Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młode żubrzątko w wolińskim parku. Zobacz urzekające zdjęcia i film

Joanna Maraszek [email protected]
Waży 25 kilogramów. Woliński Park Narodowy zyskał nowego mieszkańca. Mały został zaakceptowany już przez stado i spaceruje z mamą po wybiegu.

Młody żubrzyk w Wolińskim Parku Narodowym

- Mały żubr radzi sobie świetnie, spaceruje już przy boku swojej mamy po wybiegu - opowiada Stanisław Felisiak, zastępca dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego. - Cielak urodził się 7 lipca, jego mamą jest krowa Pozowa a ojcem byk Poznaniak II.

Oczko w głowie
Byczek waży około 25 kilogramów i na razie trzyma się blisko mamy. Żywi się mlekiem, czas na inne przekąski, jak trawa, czy siano przyjdzie później.

- Cielakiem zajmuje się głównie matka, wokół nich gromadzi się stado, właściwie krowy, bo byki z natury są samotnikami - opowiada Felisiak.

Pracownicy Parku mają powody do podwójnej radości, bo poza małym cielakiem stado ma jałówkę urodzoną 19 maja, której mamą jest Posawa. Ojciec jest wspólny ze względu na to, że w parku w tej chwili jest jeden byk w wieku rozpłodowym. Ogólnie na wybiegu przebywa siedem żubrów, to trzy krowy: Polikosia, Posawa, Pozowa, byk Poznaniak II, jego syn Polanin II oraz jałówka i byczek, którego imię będzie wybierane po zakończeniu konkursu na imię jałówki.

O żubrach
Zwierzęta zjadają wiele gatunków roślin. Głównie rośliny zielne i znajdowane na dnie lasu, łąkach i polach uprawnych. W okresie późnej zimy i wczesnej wiosny, dietę uzupełniają korą oraz pędami niektórych drzew i krzewów. Dorosły żubr zjada od 40 do 60 kg paszy na dobę, a żerowanie zajmuje mu 50-80% czasu od wschodu do zachodu Słońca. Ze względu na ubogie możliwości pokarmowe wolińskich borów i buczyn, żubry muszą przebywać w hodowli zamkniętej.

Żeby podtrzymać gatunek, co jakiś czas sprowadza się żubry, głównie byki, z zewnątrz, aby uniknąć tzw. hodowli wsobnej, czyli zbyt bliskiego pokrewieństwa między osobnikami.

Osobniki nowosprowadzone do stada poddaje się kwarantannie. O przewożeniu osobników decyduje naczelny genetyk kraju, a decyzję o tym wydaje minister środowiska. Są to zwierzęta dzikie, więc ich kontakt z ludźmi ogranicza się wyłącznie w przypadku interwencji weterynaryjnej. Ich oswajanie jest niewskazane.

Cała światowa populacja żubrów wywodzi się zaledwie od 12 osobników. To pokazuje, że gatunek znajdował się na krawędzi wyginięcia. Żubr został umieszczony na liście zwierząt ginących i zagrożonych, w tak zwanej Czerwonej Księdze (Red Data Book), wydanej po raz pierwszy w 1966 roku przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody i Jej Zasobów (IUCN).

Zwiedzanie
Wizyty u żubrów są możliwe od wtorku do niedzieli, w godzinach 10-18. Wtedy przebywają na małym wybiegu i zwiedzający mogą podziwiać zwierzęta ze specjalnie przygotowanego podestu. Wejście na teren żubrowiska strzeże ozdobna brama, za której ogrodzeniem postawiono tarasy widokowe umożliwiające obserwowanie zwierząt. Zagroda żubrów zajmuje powierzchnię 28 ha. Żeby się do niej dostać z centrum Międzyzdrojów, trzeba zarezerwować jakieś 30 minut na spacer (jest oddalona o ok. 2 km).

Ceny biletów - ulgowy 4 zł, normalny 6 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński