Jacek CzaplewskiZaktualizowano
Drugi z lewej - Filip Marchwiński Karol Bartkowiak/Twitter
Lotto Ekstraklasa. To była naprawdę dobra kolejka dla młodzieżowców. Robert Gumny z Tymoteuszem Klupsiem (Lech Poznań) zdobyli po bramce i zapisali po asyście, Radosław Majecki (Legia Warszawa) zaliczył piąte czyste konto, a Filip Marchwiński w debiucie strzelił dla "Kolejorza" pierwszego gola, dzięki czemu stał się jego najmłodszym snajperem w lidze.

Występy młodzieżowców w 19. kolejce Lotto Ekstraklasy

Arka Gdynia - Mateusz Młyński (rocznik 2001) - Ponownie dostał szansę gry. Od 71 minuty biegał przeciwko Górnikowi Zabrze. Zmienił wtedy Nabila Aankoura.

Cracovia - Sebastian Strózik (1999) - W 51 minucie meczu z Pogonią Szczecin zmienił Diego Ferraresso. Chwilę przed końcem strzelił swojego debiutanckiego gola, który na dodatek zaważył o wygranej. Brawo!

Górnik Zabrze - Daniel Bielica (1999) - Wreszcie zadebiutował w lidze. W meczu z Arką Gdynia przepuścił tylko jedną piłkę - po rzucie wolnym Michała Nalepy. Być może mógł się w tej sytuacji lepiej zachować.
Adrian Gryszkiewicz (1999) - Rozegrał cały mecz na lewej obronie.

Lech Poznań - Robert Gumny (1998) - Świetny występ! Przeciwko Zagłębiu Sosnowiec zdobył ładną bramkę (pierwszą w seniorach "Kolejorza"), do której jeszcze w pierwszej połowie dołożył asystę. Naszym zdaniem był najlepszym zawodnikiem na boisku.
Tymoteusz Klupś (2000) - Zagrał drugi raz po długiej przerwie. Nie dał plamy. Tak jak Gumny trafił pierwszy raz w Ekstraklasie. Zanim został zmieniony w 71 minucie to zaliczył jeszcze asystę.
Filip Marchwiński (2002) - To na jego temat popełniono wczoraj najwięcej tekstów. 16-latek przebojem wdarł się do ligowej rzeczywistości. W debiucie zmienił Klupsia i od razu wpisał się na listę strzelców, ustalając wynik na 6:0. Dzięki temu został najmłodszym strzelcem w historii klubu.

Lechia Gdańsk - Tomasz Makowski (1999) - Poprawny występ z Miedzią Legnica. W doliczonym czasie został zdjęty z boiska przez trenera.
Karol Fila (1998) - Jego grę można by policzyć w sekundach. Zmienił bowiem Makowskiego.

Legia Warszawa - Radosław Majecki (1999) - Do końca tego roku na pewno nie odda miejsca w składzie. Z Piastem Gliwice zapisał piąte czyste konto w sezonie (a licząc mecze w Pucharze Polski to nawet szóste - na osiem występów).
Sebastian Szymański (1999) - Na murawie do samego końca. Asystował przy jednej z bramek. Obejrzał też kartkę.
Sandro Kulenović (1999) - Dał radę w ataku. To jego gol pozwolił drużynie objąć prowadzenie. W 66 minucie Chorwat został zdjęty i zastąpiony Carlitosem, który ustalił wynik na 2:0.

Piast Gliwice - Denis Gojko (1998) - Dopiero w 79 minucie spotkania z Legią Warszawa zmienił Aleksandra Jagiełłę. Tak jak kolega nie był w stanie wpłynąć na wynik.
Karol Stanek (1999) - A oto kolejny debiutant. Wprawdzie zagrał od 89 minuty, ale zawsze coś. Zmienił Piotra Parzyszka.

Pogoń Szczecin - Sebastian Walukiewicz (2000) - Tradycyjnie od pierwszego do ostatniego gwizdka. Tym razem przeciw Cracovii.
Sebastian Kowalczyk (1998) - Wrócił do składu, ale za bardzo nie pomógł drużynie. W przerwie został zmieniony przez Soufiana Benyaminę.
Adrian Benedyczak (2000) - Dopiero w 87 minucie wszedł za Spasa Delewa.

Wisła Kraków - Patryk Plewka (2000) - Mecz z Wisłą Płock zaczął na ławce. W 73 minucie trener pozwolił mu jednak wejść. Młodzieżowiec zmienił wtedy Dawida Korta.
Kamil Wojtkowski (1998) - W 83 minucie wszedł za Martina Kostala.

Zagłębie Lubin - Bartosz Slisz (1999) - Spisał się na medal. W wysoko wygranym spotkaniu z Jagiellonią Białystok rozegrał pełne 90 minut w drugiej linii

Zagłębie Sosnowiec - Sebastian Milewski (1998) - W meczu z Lechem Poznań już w 64 minucie został zdjęty z boiska (zmienił go Callum Rzonca).
Konrad Kumor (2000) - Drugi występ w karierze. W 76 minucie zmienił Michaela Heinlotha.

Drużyny bez młodzieżowca w 19. kolejce:
Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Miedź Legnica, Śląsk Wrocław, Wisła Płock.

Klasyfikacja kanadyjska młodzieżowców po 19. kolejce:

2 GOLE i 1 ASYSTA - Paweł Tomczyk (Lech Poznań)
1 GOL i 2 ASYSTY - Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin), Sebastian Szymański (Legia Warszawa)
2 GOLE - Patryk Dziczek (Piast Gliwice)
1 GOL i 1 ASYSTA - Robert Gumny (Lech Poznań), Tymoteusz Klupś (Lech Poznań), Mateusz Młyński (Arka Gdynia),
2 ASYSTY - Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok)
1 GOL - Adam Chrzanowski (Lechia Gdańsk), Karol Fila (Lechia Gdańsk), Filip Marchwiński (Lech Poznań), Dawid Pakulski (Zagłębie Lubin), Łukasz Poręba (Zagłębie Lubin), Sebastian Strózik (Cracovia), Kamil Wojtkowski (Wisła Kraków)
1 ASYSTA - Adrian Gryszkiewicz (Górnik Zabrze), Kamil Jóźwiak (Lech Poznań), Sebastian Walukiewicz (Pogoń Szczecin).

Czyste konta młodzieżowców po 19. kolejce

5 - Radosław Majecki (Legia Warszawa)
1 - Adrian Benedyczak! (Pogoń Szczecin), Jakub Bursztyn (Pogoń Szczecin), Bartłomiej Żynel (Wisła Płock).

Stastystyki młodzieżowców z zagranicy:

2 GOLE i 1 ASYSTA - Sandro Kulenović (Legia Warszawa)

Tabela Pro Junior System PZPN sezon 2018/19:

1. Górnik Zabrze - 5122
2. Legia Warszawa - 3444
3. Pogoń Szczecin - 3294
zobacz więcej

Kto jest młodzieżowcem?
Młodzieżowiec to zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy. W sezonie 2018/2019 są to zawodnicy urodzeni w 1998 roku i młodsi. Wykładnia za Łączy Nas Piłka/PZPN

Nagrody w Pro Junior System
Tak samo jak w zeszłym sezonie w puli nagród są 4 mln złotych (2 mln złotych wyłożył PZPN, 2 kolejne Ekstraklasa). Zwycięzca otrzyma 1,4 mln. Za drugie miejsce w klasyfikacji przysługuje 1 mln, natomiast za trzecie 400 tys.

EKSTRAKLASA w GOL24

Więcej o EKSTRAKLASIE - newsy, wyniki, terminarz, tabela, strzelcy

Jaką grę kupić na prezent świąteczny? TOP 10 gier pod choinkę

Materiał oryginalny: Młodzieżowcy na boisku: 19. kolejka Ekstraklasy: Mocne wejście Filipa Marchwińskiego z Lecha Poznań [RAPORT] - Gol24