Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkania komunalne w Szczecinie: zgłosiło się prawie 8 tys. osób

Mariusz Parkitny [email protected]
Paulina Lesiak złożyła podczas weekendu wniosek o mieszkanie komunalne. – Wiedziałam o tym wcześniej, ale zawsze czekam do ostatniej chwili. Mam niewielkie szanse, ale kto wie – mówi.
Paulina Lesiak złożyła podczas weekendu wniosek o mieszkanie komunalne. – Wiedziałam o tym wcześniej, ale zawsze czekam do ostatniej chwili. Mam niewielkie szanse, ale kto wie – mówi. Andrzej Szkocki
Prawie osiem tysięcy osób zgłosiło się po mieszkanie komunalne. Dla szczęśliwców przygotowano pięćset lokali. Dostaną je w przyszłym roku.

Komu mieszkanie komunalne

Komu mieszkanie komunalne

O mieszkanie komunalne w tej turze mógł się starać każdy pełnoletni mieszkaniec miasta. Warunkiem są dochody. Pod uwagę brany jest średni dochód z trzech ostatnich miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Obecnie nie może on przekraczać 1198 zł brutto dla lokali socjalnych oraz 2815 zł w przypadku mieszkań komunalnych o wyższym standardzie (wyliczenia dotyczą kwoty dla jednoosobowego gospodarstwa domowego). W przypadku przekroczenia kryterium dochodu będzie możliwe ubieganie się o mieszkanie z zasobu towarzystw budownictwa społecznego. O mieszkanie komunalne mogły zabiegać także osoby, które nie mają stałego źródła dochodów.

Podczas minionego weekendu zakończono przyjmowanie wniosków. Wielu chętnych czekało do ostatniej chwili. Dlatego w ubiegłym tygodniu przed siedzibą Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych stało po kilkaset osób. Jedną z nich była Paulina Lesiak. Stara się o niewielkie mieszkanie dla siebie. Przyznaje, że szanse są niewielkie.

- Wątpię, abym dostała to mieszkanie już w tym rzucie. Ale chciałam spróbować. Mieszkam z rodzicami i pora się usamodzielnić. Rodzice są tego samego zdania - mówiła.

Część osób starających się o mieszkanie narzekała, że ponownie musi składać wniosek. - Robiłam to już kilka lat temu. I wszystko nadaremnie. Mieszkam z dwójką dzieci u byłej teściowej, gdzie warunki do życia są delikatnie mówiąc mało przyjemne - opowiada pani Weronika.

Kolejki przed ZBiLK-em to efekt zmian w polityce mieszkaniowej Szczecina. Weszły w życie pół roku temu. Zlikwidowano poprzednią listę oczekujących, na którą wpisało się około 16 tysięcy osób. Przez lata sytuacja się jednak zmieniła.

Część z tych osób znalazła mieszkania, inne zrezygnowały nie informując o tym. Były też przypadki zgonów, wyjazdów za granicę. Dlatego na tworzonej od czerwca nowej liście jest już tylko niespełna 8 tysięcy nazwisk.

- A co z nami, którzy czekaliśmy w kolejce po 16 lat - pytają niektórzy.

Jeśli złożyli nowy wniosek to w ciągu pięciu lat otrzymają punkty za okres oczekiwania w "starej kolejce". Teraz przez kilka miesięcy urzędnicy będą analizowali złożone wnioski. Pierwsze mieszkania będą przyznawane na przełomie lutego i marca 2013 r.

Osoby, którym się nie uda będą musiały czekać na kolejną turę przyznawania mieszkań. W tej chwili nikt nie potrafi odpowiedzieć na pytanie kiedy wszystkie wnioski zostaną zrealizowane.

Dzisiaj w "Głosie". Wszystko o nowych czynszach

Nawet o sto procent wzrosną czynsze w mieszkaniach komunalnych w Szczecinie. Najemcy otrzymali w tym tygodniu nowe stawki. Wiele osób jest przerażonych, obawiają się, że nie będą w stanie płacić i stracą mieszkanie.
Władze miasta zapowiadają, że przygotowały system obniżek dla najbardziej potrzebujących. Sprawdziliśmy, jak działa nowa polityka mieszkaniowa.
W poniedziałek nasz poradnik. Wyjaśnimy, kto musi się liczyć z wyższym czynszem, kto ma szanse na obniżkę i czy warto starać się o zamianę mieszkania na mniejsze.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński