Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Marsz Klimatyczny 2019 w Szczecinie. Uczniowie wraz z nauczycielami maszerowali w obronie klimatu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Uczniowie szczecińskich szkół, nauczyciele oraz rodzice wspólnie maszerowali w marszu organizowanym przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Wszyscy wzięli udział w marszu ulicami Szczecina po to, by pokazać, że nie zgadzają się na bierność rządzących wobec pogłębiającego się kryzysu klimatycznego – największego wyzwania, z jakim do tej pory musieliśmy się zmierzyć.

20 września to ostatni piątek przed szczytem klimatycznym ONZ w Nowym Jorku, gdzie politycy mają zadecydować o dalszych losach naszej planety.

- Przyszłam tu zaprotestować, ponieważ rządzący muszą wiedzieć, że społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję - mówi Zuzanna Molenda, uczennica V LO w Szczecinie. - Dbam o ekologię i zawsze staram się uczestniczyć w wydarzeniach proekologicznych.

CZYTAJ TEŻ:

Uczestnicy marszu przynieśli ze sobą transparenty: „Jedna ziemia, jeden los”, „Nie ma fal na martwej planecie”, „Spłoniemy w imię zysku”, „Ludzie będą mdleć ze strachu w oczekiwaniu klęsk nadciągających na mieszkańców świata”.

- Nie zgadzamy się na to, żeby nasza planeta była niszczona - mówi Agata Stachniak, uczennica V LO. - Chcemy takimi działaniami zwrócić uwagę na problem, który staje się coraz większy i dotyczy nas wszystkich.

ZOBACZ TEŻ:

"Riki tiki - ratujmy tropiki" - ulicami przeszedł marsz Młod...

Podobne marsze odbywają się w innych miastach naszego województwa, w Polsce oraz na świecie. To największa akcja protestacyjna pod nazwą Protest Tysiąca Miast.

Młodzi ekolodzy domagają się m.in. prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.

Ponadto wzywają rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Jak mówią, kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

ZOBACZ TAKŻE:

„Masowe umieranie” - happening w Szczecinie w trosce o plan...

Domagają się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie - jak mówią - edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

Żądają, żeby media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.

CZYTAJ TEŻ:

Oczekują podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Młodzi ekolodzy przeszli ulicami Szczecina sprzed urzędu miasta w stronę pl. Orła Białego, gdzie zakończyli akcję piknikiem.

Jeśli robisz coś z tych rzeczy, to nie wypada ci się wypowia...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński