Miliony na ochronę naszych brzegów. Plaża w Kołobrzegu będzie szersza

Piotr Kawałek
Ostrogi i progi mają rozbijać fale, które nie będą zagrażały plaży. Sama plaża również zostanie powiększona poprzez refulację, czyli nasypanie piasku z dna morza.
Ostrogi i progi mają rozbijać fale, które nie będą zagrażały plaży. Sama plaża również zostanie powiększona poprzez refulację, czyli nasypanie piasku z dna morza. Fot. Karol Skiba
Prawie 90 milionów złotych z funduszy unijnych udało się pozyskać słupskiemu Urzędowi Morskiemu na ochronę brzegu w Kołobrzegu. Dzięki inwestycji plaża będzie dobrze zabezpieczona przed sztormami.

To będzie największa inwestycja Urzędu Morskiego w Słupsku w tym roku. Projekt ochrony brzegu w Kołobrzegu o wartości 88 milionów złotych zakłada m.in. budowę ostróg na długości trzech kilometrów na wschód od mola.

- Są to drewniane pale wbijane w dno, które będą wchodziły w morze na około 100 metrów - informuje Aleksander Duszny odpowiedzialny za pozyskiwanie funduszy unijnych w Urzędzie Morskim w Słupsku. - Ponadto powstanie kilkanaście tak zwanych progów podwodnych. Są to kamienne nasypy o długości około 200 metrów, które będą ułożone na dnie w odległości 150 metrów od brzegu.
Ostrogi i progi mają rozbijać fale, które nie będą zagrażały plaży. Sama plaża również zostanie powiększona poprzez refulację, czyli nasypanie piasku z dna morza. Dzięki inwestycji brzeg ma być bardziej odporny na niszczycielskie działanie sztormów. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie sierpnia i września tego roku.

Pieniądze pochodzą z programu Fundusz Spójności, o ich przyznaniu decydowali specjaliści z koszalińskiego oddziału Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Jest to dofinansowane w wysokości 100 procent, 85 procent pochodzi z funduszy unijnych, 15 procent ze skarbu państwa.
Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku zapowiada, że to dopiero początek dużych inwestycji za unijne pieniądze.

- Niedługo złożone zostaną kolejne wnioski na ochronę brzegów w Darłowie - informuje Mariusz Szubert, dyrektor UM. - Będzie to odbudowa ostróg na plaży, refulacja i dokończenie budowy wału przeciwpowodziowego, który znajduje się pomiędzy jeziorem Kopań a morzem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wlodekswierzynski@wp.pl
Pewna nowo utworzona firma w Koszalinie ,będzie produkować nowoczesny nie stosowany nigdzie na świecie,system zabezpieczający brzegi
morkie przed erozją wodną.System ten nie tylko zabezpiecza przed falowaniem i prądami przypływowymi ,ale również daje gwarancje rewitalizacji
plaż.
t
tomeh
W końcu się przeludni miasto w sezonie i będzie jeden wielki bajzel. Za dużo też nie jest dobrze ale oni to zrozumią pewnie po fakcie.
J
Jonatan
Maciek co ty bredzisz. UM w Słupsku ma na głowie plaże, wydmy i maleńkie porty. UM w Szczecinie to dwa wielkie porty Szczecin i Świnoujście, to tor wodny i cała infrastruktura z nimi związana. Jakie obowiąązki i prace obu tych UM chcesz porównywać? Zawsze tak jest gdy zabierają głos dyletanci!
~Maciek~
Brawo!!! Wielkie brawo!!! Od razu widać że w Urzędzie Morskim w Słupsku pracują osoby kompetentne, które nie boją się pieniędzy. A nie jak w Szczecinie, nie dość że im załatwiono, to jeszcze nie wiedzą co z nimi zrobić. Niech Urząd Morski w Szczecinie poczyta sobie ten artykuł i zakasa rękawy!!!! I jeszcze jedna sprawa: Urząd Morski w Szczecinie twierdzi, że wbijanie ostróg w dno morza nic nie daje w kierunku ochrony plaży, a Urząd Morski w Słupsku wręcz odwrotnie juz będzie taką ochronę realizował. Takie rzeczy to tylko w Szczecinie!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie