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński