Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mjr Danuta Szyksznian-Ossowska "Sarenka" patronką Szkoły Podstawowej w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Pochodząca z Wilna łączniczka Armii Krajowej, mjr Danuta Szyksznian-Ossowska ps. "Sarenka", została patronką Szkoły Podstawowej nr 14 w Szczecinie. Oficjalna uroczystość odbyła się w piątek.

Patronkę wybrali sobie uczniowie i nauczyciele.

- Biografia pani Danuty Szyksznian-Ossowskiej to fascynujący przykład niezwykłej siły przetrwania, wielkiego patriotyzmu i nieustannej walki o ocalenie pamięci o ludziach, którzy dawali ofiarę najwyższą: ofiarę krwi w imię wolności Ojczyzny - mówi Urszula Pająk, dyrektor szkoły.

Podczas uroczystości młodzież przedstawiła program artystyczny poświęcony patronce.

W szkole odsłonięto także tablicę poświęconą Danucie Szyksznian-Ossowskiej.

Zobacz też:

Święto Niepodległości w Szczecinie. Zobacz również:

POLECAMY: Zobacz, gdzie w Szczecinie będziemy świętować 11 listopada!

Okręt i inne atrakcje na Wałach ChrobregoOficjalne obchody stulecia odzyskania niepodległości zaczną się 11 listopada o godz. 12 na dole Wałów Chrobrego, przy ul. Jana z Kolna. W samo południe święto Niepodległej odśpiewany zostanie hymn wspólnie z zespołem Szczecinianie. Następnie odbędzie się defilada, koncert orkiestry wojskowej, pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych oraz warsztaty edukacyjno-artystyczne. Zacumuje też okrętu ORP Xawery Czernicki. Na jego pokład będzie można wejść od godz. 12 do 16. Po zakończeniu części oficjalnej zespół Szczecinianie zaprosi mieszkańców miasta do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych. Dla chętnych osób przygotowano śpiewniki, a w nich słowa takich utworów jak np. „Ułani, ułani”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Wojenko, wojenko”. Dla mieszkańców Szczecina przygotowano także biało-czerwone flagi, przypinki z logiem „Niepodległa”, a dla najmłodszych - wiatraczki w barwach narodowych.

Zobacz, gdzie w Szczecinie będziemy świętować 11 listopada! ...

Jak dobrze znasz Mazurek Dąbrowskiego?
Święto Niepodległości w wielu miastach zawsze jest uroczyście obchodzone. Jak wyglądały obchody Święta Niepodległości w pierwszych latach po jej odzyskaniu? Jak bardzo różniły się od obecnego świętowania? Zobaczcie w galerii!Na zdjęciu: chłopcy obserwujący defiladę. Kraków, 1937 rok.

Święto Niepodległości 100 lat temu. Jak obchodzono pierwsze ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński