reklama

Miliony na modernizację stadionu w Szczecinie. A w budżecie pustki. Sporo pytań, mało odpowiedzi

Marcin Dworzyński marcin.dworzynski@mediaregionalne.plZaktualizowano 
Stadion Pogoni najlepiej prezentuje się wieczorem i gdy jest zapełniony. Ostatnio to rzadki widok, ale trudno się dziwić skoro ani obiekt ani wyniki Portowców nie są zachęcające.
Stadion Pogoni najlepiej prezentuje się wieczorem i gdy jest zapełniony. Ostatnio to rzadki widok, ale trudno się dziwić skoro ani obiekt ani wyniki Portowców nie są zachęcające. Andrzej Szkocki
48 milionów złotych ma pochłonąć pierwsza faza prac na stadionie Pogoni Szczecin przy ul. Twardowskiego. Dokładne wyliczenie budzi zastrzeżenie, ale gdyby było wiążące, to i tak w kasie miasta brakuje 27 milionów. Pomóc ma Ministerstwo Sportu, o ile jeszcze o tym pamięta.

- Chcemy, by architekci puścili wodze fantazji - mówi zastępca prezydenta Szczecina, Krzysztof Soska, o konkursie na rewitalizację szczecińskiego stadionu.

Obiecaliśmy bliżej przyjrzeć się konkursowi i teraz możemy stwierdzić, tej fantazji z pewnością Miastu nie brakuje...

Zacznijmy może od Arki Gdynia. Przykład na pierwszy rzut oka wydaje się dziwny, ale za chwilę zmieni się w brutalny wywołując u szczecinian kompleksy.

Zawodnicy i kibice, mają miłe wspomnienia z Gdyni, bo tam Pogoń przypieczętowała awans do ekstraklasy. Jeśli jednak przyjrzymy się na jakim stadionie przyszło kibicom Pogoni się cieszyć, to na naszych twarzach pojawia się smutek.

Gdyński stadion o pojemności niewiele ponad 15 tysięcy widzów wybudowano za 78 milionów złotych. Jego budowa potrwała półtora roku. A w Szczecinie? Koszt pierwszej fazy prac na stadionie ma wynieść 48 mln złotych i potrwać ponad rok. Całościowy koszt pracy może wynieść niewiele mniej niż te gdyńskie 78 milionów, z tą różnicą, że wciąż w Szczecinie nowego stadionu nie będzie.

>>> Czytaj również: To może być piękny stadion - rozmowa z Krzysztofem Soską, zastępcą prezydenta Szczecina /artykuł premium/

Brakuje 27 milionów

Zresztą same oszacowanie tych 48 milionów budzi spore wątpliwości. Bo jak, bez wglądu do nadesłanych przez konkursowiczów prac oszacować taką kwotę? Dlaczego nie jest to 47 milionów, lub milion więcej?

- Jesteśmy na takim etapie, że możemy robić tylko szacunki. Ta kwota wynika z wyliczeń biura architekta miasta, który robił pewne przybliżenia i uważa, że jest to kwota realna na zrealizowanie pierwszego etapu - tłumaczy Soska.

Wyjaśnienie nie do końca rozwiewa nasze wątpliwości, ale na tym nie koniec. Jakiś czas temu Miasto zapewniło, że na remont stadionu ma przygotowane 21 milionów. Teraz mowa o kwocie o 27 milionów większej, której Miasto nie ma (jeszcze) przygotowanej.

- Na chwilę obecną mamy jedynie 21 milionów i musimy zdobyć brakującą część pieniędzy, a to jest
więcej niż połowa. Dzisiaj byłoby nieodpowiedzialne, gdybym powiedział - na pewno to zrobimy, bo tych pieniędzy jeszcze nie mamy - mówi Soska. - Na ich znalezienie mamy półtora roku. W najgorszym wypadku czeka nas wydłużenie prac w czasie i finansowanie z budżetu miasta, ale to będzie ze szkodą dla wszystkich.

Stara obietnica

Miasto wierzy w obiecaną pomoc ze strony ministerstwa. Chwali się obietnicami pomocy, które są zawarte w korespondencji od Mirosława Drzewieckiego, a jak wiemy przestał on pełnić funkcję ministra sportu w 2009 roku. Miasto wie, że musi odświeżyć dialog, a skoro tylko wie, może to sugerować, że w tym kierunku jeszcze nic nie zrobiło.

Gdzie jeszcze można znaleźć brakującą kwotę?

- Pieniądze na infrastrukturę sportową pozyskuje się z różnych źródeł. Wchodzimy w nowy okres programowania. Są fundusze dot. rehabilitacji osób niepełnosprawnych - mówi Soska. - Będziemy aplikowali wszędzie gdzie się da. Najważniejsze, by ogarnąć zakres prac. W momencie kiedy będziemy wiedzieli co chcemy zrobić i ile to kosztuje, wtedy można przystąpić do kolejnych ruchów. Nikt nam nie da pieniędzy tylko dlatego, że mamy pomysł i chcemy to robić. Musimy mieć zaawansowane prace studialne.

Wątpliwe jednak, by zastrzyk z przywołanego przez prezydenta funduszu wyleczył Miasto z choroby o nazwie - brak pieniędzy. Można oczekiwać jedynie śladowej ilości środków finansowych, takich - jak na lekarstwo.

Dąbie? Kiedyś, kiedyś...

Konkurs na modernizację stadionu zostanie rozstrzygnięty w drugiej połowie tego roku. Jeżeli jego rezultat będzie satysfakcjonował Miasto, te przystąpi do etapu projektowania.

- Taki proces trwa około roku. W tym czasie Miasto będzie budowało montaż finansowy, by być gotowym do przetargów, kiedy projekt budowy będzie gotowy - mówi Soska.

Zarządzenie konkursu, w którym do wygrania jest nawet 50 tys. złotych i wizja pokaźnej puli 48 milionów złotych może rozwiać wątpliwości dot. budowy stadionu w Dąbiu. Jeśli teraz o budowie na prawobrzeżu mówi się - nie wykluczamy w przyszłości, to biorąc pod uwagę wcześniejsze niespełnione deklaracje prezydenta, możemy o niej na lata zapomnieć.

Miasto nie wywiązuje się także z innej obietnicy. Klub Pogoń kilka razy prosił o przedstawienie analizy kosztowej ewentualnej budowy stadionu w Dąbiu i na Twardowskiego. Nawet na forum, prezydent Piotr Krzystek w grudniu ub. roku obiecał, że takie zestawienie przyszykuje. Mamy już czerwiec, a dokumenty wciąż nie dotarły. Miasto tłumaczy, że w obliczu konkursu to i tak nie ma większego znaczenia.

Wysoki problem - niska trybuna

Przechodząc do aspektów budowlanych, to nie możemy się spodziewać, by zadaszenie obiektu należało do architektonicznych pereł. Z drugiej strony, możemy się pocieszać, że nie powinno być problemu z częstą wymianą murawy, jak ma to miejsce np. w Poznaniu, gdzie słońce nie dochodzi. Czy takie pocieszenie jest wystarczające?

W zamierzeniu dach ma pokrywać całe trybuny. Ma to być lekka konstrukcja wyglądem przypominająca wcześniej przywołany stadion Arki Gdynia. Tu jest kolejna zagwozdka, co dalej z jupiterami? Bo jeśli dach ma okryć trybuny, to będzie blokował sztuczne światło. Miasto myśli o tym, by oświetlenie było zamontowane na dachu, pytanie tylko czy tak lekka konstrukcja to wytrzyma oraz czy ktoś jest w stanie zmieścić się w szykowanym budżecie, tak by światła nie tylko trzymały się dachu, ale także świeciły.

Kluczowa w całym projekcie jest niska trybuna. Miasto regulując konkurs jest bardzo elastyczne, ale w tym przypadku zasada powinno być sztywna. Niską trybunę koniecznie trzeba wyprostować w kierunku boiska. W przeciwnym razie, w obliczu zadaszenia, będziemy na wieki skazani na krzywy obiekt, a podkowa, na której wzorowano stadion zamiast symbolem szczęścia będzie kojarzyła się z piętnem.

Modernizacja zakłada trzy etapy, z których dwa będą odłożone na bliżej nieznaną przyszłość. Pierwszy dotyczy prac na stadionie. W drugim ma zostać wyburzony budynek klubowy i być może postawienie innych.

W ostatnim etapie ma zostać zagospodarowany zespół boisk, znajdujących się za koroną stadionu, a tam gdzie niedawno znajdował się zniszczony basen, a jeszcze wcześniej tętniło życie spragnionych wody mieszkańców, ma pojawić się parkingowiec. Miasto zdaje sobie sprawę, że przyjazd na mecz samochodem wiążę się ze sporym problem, a niektórym jest na rękę, że na stadionie nie ma kompletu, bo nie muszą parkować na innych samochodach.

Czwarta trybuna to potworek

W urzędzie poruszono temat wąskiej drogi na ul. Twardowskiego, która i tak ze względów bezpieczeństwa - dojście kibiców gości, na czas trwania spotkania nie jest użytkowana. Tam niestety nie ma większego pola do manewru. Miasto zastanawia się nad delikatnym powiększeniem ulicy, zabierając chodnik od strony działek.
Największą zagadką jest dla nas fakt, dlaczego Miasto nie chce zbudować czwartej trybuny. Jej postawienie będzie przecież zdecydowanie tańsze niż teoretyczne przesunięcie niskiej (także przez wyburzenie). Problemem jest wtedy budynek klubowy, który jest dowodem na to, że do tej pory Miasto nie miało spójnej wizji dotyczącej stadionu. Budynek w przeciwieństwie do trybuny na której jest osadzony ma pozostać cały, a nawet mówi się o jego rozbudowaniu w kierunku nowej trybuny. Sami jesteśmy ciekawi jaki będzie efekt wkomponowania budynku, który teraz względem boiska jest odchylony.

Budowa czwartej trybuny z pewnością byłaby tańszym rozwiązaniem i otwierało furtkę przed dalszymi pracami.
Miasto twierdzi, że nie wyglądałoby to estetycznie.

Na takim rozwiązaniu skorzystałby klub, a największą korzyścią nie byłoby zwiększenie pojemności, ale fakt, że Pogoń nie zostałaby odcięta od środków finansowych, płynących z budynku VIP.

O tym, kto zostanie zwycięzcą konkursu zadecyduje specjalna komisja odpowiednio przyznając punkty. Do zdobycia jest 100 możliwych, a za sprawy kosztowe można uzyskać tylko 10. Proporcja niewielka, ale to tylko konkurs.

Jak będzie wyglądał stadion? Miasto ma ogromne oczekiwania podparte niewielkimi środkami finansowymi, w dodatku zdając się na łaskę ministerstwa. Wyburzenie niskiej trybuny, postawienie nowej, wyższej. Rozbudowanie budynku VIP. Zadaszenie obiektu. Zmiany w oświetleniu. Wszystkie te prace mają zmieścić się w 48 milionach. Jest to wykonalne, czy może będziemy świadkami architektonicznej wtopy? Szczecinianom przypominać nie trzeba, że dopóki nie zostanie wbita pierwsza łopata, nie trzeba tego konkursu traktować wiążąco.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ober

Stadion!! Niech bedzie stadion!!
I niech ten stadion nosi imię "Jaśnie Wielmożnych Panów Prezydentów".

l
l

Czy ktos liczy koszt obslugi stadionu pod uwage?
Czy ktos bierze pod uwage konieczna rozbudowe infrastruktury wokol stadionu?
Kto bedzie gral na tym stadionie mecze na realnym poziomie (obecny zespol pozostawiam bez komentarza, najnizsza krajowa to za duzo dla nich...)?
Co z zapleczem treningowym?
Czy macie swiadomosc ze ceny materialow budowlanych poszly w gore?
30 tys (!?) Max 15 tys i niech sie kibice ciesza ze choc tyle.

Realnie biorac te czynniki pod uwage, miasto na start musi miec okolo 200 mln by wybudowac stadion w nowym miejscu, gdy zechce to zrobic na Twardowskiego inwestycja moze sie podwoic, bo budowac nowa infrastrumture na starym fundamencie, to jak walenie glowa w sciane i spogladanie w lustro czy rowno puchnie...

S
SZCZECINIANIN

Do kolegi o nicku "hhhh" !!!! Jak piszesz to pisz o temacie, a nie wytykasz komuś błędy!!! Człowiek niekiedy nie ma czasu i pisze tylko by przedstawić swój punkt widzenia na pewne sprawy które CIEBIE widać nie interesują!!!.

 

 

k
kibic

żałosne sa ,,argumenty" przeciwnikow robienia czegokolwiek ... remontu czy budowy nowego stadionu.

 

nowa filharmonia,hala sportowa,basen, alejaja kwiatowa:) ... kompletnie mnie nie interesuja,ale uwazam,ze powinny byc(oprocz alei kwiatowej,mam nadzieje,ze ktos za to cos pojdzie siedziec),bo sa ludzie,ktorych te miejsca interesuja.

 

nierealna jest budowa nowego stadionu wiec czekam na generalny remot tego co jest teraz.

wsrod kibicow w wiekszosci to ludzie,ktorzy pod kazdym wzgledem tych co nazywaja nas cholota bija na glowe,ale to wy macie kompleksy wieczni malkontenci wiec leczycie je tutaj.

 

co do nowych drog i innyh budowli to ... myslcie przy wyborach lokalnych jak i do sejmu czy senatu.

K
Krzyś

Małe sprostowanie

1.Koszt 78 mln zł za stadion Arki jest mocno zaniżony.

Uczestniczyłem w budowie tego stadionu i koszt końcowy wyniósł ponad 100 mln.

2. Przy dzisiejszych cenach stali i betonu koszt stadionu Arki wyniósłby ok. 150 mln

3.Budowa stadionu Jagielonii przedłuża się , gdyż inwestor nie zgodził się na podwyższenie kosztów 

budowy stadionu, przez pierwszego generalnego wykonawcę. 

Zwiększenie kosztów umotywowane było wzrostem kosztów stali i betonu.

Prawo o zamówieniach publicznych dopuszcza taką możliwość.

4. Budowa stadionu 2-krotnie większego to koszty większe 4-krotnie.

Czyli stadion 30-tys. kosztowałby około 600 mln zł.

5. Jakie są koszty utrzymania takiego obiektu, gdy ilość imprez na obiekcie będzie minimalna.

 

Mamy w Szczecinie amfiteatr zadaszony, który nie jest wykorzystywany i niszczeje.

Mamy w Szczenie kryty tor kolarski, który nie jest niewykorzystywany i niszczeje.

 

Czy Szczecin stać na nowy stadion piłkarki?

Czy Szczecin stać na finansowanie drużyny ekstraklasy?

 

Może niech kibice zrobią tak jak kibice Cracovii, założą fundację i systematycznie

finansują na początek klub Pogoń, np. kwotą 100 zł miesięcznie.

Jak się uzbiera 1 000 kibiców to będzie 1 mln zł miesięcznie i może drużyna zacznie tak grać,

że kibice zaczną chodzić na mecze i płacić za bilety np. 50 zł za mecz.

 

Pzdr

 

 

 

 

 

t
tomjon
W dniu 02.06.2013 o 14:03, Barbapapa napisał:

Szkoda, że muszę jeździć starymi brudnymi autobusami, potykać się o koślawe chodniki natomiast bydło i przygłupy (czyt. kibice) będą mieli wypasiony stadion z moich podatków. Może jeszcze wybudujcie saunę i jacuzzi w areszcie śledczym ?! Może kupie spraye dla oszołomów malujących świeżo odnowione ściany budynków ? Co za miasto. Oddajcie je Niemcom. Zrobią porządne i piękne city. 

ale Ty jesteś głupi człowieku...

CzŁOWIEKU...czasy się zmieniają...wszystkie miasta nawet mniejsze i biedniejsze mają piękne stadiony a my...100 lat za "murzynami"...Czas idzie do przodu,trzeba się rozwijać...ty to pewnie chciałbys wrócić do czarno-białych telewizorów

t
tomjon
W dniu 02.06.2013 o 12:11, :) napisał:

a Aeroklub szczeciński w dąbiu nie ma kasy na remont dachu ktory przecieka i ogolnie ma b.duze długi ,jakos wladz miasta to nie obchodzi ,na to by dali kase a nie na stadion z ktorego bedzie korzystac kibolska patologia 

kolego wypraszam sobie teksty typu "kibicowska patologia" Przychodzą tam tez całe rodziny i napewno służy dla większej ilości ludzi niż areoklub.

PS.uważam że areoklub tez powinien dostać pomoc bo to również wizytówka szczecina i tradycja

s
sos

ktoś napisał STADION DLA LUDZI hahahahahahadla ludzi , kiedys to był stadion dla ludzi .

S
SZCZECINIANIN

zburzyć stadion i postawić kościół !!! teraz na poważnie! wszyscy tu piszą że kasa nie na stadion tylko na drogi, nie na drogi tylko na kościół,nie na kościół tylko na gontynkę,miasto musi się rozwijać ,po pierwsze stadion buduje się dla miasta a nie dla pogoni !! ponieważ wykorzystanie może być wszelakie, jak już budować to nowy (nowa konstrukcja posłuży dłużej) co pozwoli do stadionu nie dokładać co 3-4 lata po 20 baniek. po drugie najem stadionu dla pogoni z tytułu promocji miasta pozwoli zaoszczędzić kasy zamiast tzw. "pomoc dla klubu". po trzecie dzierżawa pomieszczeń na stadionie też jakieś pieniądze przyniesie. tak naprawdę jest mi bez różnicy czy stadion powstanie czy nie ale jako rodowity i zżyty z tym miastem Szczecinianin chcę by miasto się rozwijało!!! nie mieszkam w szczecinie od 10 lat ale kocham to miasto i podziwiam jak się rozwija.basen już jest, hala i gontynka też jest już rozpoczęta. dużo by można wymieniać brak tylko stadionu do pełnego kompleksu sportowego!! piszecie też że to dla 5-6 tysięcy wiernych, a jak budowali stadiony w warszawie, poznaniu zakładali że będą pełne trybuny napewno nie!! biedne zabrze i gliwice budują stadiony więc dlaczego nie w szczecinie nie wybudować, oczywiście nie taki jak w gdańsku czy wrocławiu ale 15-25 tyś. taki na jaki miasto "STAĆ"

w
wiko
W dniu 02.06.2013 o 14:04, Joanna41 napisał:

PROPONUJĘ REFERENDUM BY ODDAĆ CZY RACZEJ ZWRÓCIĆ SZCZECIN NIEMCOM. KTO ZA ?

Ja proponuje zrobić referendum o wysłaniu Cię do psychiatryka. Szczecin i Wrocław jest zadośćuczynieniem za kresy. Komuniści dbali o Szczecin a przynajmniej miasto się rozwijało. Dziś ze  względu na układ polityczny uważany jest za miasto 3 i 4 kategorii. Ale ostatnio Krzystek i jego zaplecze zaczęło wreszcie walczyć. Szału nie ma, ale idzie to do przodu. Co do stadiony... lepiej go zburzyć i wybudować na jego miejscu nowy. Proponuje budowę etapami. 1. etap: murawa, zaplecze techniczne oraz 2 trybuny na 15-22 tys, reszta z czasem. Koszt powinien być mniejszy niż 100 milionów. A zaspokoi nasze potrzeby oraz umożliwi ewentualny rozwój. Po co pakować ponad 50 milionów w trupa. 

G
Gość

Szczecin to bogate miasto . Na ile lat wystarczy takie pudrowanie ? 

J
Joanna41

PROPONUJĘ REFERENDUM BY ODDAĆ CZY RACZEJ ZWRÓCIĆ SZCZECIN NIEMCOM. KTO ZA ?

B
Barbapapa

Szkoda, że muszę jeździć starymi brudnymi autobusami, potykać się o koślawe chodniki natomiast bydło i przygłupy (czyt. kibice) będą mieli wypasiony stadion z moich podatków. Może jeszcze wybudujcie saunę i jacuzzi w areszcie śledczym ?! Może kupie spraye dla oszołomów malujących świeżo odnowione ściany budynków ? Co za miasto. Oddajcie je Niemcom. Zrobią porządne i piękne city. 

j
janek
W dniu 02.06.2013 o 10:53, itsme napisał:

 Szpitali Ci brakuje ? Ja nie słyszałem żeby brakowało skoro jeden miasto zlikwidowało oddająć ziemię kościołowi. Na drogi chcesz wydawać pieniądze ? To jak wyrzucać pieniądze w błoto bo w naszym klimacie przy zastosowanej technologii i tak nie wytrzymają odpowiednio długo. Ty naprawde sądzisz, że miejskimi pieniędzmi rozładujemy kolejki do lekarzy ? Proponujesz założyć miejskie NFZ czy co ? Głogujące dzieci w szkołach jak najbardziej słuszny cel i z tym się jednym zgodzę, ale ten problem powinien być już dawno rozwiązany i sądze, że darmowe obiady są dla takich dzieci finansowane w szkołach. Jak się mylę to wstyd dla miasta jakby jakieś głodne dziecko chodziło do szkoły. A stadion jest w dzisiejszych czasach obowiązkiem i standardem. Ale na koniec pocieszę Cię, to wszystko o remoncie stadionu wynika z tego, że w przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe, więc trzeba zacząć kręcić kiełbasę wyborczą. I to tyle w temacie stadionu. 

Piszesz że w naszym klimacie drogi nie wytrzymają. Czyli co, mamy ich nie modernizować ani budować nowych bo i tak nie wytrzymają? Zresztą nasi zachodni sąsiedzi mają klimat jak u nas a jakoś im drogi wytrzymują.

a
as

Jaka inna impreza w Szczecinie ściąga co drugi tydzień mieszkańców w ilości conajmniej 3,5 tys. w jedno miejsce? A to liczba najniższa, jaka była od dawien dawna. Stadion ma być dla nas mieszkańców, a nie dla prywaciarzy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3