Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikroby powodem rwy kulszowej?

Supernowa
Pasożytujące bakterie zaskakują swoją elastycznością. Respekt budzi ich zdolność do przystosowywania się do nowych warunków oraz umiejętność przenikania do nowego środowiska.

Kolejny przykład mistrzostwa adaptacyjnego tych maleńkich stworów opisali lekarze z Wielkiej Brytanii.

Chodzi o mikroba, który występuje powszechnie na powierzchni ludz-kiej skóry i stanowi przekleństwo dla młodych mężczyzn i kobiet, przyczynia się bowiem do powstawania i roznoszenia trądziku pospolitego. Okazuje się, że ta sama bakteria - jej fachowa nazwa brzmi Propionibacterium acnes - może też wywoływać groźne choroby reumatyczne, np. rwę kulszową.

- Jedną z przyczyn lumbaga, czyli charakterystycznego, silnego bólu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, są prawdopodobnie bakterie trądzikowe. Wykryliśmy je u wielu pacjentów cierpiących na dyskopatie - mówi prof. Tom Elliott z Kró-lewskiej Kliniki Ortopedycznej w Birmingham, główny autor badań. Objęły one 39 pacjen-tów z zaawansowaną rwą kulszową.

Dolegliwość ta polega na tym, że ból z kręgosłupa promieniuje przez pośladek do jednej z kończyn. Źródłem bólu jest drażnienie korzeni nerwowych przez krążki, które od-dzielają poszczególne kręgi w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. U 19 osób, a więc połowy naukowcy wykryli w krążkach międzykręgowych obecność wspomnianego mikroba. - Jest on bardzo popularnym drobnoustrojem naszej skóry.

Tajemnicą pozostaje, w jaki sposób przedostaje się do wnętrza organizmu i umiejscawia się w dyskach kręgowych. Nie wiemy także, czego mikrob tam szuka. Jeśli się tego dowiemy, może łatwiej będzie znaleźć lek, który przyniesie ulgę osobom z dyskopatią - mówi Elliott.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński