Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister kultury: usuwać sowieckie pomniki w Szczecinie

Mariusz Parkitny
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Szczecinie
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Szczecinie archiwum
Minister kultury twierdzi, że nie musimy patrzeć na Rosję w sprawie usuwania sowieckich pomników. I zachęca do usunięcia pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Szczecinie.

Respektować zdanie musimy tylko w przypadku sowieckich i rosyjskich miejsc pochówku.

To odpowiedź na zapytanie szczecińskiego posła PiS Artura Szałabawki.

Poseł pytał na początku marca:

- W Szczecinie na pl. Żołnierza Polskiego znajduje się wzniesiony w 1950 roku pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Do 1992 roku obelisk zwieńczony był pięcioramienną gwiazdą, która została zdemontowana. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Centrum - Złoty Szlak", (…) zawiera zapis o możliwości relokacji lub likwidacji pomnika:

Władze Szczecina w latach ubiegłych kierowały do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zapytania o możliwość realizacji zapisów planu miejscowego w zakresie usunięcia bądź relokacji pomnika.Jednocześnie dyrektor szczecińskiego oddziału IPN wezwał organ wykonawczy Gminy Miasto Szczecin do usunięcia obelisku. Podobne starania od wielu lat prowadzą radni Prawa i Sprawiedliwości otrzymując odpowiedź o braku zgody strony rosyjskiej na proponowane rozwiązanie.

W związku z powyższym proszę o konkretną, dotyczącą tego przypadku, informację, czy dopuszczona w mpzp „Centrum - Złoty Szlak” relokacja lub usunięcie pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Szczecinie wymaga uzyskania zgody lub też zaopiniowania przez Federację Rosyjską lub Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa czy też może być suwerenną decyzją organu stanowiącego Gminy Miasto Szczecin? Gdyby owa czynność wymagała zaopiniowania – czy jest możliwa relokacja lub usunięcie pomnika mimo negatywnej opinii?

Teraz odpowiedział mu Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego:

- Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że w wyżej wymienionej sprawie, w lutym br. podległa Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przedstawiła Zastępcy Prezydenta Miasta Szczecina swoją opinię.

Stwierdza ona, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokonało w 2015 r. ponownej analizy umowy między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen represji, sporządzonej w Krakowie 22 lutego 1994 r.

Wynika z niej, że Umowa ma zastosowanie jedynie do rosyjskich / sowieckich miejsc pochówku, a nie do obiektów mieszczących się poza obrębem cmentarzy wojennych lub obiektów nie kryjących szczątków ludzkich.

Tym samym dalsze losy, np. pomnika w Szczecinie, winny być rozstrzygane jedynie w odniesieniu do prawa Rzeczypospolitej Polskiej.

W nawiązaniu zatem do pytań Pana Posła, uprzejmie informuję, że relokacja lub usunięcie Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Szczecinie nie wymaga uzyskania zgody Federacji Rosyjskiej, a Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wyraziła już swoją opinię.

Jako Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w pełni zgadzam się z opinią Rady i popieram rozbiórkę Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Szczecinie. Reasumując, decyzja o relokacji lub rozbiórce wymienionego wyżej pomnika leży w kompetencjach właściwego terytorialnie samorządu, w tym przypadku - Gminy Miasta Szczecin – napisał minister.

Tragiczny wypadek na Moście Pionierów. Przyczyną była brawura?

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński