Młoda krew ratuje życie. Nie brakuje chętnych do dzielenia...

  Młoda krew ratuje życie. Nie brakuje chętnych do dzielenia się nią

  Grzegorz Drążek

  Głos Szczeciński

  Młoda krew ratuje życie. Nie brakuje chętnych do dzielenia się nią
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Młodzi ludzie przekazując krew mogą nieść pomoc osobom chorym czy poszkodowanym w wypadkach. W Stargardzie to wychodzi. Od lat z powodzeniem realizowany jest tam program "Młoda krew ratuje życie".
  Zobacz galerię

  "Młoda krew ratuje życie" to akcja, która prowadzona jest we wszystkich szkołach średnich w Stargardzie. W tym roku szkolnym odbywa się już piętnasta odsłona tej akcji. Zbiórkę krwi prowadzi w szkołach terenowa stacja Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Organizatorem akcji jest Rejonowa Rada Honorowych Dawców krwi Polskiego Czerwonego Krzyża.


  Wśród młodych ludzi nie brakuje chętnych, by podzielić się krwią z osobami, które potrzebują jej do leczenia. W stargardzkich szkołach krew oddają głównie uczniowie, ale nie tylko oni. Do akcji włączają się też nauczyciele.

  - Do akcji zgłosiły się 42 osoby, w tym 4 nauczycieli - informuje Anna Pietrusewicz z Zespołu Szkół Budowlano-Technicznych w Stargardzie, gdzie przed świętami wielkanocnymi zorganizowano pobór krwi. - Po badaniach kwalifikacyjnych "cząstką życia" podzieliło się 37 osób, które oddały 16,650 l krwi.

  Przed świętami specjaliści z terenowej stacji Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie odwiedzili także Zespół Szkół nr 1 w Stargardzie. Tak do udziału w akcji zgłosiło się 40 osób. Po badaniach kwalifikacyjnych krew oddało 29 osób. Pozyskano 13,050 l krwi.

  Podobne akcje odbywają się w Stargardzie również w Zespole Szkół nr 2, w ZS 5, w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza, w II LO imienia Cypriana Kamila Norwida.

  W akcji "Młoda krew ratuje życie" uczestniczą także szkoły średnie z innych miast województwa zachodniopomorskiego. Pod względem ilości oddanej krwi w roku szkolnym 2016/2017 na trzecim miejscu był Zespół Szkół nr 1 w Stargardzie, na drugim ZS 5 w Stargardzie, a na pierwszym Zespół Szkół Samochodowych w Szczecinie. W ZS 1 w Stargardzie pozyskano w sumie 45,900 l krwi, w ZS 5 w Stargardzie 46,800 l, a w ZSS w Szczecinie 49,050 l.

  Krew dla potrzebujących na co dzień można oddawać nie tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie. Mobilne punkty poboru krwi organizowane są w wielu mniejszych miejscowościach. O szczegóły najlepiej pytać w oddziałach PCK.

  Zobacz galerię

  Więcej:


  Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie przypomina o oddawaniu krwi

  Zobacz też:
  Oddawanie krwi nie przeszkadza w uprawianiu sportu. Trzeba jednak trzymać się określonych zasad
  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 25 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »