Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister zdrowia w Szczecinie. Mówił m.in. o Instytucie Raka w Polsce i marihuanie [wideo]

Sebastian Wołosz
Prof. nauk medycznych Marian Zembala to lekarz, kardiochirurg z kilkudziesięcioletnim stażem. Od miesiąca jest ministrem zdrowia
Prof. nauk medycznych Marian Zembala to lekarz, kardiochirurg z kilkudziesięcioletnim stażem. Od miesiąca jest ministrem zdrowia Sebastian Wołosz
Z dziennikarzami rozmawiał m.in. o powstaniu Instytutu Raka w Polsce, leczniczej marihuanie i lepszej dostępności do radioterapii

Minister zapytany o wprowadzenie leczniczej marihuany (która może być stosowana w terapii nowotworowej), podkreślił, że decyzję trzeba podejmować racjonalnie - medycznie i logistycznie - obserwując inne kraje.

- Tę możliwość trzeba zgodnie z etyką otwierać - mówi minister.- By zwłaszcza w sferze onkologicznej i zgodnie z prawem mogła być dostępna.

To było już trzecie spotkanie w ramach cyklu "Polaków zdrowia portret własny", które tym razem odbyło się w Szczecinie, a dokładnie w Specjalistycznym Szpitalu w Zdunowie. Spotkanie trwało ponad trzy godziny.

W jego trakcie wystąpienia m.in. na temat sytuacji wykrywania i leczenia raka płuc zaprezentowali zaproszeni eksperci. Sam minister w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do kilku kwestii. Podkreślił m.in., że zostały już podjęte starania w kierunku utworzenia Narodowego Instytutu Raka w Polsce.

- Powstanie Instytutu stanowi kolejny etap do tego, by z onkologii klinicznej przejść w onkologię prewencyjną - mówi prof. Marian Zembala, minister zdrowia. - Gdzie w oparciu o badania naukowe będziemy potrafić bardziej precyzyjnie niż dzisiaj wskazać na obszary, populacje, w których występują zagrożenia nowotworami. Mając przy tym wiedzę z genetyki, epidemilogii i współpracując z instytutami międzynarodowymi.

Zapewnił też, że dostępność do radioterapii w nowotworach płuc jest już znacznie lepsza. Okazuje się, że kilkumiesięczne kolejki, które były jeszcze w 2014 roku, to już przeszłość a przyczyniło się do tego wprowadzenie pakietu onkologicznego. W Bydgoszczy np. możliwa jest radioterapia w oparciu o pobyt pacjenta w hotelu i, jak podkreślił minister, ten model bydgoski ma być naśladowany w innych częściach Polski.

Zobacz również: Powstanie Narodowy Instytut Raka. Jego hasłem będzie "zapobiegać, a nie leczyć"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński