Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Demokraci pytają o specjalny zespół ds. walki ze smogiem w Szczecinie i rozdają maseczki

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Dlaczego w Szczecinie nie mamy jeszcze specjalnego miejskiego zespołu, który by walczył ze smogiem w mieście? - pytają Młodzi Demokraci i pokazują najnowsze dane o zanieczyszczeniu smogiem w Szczecinie.

Około 100 maseczek antysmogowych rozdali w piątek na placu Grunwaldzkim młodzi demokraci ze Stowarzyszenia Młodzi Demokraci w Szczecinie.

- To maseczki, które chronią nie tylko przed koronawirusem, ale też przed bardzo niebezpiecznymi dla organizmu pyłami PM 2,5 – mówi Stanisław Kaup ze stowarzyszenia.

– Rozdając te maseczki szczecinianom, chcemy zwrócić ich uwagę na problem smogu - dodaje Kaup.

ZOBACZ TEŻ: Specjalne drony będę szukać smogu w Szczecinie

Oprócz maseczek, Młodzi Demokraci wręczali też ulotki z bardzo zwięzłymi informacjami, jak smog wpływa na nasze zdrowie, skąd się bierze i z krótką instrukcją jak trzeba walczyć o czyste powietrze.

Wcześniej jednak pokazali wniosek w sprawie smogu w Szczecinie, jaki złożyli na ręce prezydenta Piotra Krzystka, w którym podkreślają, że wdychając zanieczyszczone powietrze rocznie tylko z tej przyczyny umiera około 40 tys. Polek i Polaków.

- Nie bez przyczyny Światowa Organizacja Zdrowia wpisała smog na listę największych zagrożeń dla zdrowia – podkreślają Młodzi Demokraci. - Jak szacuje Polski Alarm Smogowy, oddychanie polskim powietrzem równe jest wypalaniu nawet 20 papierosów dziennie. Taki stan rzeczy spowodowany jest pyłem zawieszonym (PM) występującym w powietrzu, w którego skład wchodzą cząstki stałe lub ciekłe zawierające substancje toksyczne i rakotwórcze, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Toksyczne cząsteczki znajdują się w powietrzu przede wszystkim w skutek tzw. niskiej emisji. Choć gospodarstwa domowe i lokalne kotłownie emitują niewielkie ilości zanieczyszczeń, to w przypadku obszarów ściśle zabudowanych, tak jak Szczecin, ilość szkodliwych pyłów gromadzących się wokół niskich kominów jest bardzo duża.

ZOBACZ TEŻ:

- Dodając do tego niskiej jakości paliwo opałowe lub węgiel, otrzymujemy śmiertelną mieszankę, którą musimy wdychać poruszając się po mieście – zauważają Młodzi Demokraci.

W ostatnich dniach analizując pomiary ze wszystkich czujników smogu w Szczecinie da się zauważyć znaczny wzrost cząstek PM2,5 (a to najbardziej groźny dla człowieka pył) w powietrzu.

3 grudnia 2020 roku średni pomiar stężenia śmiercionośnego pyłu wynosił 36 µg/m³, co oznacza 144 proc. dopuszczalnej normy (wg WHO dobowe stężenie PM 2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m3 i to nie częściej niż trzy dni w roku). Na przestrzeni ostatniego tygodnia, tj. od 30.11 do 3.12 norma ta została przekroczona aż sześciokrotnie.

Spowodowane jest to obniżeniem temperatury powietrza i rozpoczęciem sezonu grzewczego. Stan epidemiczny zmusza ludzi do pozostania w domach, które we wzmożony sposób ogrzewają. Jeśli tendencja ta będzie się nadal utrzymywać, to obecny okres zimowy będzie najgorszym od rozpoczęcia tego typu pomiarów w Szczecinie. Może to być brzemienne w skutkach nie tylko pod kątem zdrowotnym, ale również negatywnie oddziaływać na środowisko. Od kilku lat w Szczecinie wprowadzane są kolejne programy, które mają poprawiać jakość powietrza i zadbać o ekologię w mieście. Są to dofinansowania wymiany pieców, nasadzenia drzew oraz ekopatrole. Wszystkie te aktywności stanowią ważny krok w walce o lepsze powietrze, którym oddychamy.

ZOBACZ TEŻ:

- Patrząc jednak na postępujące zmiany środowiskowe należy zadać pytanie czy jest to wystarczające? – zastanawiają się Młodzi Demokraci. - Miasto, które reklamuje swoją markę "Floating Garden”, w oparciu o zielone i ukwiecone obszary miejskie, musi wyznaczać trend w dbaniu o ekologię. Programy, które jeszcze niedawno zasługiwały na aprobatę, dziś są obowiązkiem miasta, a postępujące zmiany klimatu nakazują z roku na rok dokładać starania w proekologicznych działaniach.

W Polsce częstą praktyką prezydentów miast jest tworzenie specjalnego organu zajmującego się walką ze smogiem, bowiem wiele włodarzy zdaje sobie sprawę, że doraźne działania nie są już wystarczające.

- Biorąc pod uwagę powyższe wnosimy o utworzenie specjalnego zespołu do spraw walki ze smogiem w Szczecinie oraz udzielenie informacji czy pomysł powołania takiego organu doradczego w mieście był już rozważany przez Gminę Miasto Szczecin, a jeśli tak, to dlaczego nie został dotychczas utworzony? - pytają Młodzi Demokraci.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński