Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mija 41 lat od czasu, gdy spłonął sen o naftowej potędze PRL-u

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Wielki pożar po erupcji ropy naftowej w 1981 r.
Wielki pożar po erupcji ropy naftowej w 1981 r. archiwum gk24
9 grudnia 1980 roku o godzinie 17.20 w podkarlińskiej wsi Krzywopłoty zawyły syreny. Doszło do erupcji ropy naftowej, która po chwili zaczęła płonąć. Pożaru długo nie można było ugasić. Nie potwierdziły się jednak przypuszczenia o potężnych złożach surowca. Historii i bezpieczeństwu poświęcone będzie seminarium w rocznicę wybuchu pożaru.

Słup ognia mierzył 130 metrów, a temperatura płonącego gazu i ropy sięgała 900 stopni Celsjusza... Czterej robotnicy, z kilkunastoosobowej grupy dokonującej odwiertu, zostali poparzeni - przewieziono ich do szpitala w Białogardzie. Spłonęły baraki mieszkalne i sprzęt robotników pracujących przy odwiercie. Rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców pobliskiego gospodarstwa. Zamknięta została droga w kierunku Szczecina.

Na miejscu erupcji pracowały wyspecjalizowane jednostki wojsk Pomorskiego Okręgu Wojskowego, straż pożarna, milicja, drużyna ratownictwa górniczego z Krakowa, specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej. 16 grudnia przybyły też ekipy ratowników radzieckich i węgierskich. Kierownictwo akcji ratowniczej przygotowywało się do wszystkich wariantów akcji ratunkowych. Do Karlina przybywali nie tylko eksperci, ale i sekretarze KC PZPR. Dwukrotnie był tam również Lech Wałęsa, szef NSZZ „Solidarność”.

Dopiero 10 stycznia 1981 roku założono nowy prewenter, który pozwolił ujarzmić wydostającą się ropę, tym samym uznano akcję gaszenia erupcji ropy za zakończoną po ponad miesiącu ciężkich zmagań.

Był to jeden z największych pożarów naftowych w Europie. Niestety, ropy w złożu było niewiele. Euforia, niepokój i nadzieja na rozwój przemysłu wydobywczego okazały się przedwczesne. Karlino nie stało się drugim Kuwejtem. Z powodu małej wydajności złoża w połowie 1983 roku zaprzestano wydobycia ropy.

W tym roku od pamiętnego wybuchu mija 41 lat. Z tej okazji w Karlinie, położonym 4,5 kilometra od miejsca pożaru, zaplanowano seminarium zatytułowane „Wzmacnianie społeczności lokalnej i gminy w czasie kryzysu w obszarach trans granicznych”. Początek w czwartek, 9 grudnia, o godz. 16. Miejsce: Regionalne Centrum Turystyki i Sportu w Karlinie – Homanit Arena. – Celem spotkania będzie zwiększenie świadomości i odpowiedzialności przedstawicieli społeczności lokalnych i władz gminnych wobec zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych oraz wobec wyzwań cywilizacyjnych związanych z bezpieczeństwem powszechnym. Tematem towarzyszącym będą wydarzenia z lat 80. XX w., erupcja ropy i gazu – zapowiada Magdalena Jaworska-Dużyńska z karlińskiego magistratu.

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mija 41 lat od czasu, gdy spłonął sen o naftowej potędze PRL-u - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński