MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkaniec Międzyzdrojów wykopywał zabytki i handlował nimi w internecie

pit
Z prawej denar księcia Bernarda I (973-1011), który jest unikatowy na Pomorzu Zachodnim. Dotychczas odnaleziono tylko jeden egzemplarz.
Z prawej denar księcia Bernarda I (973-1011), który jest unikatowy na Pomorzu Zachodnim. Dotychczas odnaleziono tylko jeden egzemplarz. Fot. Policja
Policjanci z Wydziału Krymnialnego KWP w Szczecinie zatrzymali mężczyznę, który prowadził nielegalne wykopaliska archologiczne w Wolinie.

Uzyskane w ten sposób zabytkowe przedmioty sprzedawał przez internet.

W pierwszym tygodniu listopada br. policjanci z Zespołu ds. Zabytków Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie zauważyli, że ktoś z Międzyzdrojów oferuje do sprzedaży na portalu internetowym średniowieczną pieczęć oraz kilka wczesnośredniowiecznych okuć, które są zabytkami archeologicznymi i są wyłączone z obrotu handlowego.

Policjanci ustalili adres 31-letniego mieszkańca Międzyzdrojów. Mężczyzna był w domu. Potwierdził, że oferował do sprzedaży na aukcji internetowej zabytkowe przedmioty oraz to, że pochodziły one z nielegalnych poszukiwań z wykrywaczem metalu na terenie Wolina.

Wskazał policjantom, gdzie przechowuje inne znaleziska. Wśród nich znajdowała się pieczęć z XIV w. z gotycką majuskułą i przedstawieniem herbowym, średniowieczne przedmioty z brązu, m.in. z przedstawieniami świętego w aureoli z kielichem w dłoni oraz osoby z pastorałem w ręce. Zatrzymano również kilka monet pochodzących z okresu XVI - XVIII w., w tym szerfy księcia Jana Fryderyka z 1584 i 1587 roku.

Najciekawsza moneta pochodzi z przełomu X/XI w. jest to denar księcia Bernarda I (973-1011), który jest unikatowy na Pomorzu Zachodnim. Dotychczas odnaleziono tylko jeden egzemplarz. Moneta ma bardzo dużą wartość historyczną.

Przedmioty zostały poddane ekspertyzie w Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Narodowym w Szczecinie. Stwierdzono, że są oryginalne i są rzadkimi zabytkami archeologicznymi.

Mężczyźnie zostanie przedstawiony zarzut kradzieży na szkodę Skarbu Państwa oraz paserstwa. Grozi mu 5 lat więzienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński