Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MM Trendy: Fotografia zreorganizowana - wystawa Anuponga Charoenmitra w Trafo

Agata Maksymiuk
Anupong Charoenmitr, tajski artysta po miesiącu rezydencji w Szczecinie zrealizowanej we współpracy z Bangkok Art and Culture Centre, odsłoni w Trafostacji wystawę fotografii “Depth Perception”. Eksperymentalny projekt wprowadzi odbiorców w zupełnie nową sytuację. Dlaczego?

Jaka jest twoja definicja fotografii?

- Dla mnie zdjęcie to efekt jednorazowej rejestracji konkretnego zdarzenia. Jednak obecnie fotografowie zmieniają to rozumienie dokonując selekcji zdjęć na potrzeby publikacji.

W dobie mediów społecznościowych wiele osób przyzwyczaiło się, że fotografia to raczej próba odbicia rzeczywistości w sposób dość dosłowny.

- Zacznę od tego, że nie wierzę aby zdjęcia publikowane w sieci służyły przedstawianiu prawdy. Media społecznościowe oplotły naszą rzeczywistość naprawdę ciasno. W efekcie pokazujemy się jedynie wtedy, kiedy chcemy dać znać innym, że coś się właśnie u nas dzieje. Mówiąc prościej, kiedy chcemy się popisać, pochwalić. Publikację można jednak zmienić w każdej chwili lub po prostu ją usunąć, to treść podatna na manipulację. Zauważyłem, że media nie ograniczają ludzi w tym temacie.

Myślisz, że dzisiejsze środki komunikacji zamiast rozwijać społeczeństwo, ograniczają jego percepcję?

- Popularność i szybkość z jaką media społecznościowe się dziś rozprzestrzeniają rzeczywiście mogą prowadzić do zniekształcenia percepcji naszego społeczeństwa. W prezentowanych komunikatach jest wiele elementów celowo wprowadzających odbiorców w błąd. Ma to jednak swoich zwolenników. Za pośrednictwem, choćby komentarzy, dochodzi do sytuacji gdy odbiorcy przeradzają się we współtwórców treści. Różnorodność rozumienia przez nich danego tematu sprawia, że nie zawsze możemy dociec, gdzie leży prawda.

W swojej twórczości opierasz się o wiele zjawisk socjologicznych. Czy projektem, który będziemy mogli oglądać od 20 września w Trafo, chciałbyś skłonić odbiorców do nowego spojrzenia na rzeczywistość?

- Projekt “Depth Perception” to pewnego rodzaju eksperyment. Można powiedzieć, że obrazy zarejestrowane na zdjęciach poddałem rozbiórce i stworzyłem z nich nowe wizualizacje. Zależy mi na tym, by odbiorcy mogli zobaczyć konkretne wydarzenie na nowo wraz z jego najbardziej powszechnymi elementami i odkryć, że możemy postrzegać jeden temat opierając się o różne doświadczenia. Generalnie myślę, że w sztuce chodzi o to, by skłaniać do myślenia.

Skoro to eksperyment to czy powinniśmy spodziewać się wystawy stałej tradycyjnej czy raczej ruchomej połączonej z wideo?

- Nie oczekiwałbym, aby sposób odczytania tego projektu mógł być zależny od formy jego prezentacji, więc wystawa będzie miała tradycyjny charakter. Technologii użyłem jedynie do przeprowadzenia reorganizacji przestrzeni zdjęć. Mam nadzieję, że w ten sposób uda mi się otworzyć publiczność na nowe doświadczenia.

Chcę nawiązać jeszcze do nazwy - Depth Perception, to zdolność oglądania świata w trzech wymiarach. Jednak tradycyjne zdjęcia zawsze są dwuwymiarowym odbiciem. W jaki sposób zamierzasz wydobyć trzeci wymiar z fotografii?

- Wykonanie wizualizacji 3D w płaszczyźnie 2D jest wynikiem nakładania się światła emitowanego przez obrazy “Pozytywne” i “Negatywne”. Skutkuje to tworzeniem się efektu głębi na płaskim materiale. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nakładające się na siebie odbicia światła mogą nie dać doskonałego, precyzyjnego rezultatu. Mimo to proces wizualizacji w tej pracy jest czymś, co moim zdaniem jest interesujące.

Pracując nad tym projektem spędziłeś cały miesiąc w Szczecinie. Jak nasze miasto wypada na tle innych, które odwiedziłeś w związku ze swoją twórczością?

- W Polsce odwiedziłem jeszcze Warszawę i Łódź. Każde z tych miast miało swój urok i wyróżniało się czymś innym, zwłaszcza pod kątem krajobrazu miejskiego. W Szczecinie największe wrażenie zrobiła na mnie architektura, historia miasta i ludzie, których miałem okazję spotkać. Te elementy złożyły się na przestrzeń, która skłania do refleksji i do stawiania sobie pytań. Dla osób związanych ze sztuką to bardzo stymulujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński