Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi piłkarze "dokończyli" mistrzostwa Polski z 1939 r. "Dla dzieci nie ma nic lepszego niż lekcja historii przez sport"

Tomasz Biliński
Tomasz Biliński
Młodzi piłkarze "dokończyli" mistrzostwa Polski z 1939 r. "Dla dzieci nie ma nic lepszego niż lekcja historii przez sport"
Młodzi piłkarze "dokończyli" mistrzostwa Polski z 1939 r. "Dla dzieci nie ma nic lepszego niż lekcja historii przez sport" Tomasz Biliński/Polska Press
Mecz Polonia Warszawa - Pogoń Lwów był ostatnim, jaki rozegranego w ekstraklasie w 1939 r., zanim Niemcy zaatakowały Polskę, rozpoczynając II Wojnę Światową. 9 listopada 2019 r. te same kluby zmierzyły się na tym samym boisku przy Konwiktorskiej na starcie drugiej edycji Turnieju Niepodległości.

Pierwsza edycja turnieju odbyła się rok temu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wówczas rozegrano turniej na wzór pierwszych dokończonych mistrzostw Polski z 1921 r. W miniony weekend okazją była kolejna rocznica oraz 80 lat od wybuchu II Wojny Światowej.

- Chcieliśmy symbolicznie dokończyć rozgrywki z 1939 r. W rozgrywkach wzięły udział te same drużyny co wtedy. Ruch Chorzów, AKS Chorzów, Wisła Kraków, Cracovia, Garbarnia Kraków, Polonia Warszawa, Pogoń Lwów i Warta Poznań. 80 lat temu w lidze brały udział jeszcze Warszawianka i Union-Touring Łódź, ale pierwszy klub nie ma dziś sekcji piłkarskiej, natomiast drugi nie został reaktywowany po wojnie. W ich miejsce zaprosiliśmy Pogoń Kraków i Lechię Gdańsk. Oba kluby odnoszą się do tradycji piłki lwowskiej. Przypomnijmy, że w 20-leciu międzywojennym Lwów był kolebką polskiej piłki nożnej - zaznaczył Mariusz Czaja, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Sportowego Patriotyzmu "Niezwyciężeni", organizatora turnieju.

W rozgrywkach wzięły udział drużyny z roczników 2008 i 2010. Zanim ruszyły do rywalizacji, na stadionie Polonii Warszawa odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego". Wysłuchano też listów, jakie przesłali Prezydent RP Andrzej Duda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Kilka spotkań obserwował też były bramkarz reprezentacji Polski Radosław Majdan. Impreza trwała osiem godzin. W jej trakcie można było usłyszeć nie tylko przeboje dawnych lat, lecz także hymny drużyn biorących udział w turnieju.

W 1939 r. liderem niedokończonych mistrzostw Polski był Ruch Chorzów. W sobotę przy Konwiktorskiej w kategorii młodszej wygrała Warta Poznań. W starszej - Cracovia. 80 lat temu miał też miejsce wyjątkowy rekord, który wciąż nie został pobity. Ruch Chorzów wygrał z Unionem Touring Łódź 12:1, a dziesięć goli strzelił w tym meczu Ernest Wilimowski.

- Nikogo tak skutecznego teraz nie było, ale mam inne cele, niż odkrywanie talentów. Wszyscy uczestnicy biorący udział są dla nas zwycięzcami. Z jednej strony mamy pierwsze, drugie, trzecie miejsce i tak dalej, ale wszyscy otrzymują takie same nagrody. Najważniejszy jest dla nas aspekt patriotyczny. Nie ma nic lepszego dla takich dzieciaków, niż lekcja historii poprzez sport - podkreślił Czaja z SKSP "Niezwyciężeni".

II Turniej Niepodległości o Puchar PGE:

ROCZNIK 2008

  1. Warta Poznań
  2. Cracovia
  3. Ruch Chorzów
  4. Polonia I Warszawa
  5. Wisła Kraków
  6. Pogoń Kraków
  7. Lechia Gdańsk
  8. Garbarnia Kraków
  9. Pogoń Lwów
  10. Polonia II Warszawa
  11. AKS Chorzów

ROCZNIK 2010

  1. Cracovia
  2. Pogoń Kraków
  3. Wisła Kraków
  4. Warta Poznań
  5. Lechia Gdańsk
  6. Polonia II Warszawa
  7. Polonia I Warszawa
  8. Garbarnia Kraków
  9. Ruch Chorzów
  10. AKS Chorzów
  11. Pogoń Lwów
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński