Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież szuka drogi do kariery w zagranicznych instytucjach

(d-ka)/www.pomorska.pl
sxc.hu
Na zagraniczne staże wysyła młodych np. międzynarodowa organizacja AIESEC. Zinformacji tej organizacji wynika, że studenci wyjeżdżają do zagranicznych przedsiębiorstw na staże trwające od dwóch do osiemnastu miesięcy.

Wiele osób odwiedza takie kraje, jak: Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Wielka Brytania. Jednak rośnie też zainteresowanie państwami pozaeuropejskimi, takimi jak: Brazylia, Chiny, Japonia, Meksyk, Indie, Malezja.

Firma, która przyjmuje studenta wypłaca mu pensję mającą pokryć jego koszty utrzymania. Miesięczne zarobki polskich praktykantów w Europie Zachodniej wynoszą od 1000 do 1,5 tys. euro, a w Kanadzie około 2 tys. dolarów.

Można też wyjechać za granicę w ramach Program Leonardo da Vinci. Umożliwia organizowanie zagranicznych staży i praktyk zawodowych dla uczniów, osób pracujących i poszukujących pracy. Szczegółowe informacje na temat tego programu znajdują się na stronie www.leonardo.org.pl.

Ciekawe wyzwania czekają również na osoby zainteresowane pracą w jednej z unijnych instytucji. Mogą pracować w Komisji Europejskiej, Trybunale Sprawiedliwości, Komitecie Ekonomiczno-Społecznym oraz Komitecie Regionów.

Komisja Europejska proponuje staże, które trwają od 3 do 5 miesięcy. Za każdym razem do obsadzenia jest zaledwie 600 miejsc, o które ubiega się średnio aż 10 tysięcy chętnych. Komisja stawia jednak twarde warunki: potencjalny stażysta nie może mieć więcej niż 30 lat.

Musi legitymować się dyplomem ukończenia uczelni wyższej lub być zatrudnionym w administracji publicznej. Plusem będzie, jeżeli taka osoba zajmuje się integracją europejską. Kolejnym wymogiem jest biegła znajomość minimum jednego z języków urzędowych Unii.

Szanse na staż zwiększą się w przypadku wykazania się umiejętnością władania kolejnym językiem, najlepiej potwierdzoną międzynarodowym certyfikatem. Wzór formularza zgłoszeniowego można znaleźć na stronie internetowej: www.europa.eu.int/comm/stages.

Nie może on zawierać żadnych błędów ani luk. Jakiekolwiek niedociągnięcia mogą wyeliminować kandydata z "walki o staż". Nie zapomnijmy także o dołączeniu kopii dyplomu ukończenia studiów. Wymagane jest, by został on przysięgle przetłumaczony na jeden z języków urzędowych Unii.

Z kolei kandydaci na staże w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym i Komitecie Regionów muszą mieć ukończone studia wyższe lub pracować w sektorze publicznym. Jeżeli ich podanie zostanie pozytywnie rozpatrzone, to swoje obowiązki stażyści będą pełnić przez 5 miesięcy. By dostać się na staż w Trybunale Sprawiedliwości trzeba ukończyć studia prawnicze lub mieć ekwiwalentne doświadczenie zawodowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński