MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy historii odbudowali pomnik w Puszczy Bukowej. To 118-letni głaz ku czci nauczyciela [ZDJĘCIA,FILM]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Po trzech tygodniach intensywnych prac udało się odbudować pomnik Carla Friedricha Meyera
Po trzech tygodniach intensywnych prac udało się odbudować pomnik Carla Friedricha Meyera Marek Jaszczyński, Marek Łuczak
W lesie w Podjuchach ponownie stanął pomnik poświęcony Carlowi Friedrichowi Meyerowi, niemieckiemu nauczycielowi, który propagował piękno Puszczy Bukowej.

- Zakończyliśmy w Podjuchach odbudowę pomnika dr Carla Friedricha Meyera (1840-1904), wybitnego szczecińskiego historyka i geografa, który w 1889 roku założył Stowarzyszenie Miłośników Puszczy Bukowej (Buchheide-Verein) - mówi nadkomisarz dr. Marek Łuczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Była to jedna z najtrudniejszych realizacji z którą chciałem się zmierzyć. Pół roku zdobywania niezbędnych zezwoleń i zaświadczeń by postawić z powrotem 118-letni pomnik szczecińskiego nauczyciela. Trzymetrowy pomnik z granitu przewrócono po 1945 roku i zrzucono do płytkiego dołu. Pomnik upadając pękł na dwie połowy. Wystawała jedynie jego dolna część i kilka kamieni z masywnej podstawy. Ponieważ pomnik znajdował się w Puszczy Bukowej na terenie rezerwatu Bukowe Zdroje, niezbędna była zgoda na prace Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zgodnie z porozumieniem z Nadleśnictwem Gryfino wszystkie pracy miały zostać wykonane ręcznie, bez użycia ciężkiego sprzętu, bez prawa do wjazdu pojazdami silnikowymi i wycinania drzew. Wszelki sprzęt trzeba było przenieść w rękach spod wiaduktu przy ul. Wschodniej i zabrać z sobą po zakończeniu prac. Zgodnie z uzgodnieniami z Nadzorem Budowlanem w Gryfinie pomnik miał być ustawiony bez zastosowania zaprawy, podobnie jak w oryginale.

Nie zachowała się górna tablica z głową Carla Friedricha Meyera wykonana z brązu przez prof. Ludwiga Manzla (1858–1936).

- Postanowiłem, że odtworzymy ją w granicie, w ten sposób może nie zniknie tak szybko. Dzięki wsparciu p. Ewy Hery z Zakładu Kamieniarskiego Hera w Szczecinie, tablicę odtworzono na płycie granitowej techniką grawerowania. Dzisiaj udało się ją zamontować na pomniku i uszczelnić ubytki które pomnik poniósł podczas upadku. Częściowo zachowała się dolna tablica, gdzie wciąż można przeczytać: Prof. Dr. Carl Fr. Meyer. Dolna linijka jest uszkodzona - prawdopodobnie był tam napis: Buchheide Verein 1905 - informuje policyjny historyk.

Kim był Carl Friedrich Meyer?
Niemiecki nauczyciel, historyk i geograf. Urodził się 17 grudnia 1840 w Quedlinburgu, zmarł 12 października 1904 w Szczecinie).

Absolwent gimnazjum w Quedlinburgu (1860). Studiował historię i geografię na uniwersytecie w Halle. W 1864 roku zdał egzamin nauczycielski. Związany z Friedrich-Wilhelm-Schule w Szczecinie, gdzie najpierw odbywał staż, a następnie przez cztery dekady był nauczycielem. Zajmował się projektowaniem i rysowaniem map, a także odbywał liczne wędrówki krajoznawcze po Pomorzu. Pisał artykuły do czasopism fachowych poświęconych historii oraz geografii. Opublikował mapę Puszczy Bukowej.

Współtwórca założonego w 1889 roku towarzystwa Buchheide-Verein, którego do śmierci był przewodniczącym.
3 maja 1889 roku Meyer wraz z trzydziestoma innymi miłośnikami Puszczy Bukowej założył Buchheide-Verein. Był inicjatorem ogromnej pracy jaką wykonano w Puszczy Bukowej. Dla miłośników pieszych wędrówek i przyrody wyznaczono i oznakowano szlaki, w miejscach trudno dostępnych przygotowano schody, zamontowano też ławki, udostępniono punkty widokowe, odnowiono pomniki, postarano się również o place zabaw oraz wykonano wiele innych prac. Dbał również o coroczne odnowienie umów z zarządem lasu, dotyczyło to też kolei państwowej, a później i kolejki wąskotorowej, tak aby uzyskać najlepsze połączenie kolejowe z Puszczą Bukową. Sam też od wiosny do późnej jesieni wielokrotnie w ciągu tygodnia odbywał piesze wędrówki przez puszczę.
Został pochowany na szczecińskim cmentarzu Centralnym. Po śmierci wzniesiono pomnik ku jego pamięci na wzgórzu Świątek (niem. Heiligen Berg) w Puszczy Bukowej, z brązowym reliefem dłuta Ludwiga Manzla.

Uwaga! 27 maja będzie szansa zobaczyć pomnik i pomóc w pracach porządkowych.

- W najbliższą sobotę (27 maja) o godz. 10 spotykamy się przy wiadukcie przy ul. Wschodniej i udajemy się pod pomnik by poszukać małych kamieni z podstawy pomnika, które stoczono ze wzgórza. Po ich uzupełnieniu praca będzie kompletna, zapraszam więc wszystkich chętnych którzy chcą pomóc, a nie mają pomysłu co zrobić z sobotnim przedpołudniem - zaprasza Marek Łuczak.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński