Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MM Trendy #03 (84) Zobacz marcowy numer w wersji online!

Jarosław Jaz / Redaktor naczelny

Mija siedemdziesiąt pięć lat od czasu, jak dawni mieszkańcy Szczecina musieli porzucić swój majątek i wyjechać z miasta. Miejsca, które wówczas pozostawili, są z nami do dziś. To mury kamienic w Śródmieściu, piękne wille na Pogodnie, intrygujące wzory posadzek, które gdzieniegdzie ostały się na podłogach.

Jest tego całkiem sporo, a wśród nas żyją ludzie, którzy uwielbiają takie miejsca odzyskiwać dla całej reszty. Fotografują, badają, słuchają opowieści, poszukują źródeł.

Szczecin ze swoją świeżą historią pisaną od zera, jest niewyczerpanym strumieniem wiedzy na temat tego, jak to było kiedyś. Wcześniej.

Zanim zamieszkaliśmy tu my. A oni musieli wyjechać. Do tego wydania magazynu zaprosiliśmy kilka osób, które pasjonacko trudnią się odnajdywaniem przeszłości Szczecina w miejscach, do których niewielu dotarło wcześniej. To para blogerów Aleksandra Poncyljusz i Michał Szałkiewicz oraz Monika Szymanik, której książka „Kamienica w lesie” nieoczekiwanie stała się lokalnym przebojem wydawniczym. Mają bardzo ciekawe historie do opowiedzenia.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin oczami blogerów. Jak złapać wspólną chemię z naszym...

Jako, że jesteśmy też wielbicielami tradycji oraz pierwiastka żeńskiego w przyrodzie, w związku z przypadającym w marcu Międzynarodowym Dniem Kobiet chcieliśmy się dowiedzieć o paniach czegoś więcej.

Redakcyjny kolega Oskar Masternak zapytał więc kilka bardzo charakterystycznych pań o ich motywację i siłę do działania. Odpowiedzi warto wziąć sobie do serca. Przy okazji zalecam, by zapamiętać datę 1 kwietnia. Tego dnia bowiem wyjątkowe kobiety w zupełnie wyjątkowym miejscu ujawnią swoje niecodzienne poczucie humoru.

Te kobiety, to Ania Ołów-Wachowicz i aktorka Olga Adamska, o których przeczytacie w środku. Zadrżą ściany Teatru Kameralnego tego dnia, oj zadrżą. Ze śmiechu.

W marcu w pełni zaczyna się wiosna, której znaki widać już od pewnego czasu. Według klimatologów ma być dość intensywna i gwałtowna. Wolałbym jednak, żebyśmy wszyscy mieli możliwość się nią nacieszyć.

Jarosław Jaz / Redaktor naczelny

Jak nosiły się Polki w 1918 roku? Czy przeczuwały rychły koniec I wojny światowej? Co się działo w 20-leciu międzywojennym? Jak zmieniały się kanony kobiecego piękna? Dlaczego II wojna światowa wzmocniła kreatywność u polskich kobiet? 100 lat mody w Polsce to przegląd tego, jak wyglądały polskie ulice od lat 20. XX wieku. Czarno-białe zdjęcia nie oddają kolorystyki dawnych czasów, ale łatwo można sobie wyobrazić, że stroje nierzadko były kolorowe, wielobarwne, w pewnym okresie także neonowe.  Dawne fasony, projekty i połączenia wracają do łask. Mówi się, że w modzie wszystko już było. Sprawdź i zainspiruj się.

Kobieta idealna kiedyś i dziś, czyli 100 lat mody w Polsce. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński